09.09.2015 02:30 | Son Güncelleme:
İZMİR DHA

Büşra 15 adım sonra hayaline kavuşacak!

Bedensel engelli, Büşra Ün, teniste elde ettiği başarılara yenilerini ekledi. Romanya’daki Bucharest Open finalinde seri başı sporcuyu yenen Ün, dünya 47’nciliğine yükseldi...

Doğuştan rahatsızlığı bulunan Büşra Ün, iyileşmesi için 2 yaşına kadar geçirdiği ameliyatlara rağmen belinden aşağısı engelli kaldı. Engeline rağmen eğitim hayatında başarı gösteren ve tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalan Büşra, 2009 yılında, daha iyi vakit geçirme adına masa tenisi oynamak için kursa başladı. Büşra, kursa devam ettiği sıralarda, yönlendirmelerle tenise de başladı.
 
Hobiydi, milli sporcu oldu
Sadece iyi bir sosyal yaşam için tercih yapan Büşra Ün’ün büyük sevgiyle bağlandığı tenis, vazgeçilmezi oldu. Sürekli yaptığı antrenmanlar sonrasında teniste, Türkiye’de katıldığı yarışmalarda da önemli başarılar elde etti. Büşra, bunun ödülü olarak, Paralimpik Milli Takımı’na seçildi. 18 yaş altı junior kategorisinde dünya sıralamasında 3’üncü sıraya kadar yükselen Büşra Ün, 18 yaşına girdikten sonra ise artık yetişkinlerde mücadele etmeye başladı. Buradaki başarılarıyla da dünya sıralamasında 30’uncu sıraya kadar yükseldi. Ancak ailesinin ekonomik durumu iyi olmayan, yeterli sponsor desteği de bulamayan Büşra, uluslararası müsabakalara çıkamadığı için 69’uncu sıraya kadar geriledi. Büşra’nın ülkesi adına başarı elde etmek için sponsora ihtiyacı olduğunu açıklamasının ardından, Sigorta Shop firması, onun sponsoru oldu. 

 
Başarıları art arda geldi
Destekle birlikte Büşra, çeşitli ülkelerdeki turnuvalarda peşpeşe başarılar elde etmeye başladı. Tek hayali 2016 yılının Mayıs ayında Rio’da yapılacak olimpiyatlara katılmak olan Büşra, kurallar gereği dünya 32’nciliğine yükselmesi gerektiği için çalışmalarını hızlandırdı. 
Son olarak geçen 10 - 12 Temmuz tarihlerinde Ukrayna’da düzenlenen Kharkov Open Turnuvası’nda teklerde ve çiftlerde birinci olan Büşra Ün, 28 - 30 Ağustos tarihleri arasında Romanya’daki Bucharest Open turnuvasına ise, 2’nci seri başı olarak katıldı. Birinci seri başı olan sporcuyu yenen Büşra, hayaline 5 basamak daha yaklaştı. Olimpiyatlara katılması için 32’nciliğe kadar yükselmesi gereken Büşra’nın, bunu gerçekleştirmesi için 15 sıra kaldı. 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0