Pazar

17.05.2008 - 01:00 | Son Güncelleme: 17.05.2008-20:00

Büyük kız 10 yaşında

Pozitif’in büyük kızı Doublemoon plak şirketi 10 yılda gelişip serpildi. Doublemoon sanatçıları birçok ülkenin en büyük festivallerinde sahneye çıktı, özgün projeleri özellikle yurtdışında büyük ilgi gördü

Sitene Ekle
Büyük kız 10 yaşında

MURAT BEŞER

Pozitif’in yedinci yılında hayata gözlerini açan büyük kızı Doublemoon plak şirketi. Şanslı bir kızdı Doublemoon; hayata varlıklı bir başlangıç yapıyordu. Babası Pozitif, o günlerde Akbank, Parliament, Fuji gibi caz ve blues festivalleri yapıyor; buralarda özgün projeleri sahneye koyuyorlardı.
Bu festivallerin sahnelerinde gerçekleşen yerli-yabancı buluşmalarının kaydedilmeden yok olmasına gönüllerinin razı gelmemesi sonucu doğmuştu plak şirketi kurma fikri. Neticede son derece butik projelerdi ve festivallerin gözdeleriydi bunlar. Aynı potansiyelin albüm satışına dönüşmemesi için hiçbir neden yoktu ortada.
Barbaros Erköse ile Craig Harris beraberliğinden ilk albüm doğmuş, bunu İlhan Erşahin&Wax Poetic, Brooklyn Funk Essentials&Laço Tayfa, Jamaaladeen Tacuma&Groove Allaturca gibi özgün projelerin çalışmaları takip etmişti. İlk amaç, aynı hattı izleyen albümlerle, iki dünyanın (Batı ve Doğu) bir araya geldiği bir katalog oluşturmaktı. İşin adı kelimenin en yalın haliyle fusion idi.

İki dünyanın sonik cenneti
Batı ile Doğu’nun yan yana gelişinde belirleyen Batı formlarıydı Doublemoon konseptli albümleri. Biraz da Batı’nın duymak istediği bir kurguya sahipti. Bunun belirgin olarak üç nedeni var. Birincisi; her proje, her iki taraftan ustalığını kanıtlamış birer müzisyen ya da topluluğun liderliğinde gerçekleşiyor, sanatçıların çoğu Batı’da ikamet ediyordu. İkincisi; şirket kurulurken iç değil dış piyasayı hedeflemiş ve bu da daha ziyade Batı ülkelerinin sektörü olmuştu. Üçüncüsü; albümler her ne kadar butik ve idealist bir çizgiye ayak bassa da, yanı sıra netice olarak ticari başarıyı da hedefleyen şeylerdi.
O nedenle Doğu müziği, Batı formlarının üzerine oturtularak çalınıyordu ilk Doublemoon albümlerinde. İlk yıllarında bu plak şirketini, Batı’da iki dünyanın sonik cenneti yapan fikir buydu. Ne var ki, bir süre sonra hoşgörü sahibi bu melez görüş misyonunu doldurdu ve sanatçılarını kendi anlayışları içinde daha özgür bırakan bir anlayışa doğru yelken açtı. Artık Doğu-Batı ilişkisinin merkeze alınmadığı farklı işlere de imza atılıyordu.  

İtibar kazançlı oluşum
Doublemoon’un kurulduğu yıllar, müzik sektörü rakamsal olarak fena değildi ancak son 10 yılda tüm göstergeler tepe taklak geldi. O tarihten bu yana ekonomik açıdan ekside olan şirket, Pozitif tarafından destekleniyor. Edisyonuyla, mekanıyla; Pozitif şemsiyesi altında bulunan tüm yapılanmalar, birbirlerini payandalıyor çünkü bu desteğin manevi bir prestiji var. Örneğin Doublemoon’un Pozitif’e yurtdışında kazandırdığı itibarın parayla ölçülemeyecek kadar büyük değeri var. Şirketin sanatçılarının uluslara-rası festivallerde gördüğü muamele, ülke puanını yükseltmiş durumda.  
Doublemoon sanatçıları, bir dolu ülkenin en büyük festivallerinde sahne aldı, özgün projeler yurtdışında içeriye oranla çok daha büyük ilgilere mazhar oldu. Bu memnuniyet dolu dönüşler ve ruhi tatmini yüksek işler, Doublemoon’u Pozitif karşısında ve altında vazgeçilmez kılan özelliklerin başında yer alıyor. 
Peki, geçmişinde sayısız başarılı işe imza atan öncü plak şirketi Doublemoon, koşulları değişen dünyada yeni kurtarıcılar ve yeni özgün projeler yaratabilecek mi? Nice 10 yılları görebilecek mi? Gençliğinde arkadan üfleyen bir rüzgarın sırtındaki şirket, yarını için yeni açılımları gündemine almak ve gençleri önemseyerek proje yaratmak mecburiyetinde. Belki şanlı geçmişi bir an unutup her şeyi sıfırdan yaratma mecburiyetinin verdiği güç, onların en büyük yardımcısı olacak gelecek için. Ha gayret!

Festivallere abone sanatçılar
Doublemoon sanatçılarının önemli bir yönü de yurtdışı başarıları. Örneğin en son geçtiğimiz yılın ekim ayında İspanya’da gerçekleşen Womex’te kısa bir gösteriyle vitrine (showcase) çıkan Taksim Trio, etkinliğin en konuşulan ekibi olmuş, yankıları uzun süre sürmüştü. 
Doublemoon listesinde en çok festival tozu tutmuş isim ise Mercan Dede. Eli ayağı dört bir yana uzanan prodüktör, bugüne değin Kanada’dan Japonya’ya, dünyanın en büyük festivallerini konser salonlarını turlamıştı. 
Listenin en özgün isimlerinden biri olan Baba Zula, başta Danimarka’nın Roskilde Festivali olmak üzere sayısız festivalde boy gösterdi. Vurmalı sazlar ustası Burhan Öçal da hatırı sayılır derecede rağbet gören isimlerin başında yer alıyor. Ayrıca Selim Sesler, Laço Tayfa ve Orient Expressions; Doublemoon kataloğunda yurtdışından teklif alan diğer isimler. 


Etiketler:
©Copyright 2008 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.