Pazar

29.10.2017 - 02:30

“Büyük bir kitleye ulaşmak harika”

Sitene Ekle
Son durum  |  Çağdaş Ertuna cagdas.ertuna@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »
Bir izdiham yaşanıyor H&M’in özel tasarımcılarla işbirliği yaptığı koleksiyonların lansmanında. Sanırsınız bedava yiyecek dağıtılıyor, sanırsınız alışveriş canavarlarının başka giyecek bir şeyleri yok. Sırf bu manzaranın üzerine bir sosyoloji tezi bile yazılır. Moda ve lüks demokratikleştiğini iddia ettikçe, tüketim çılgınlığı arttıkça, alışverişkolikler de vahşileşiyor. H&M’in bu yıl işbirliği yapmak için seçtiği moda tasarımcısı: Erdem Moralıoğlu. Erdem markasıyla tanıdığımız Erdem Moralıoğlu, üç yıl önce British Fashion Council (İngiliz Moda Konseyi) tarafından “Yılın En İyi Kadın Giyim Tasarımcısı” seçildi. Kanada’da doğmuş; annesi İngiliz, babası Türk... Londra’yı modanın kavşağı olarak gördüğü için orada yaşamayı tercih etmiş ama Türk köklerinden de kopmamış. Zaten bütün şöhretine rağmen hâlâ Londra’da Türk mahallesi olarak bilinen Hackney’de yaşıyor. Londra’daki olimpiyatlarda seçilen 9 İngiliz moda tasarımcısı arasında yer aldı. Modada yapılan iş beğenilirse, iyi bir çevre edinilirse ve süreklilik sağlanabilirse marka yükseliyor. Erdem de bunun iyi bir örneği. Samantha Cameron’dan Kate Middleton’a birçok ünlü ismi giydiriyor.
 
“Birçok kişi ilk Erdem tasarımını alacak”

Ann-SofIe Johansson
(H&M Kreatif Danışmanı)

H&M bu yıl Erdem ile işbirliği yapmaya nasıl karar verdi?

Her yıl müşterilerimizi şaşırtacak farklı bir koleksiyon hazırlamak istiyoruz. Hızlı hareket ediyoruz. Kariyerlerinin farklı basamaklarında olan tasarımcılarla çalışmayı seviyoruz. Bu koleksiyon sayesinde dünyanın birçok yerinde birçok kişi ilk Erdem tasarımı kıyafetini almış olacak.

Siz hangi tasarımcı işbirliği için H&M önünde kuyruğa girerdiniz?

Bence yaptığımız bütün tasarımcı işbirlikleri kuyrukta beklemeye değer. Kuyrukta beklemek de bu deneyimin, kutlamanın bir parçası. Hâlâ sokakta bizim tasarımcı işbirliklerimizden parçalar giyenleri görünce heyecanlanıyorum. O heyecan hiçbir zaman geçmiyor. Modanın sadece fiyata endeksli olmadığını gösterdiğimiz için mıutluyuz.

Bir hikayeden bir elbise yaratmak...

ERDEM MORALIOĞLU
(Erdem Kreatif Direktörü)

Kanada, İngiltere ve Türkiye gibi farklı kültürlerin karışımı olmak sizi nasıl etkiledi?

Farklı kültürlerden gelmenin hikaye anlatmayı sevmemde önemli bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Tasarladığım her parça aslında bir hikaye anlatıyorum. ERDEM x H&M koleksiyonu Kanada’da geçen çocukluğumdan, çocukluğumda giydiklerimizden, annemin omzuna attığı babamın paltosundan, kız kardeşimin bir elbisenin üstüne giydiği bir kazaktan izler taşıyor. “Room With A View” gibi annemle birlikte izlediğim ve çok sevdiğim İngiliz filmlerinden de izler taşıyor.

Modanın demokratikleşmesinin bir tasarımcı için avantajları ve zorlukları neler?

Yaptıklarımı dünya çapında bu kadar çok kişiyle paylaşabilmek çok heyecan verici. H&M ile koleksiyon yapmak da bu yüzden çok demokratik ve heyecan verici.

H&M’in özel tasarımcı işbirliklerinde izdiham yaşanıyor. Alışverişseverler saatlerce sırada bekliyor. Siz hangi tasarımcı için sıraya girip beklerdiniz?

Bu çok iyi bir soru. Doğrusu, kuyruk beklemekten hiç hoşlanmam. Ama benim önceki favori H&M işbirliğim Comme des Garçons ile yapılandı. Tamamı giyilebilir, çok iyi tasarlanmış, yerinde ve elegan bir koleksiyondu. Benim için de bu kadar güzel bir işbirliğinin adımlarını takip edebilmek, bu kadar büyük bir kitleye ulaşabilmek harika bir şey.

Dijital çağda ve müşteri taleplerinin sahip olmak yerine kullanabilmek üzerine kurulu olduğu dönemde hazır giyim sizce nasıl ayakta kalacak? Zamana ayak uydurabilmek için siz neler yapıyorsunuz?

Her şeyin çok hızlı olduğu bir çağda kalıcı bir koleksiyon yapabilmek beni mutlu ediyor. Bundan 5-10 yıl sonra da giyilebilecek ve hâlâ bir anlam taşıyacak parçalar tasarlamayı seviyorum. Bu işbirliğinde beni en çok heyecanlandıran da tasarımlarımı bu kadar çok kişiye ulaştırabilmek.

Başarılı moda tasarımcıları sadece tasarımda değil, ticaret ve sosyalleşmede de başarılı olmalı. Sizce başarılı bir moda tasarımcısı olmak için hangisi daha önemli?

Benim en çok sevdiğim tasarım. Tasarımla başladım, en iyi olduğum alan o. Bir elbise kalıbı çıkarmak, bir hikayeden bir elbise yaratmaktan zevk alıyorum. Erdem markası tamamen tasarım üstüne kurulu. Halen bağımsız bir marka olmamızla çok gurur duyuyorum. Bu iyi kaliteyi de beraberinde getiriyor.

 

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.