Ege

15.10.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 15.10.2012-2:30

Bütünşehir kavgası GÜLER’E EMANET

AK Parti’nin Bütünşehir Yasası’na, kamu ve yerel yönetimler konusunda ‘profesör’ ünvanını alan CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, muhalefet edecek.

Sitene Ekle

Elif DEMİRCİ

Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu (KİT) Üyesi olan Birgül Ayman Güler, bu yasa tasarısı için görevinden ayrılarak İçişleri Komisyonu’na geçti. Alt komisyonda görüşülen tasarı için yoğun çalışan Güler, Bütünşehir Yasası ile belediyelerin yüzde 54’ünün, köylerin yüzde 47’sinin kapatılacağını, il özel idarelerin kaldırılacağını, 29 ilde il genel meclisi seçimlerinin yapılmayacağını belirterek şöyle konuştu:
 

Yerel temsil
“Yasa, yerel yönetimleri ortadan kaldırıyor ama Hükümet, ‘Yerel yönetimleri güçlendiriyoruz’ diyor. Yerel halkın temsili daralıyor. Kapatılan beldelerdeki halk, kızgınlığını sandığa yansıtsa bile seçim çevresi genişlediği için bu sakınca ortadan kalkıyor. Türkiye’nin il esasına dayanan idare sistemi, bölge esasına geçiyor. AKP, başkanlık sisteminin alt yapısını oluşturuyor. Bu, eyalet yapısı demek.” n


Etiketler: haber, haberler
"Sarı Zeybek" belgeseliyle tüm ülkenin beğenisini kazanan gazeteci-yazar kimdir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.