Ege

13.11.2012 - 02:30

Bütünşehir Yasası ile gelen imar affı

Sitene Ekle
--  |  Mustafa Yılmaz ege@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Türkiye Büyük Millet Meclisi önceki gün sabaha kadar süren görüşmelerden sonra 13 ilin büyükşehir olmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etti.
Yeni sistem sadece Cumhuriyet tarihinin değil yaklaşık 150 yıllık yıllık idare tarihimizin yerel yönetimler alanında en radikal değişikliklerini öngörüyor.
“Bütünşehir Yasası” olarak da adlandırılan değişikliklere göre büyükşehir sayısı 29’a yükseliyor.
Nüfusu 750 binin üzerindeki tüm kentler artık büyükşehir statüsü kazandı. Böylece Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van da büyükşehir oldu.
Ege’deki büyükşehir sayısı İzmir ile birlikte 5’e yükseldi.

Yeni yasaya göre İl sınırları aynı zamanda büyükşehir belediye sınırları da oldu. Bu yüzden 29 ildeki tüm belde belediyeleri kapanacak.
Türkiye’de toplam 1591 belde belediyesinin kapısına kilit vurulacak.
Ayrıca 34 bin 500 köyden 16 bin 82’sinde köy tüzel kişiliği kaldırılıyor. Bu köyler artık mahalle olacak.
Bu kadar da değil. Büyükşehir olan yerlerde il genel meclisi ve il özel idareleri de kaldırılıyor.
Türkiye’deki il özel idarelerinin yüzde 36’sı bu yasa yürürlüğe girince kapanacak.
Belde belediyelerinin yüzde 53’ü, köylerin de yüzde 47’sinin kapatılması öngörülüyor. 29 il özel idaresi ve il genel meclisi kapatılacak.
Bunların yerine valinin görevlendireceği, bir vali yardımcısının başkanlığında “Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezi” kurulacak. Bu merkez, bürokratlardan oluşan özel bütçeli bir kuruluş olacak.
Yeni yasa ile getirilen düzenlemeler 56 milyon kişinin hayatını etkileyecek.

Yeni yasada belki de daha önemli bir madde var. Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Zeki Yıldırım dikkatlerden kaçan bu maddeyi şöyle açıkladı:
“Yeni yasa aynı zamanda imar affı da getiriyor. Mahalleye dönüşen köylerde yapılar ruhsatlı sayılacak, köyün imar planının bulunup bulunmaması, yapının yasal olup olmaması hiç dikkate alınmayacak.
Hatta sadece köy evi değil, köy sınırları içinde bulunabilecek turizm tesisi, sanayi tesisi gibi her türlü yapı ruhsatlı sayılacak.
Merkezi idarenin en büyük çelişkisi ise bu yapıları ruhsatlı sayacak, ama riskli alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanunla da riskli yapı ilan ederek yıkmaya çalışacak.”

İzmir’deki 597 köyün tamamı artık mahalle oldu. Bu köyler arasında geleneksel mütevazı yaşantısını sürdürenler de var, Çiçekli ya da Şirince gibi neredeyse tamamen turizme yönelen de.
Hatta bazı köylerde arazi ve emlak fiyatları İzmir merkezinden bile pahalı.
Dubleks, tripleks villalardan oluşan köyler var. Büyük bölümü de kaçak.
Şimdi buralardaki tüm yapılar yasal ve imarlı sayılacak.
Meğer Bütünşehir Yasası’nın içinde çaktırmadan kısmı imar affı getirilmiş.

©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.