Yazarlar
09.01.2015 - 02:30

Büyük iş çevreleri: ‘Kadın-erkek eşittir’

Sitene Ekle
Ufuk Turu  |  Meral Tamer mtamer@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

AKP iktidarında kadının “asli mesleği”nin evde çocuklarına, eşine ve yaşlılara bakmak olduğu, her geçen gün bir başka bakanın veciz sözleriyle beynimize nakşoluyor.  
Cumhuriyet Türkiyesi’ne doğmuş ve kadın-erkek eşitliğinin nimetlerinden yararlanarak en üst pozisyonlara gelmiş yetkin kadınlarımız, bu gidişe dur demek için güç birliğine soyunacaklar gibi duruyor.

Güç birliği...
Büyük iş çevreleri, sözleşmiş gibi 2015 yılına toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan etkinliklerle başladılar. Çarşamba günü önce Semahat Arsel Onur Ödülü’nün UNESCO’nun ilk kadın Direktörü Irina Bokova’ya verildiği toplantıya, ardından da Nur Ger’e ait SUTEKS firmasının ana sponsor olduğu TÜSİAD’ın  “Kadın-Erkek Eşitliği Hakkında Her Şey” başlıklı kısa film yarışmasının ödül törenine gittim.
Kar-kıyamete rağmen Güler Sabancı’dan Ayşen Özyeğin’e, Arzuhan Doğan Yalçındağ’dan Mine Narin’e, Nilüfer Bulut’tan Esin Güral Argat’a, Cansen Başaran Symes’dan Leyla Alaton’a pek çok güçlü kadın “Biz de varız” demek için oradaydı sanki...

Kadını yok sayan...
Divan Oteli’ndeki ilk toplantının açılışında konuşan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, üniversite olarak “Kadını yok sayan toplum, kendini yok sayan toplumdur” inancıyla hareket ettiklerini söylediğinde, akademik dünyadan olduğu için rahatça konuşabiliyor diye düşündüm. Ancak aynı gün 2-3 saat sonra Sabancı Center’daki ödül töreninin açılışında TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer’i dinleyince, büyük iş çevreleri için bardağın taşmakta olduğu kanısına vardım. Dinçer özetle dedi ki:
“Kadın-erkek eşitliği biyolojik bir tartışma değil, toplumsal bir kavramdır. Kadına basmakalıp roller verilmekten vazgeçilmeli. Kadını ev içinde konumlandıran anlayış bir kenara bırakılmalı. Yuvası, kadının hapishanesi haline getirilmemeli!”

Semahat Arsel Ödülü
Semahat Arsel Onur Ödülü, Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi KOÇ-KAM tarafından, dünya çapında önemli görevlerde bulunan kadınlar ile kadın ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama yönünde çalışan kişileri ödüllendirmek üzere ilk kez bu yıl verildi.
Vehbi Koç Vakfı  Yönetim Kurulu Başkanı Arsel, başta kadınların eğitim ve sağlığa erişimi, hemşirelik mesleğinin gelişimi, kadına karşı şiddetin engellenmesi olmak üzere, kadınların güçlendirilmesine yönelik çok sayıda çalışmada imzası bulunan bir öncü kadın. İlk ödüle layık görülen UNESCO’nun ilk kadın Direktörü Irina Bokova ise tüm dünyada yerel kadın liderler yetiştirmek için gecesini gündüzüne katan bir diğer cesur kadın...   
Pazar günkü yazımda bu 2 konuya devam edeceğim.


Yazarlarda Ara
Bul
Kuzey Kutbunda en uzun gece hangi tarihte yaşanır?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.