Denizli

Yerel Haber
10 Kasım 2017 - 15:05

Büyük Önder Atatürk'ü Anıyoruz

DENİZLİ (AA) - Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 79. yılında, öğrenciler, Atatürk'ün Hatay sorununun çözümü için hasta yatağından kalkıp Mersin'e gitmesini ve Hatay'ı anavatana katma çabalarını çektikleri kısa filmle canlandırdı.

Denizli'deki bir okulun öğrencileri, Atatürk'ün ölüm yıl dönümü dolayısıyla 1938'de hasta yatağındayken Hatay meselesini çözme çalışmasını, "Hatay 1938" adında çektikleri kısa filmle anlattı.

Öğretmelerinin danışmanlığında yaklaşık 80 öğrencinin rol aldığı filmde Hatay'ın anavatana katılması sırasında yaşananlar anlatıldı.

Atatürk'ün Hatay meselesini çözme gayretinin işlendiği kısa filmde, Atatürk'ün 1938'de hasta yatağındayken kalkıp 20 Mayıs 1938'de Mersin'e giderek, Hatay konusunda çalışma yürütmesi, yabancı elçiliklere Hatay konusundaki kararlığını gösteren mesajlar vermesi dikkat çekiyor.

- Canı pahasına fedakarlık yaptı

Okul Müdürü Mahmut Catlık da, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk için öğrencilerle beraber böyle bir projeyi hayata geçirmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

- Sanki Atatürk yaşıyor gibi hissettim

Filmde Atatürk'ü canlandıran okulun 11. sınıf öğrencisi Mehmet Özer, "Böyle bir projenin içerisinde olmak, özellikle Atatürk rolünü üstlenmek, benim için çok büyük bir onur. Bu çok ağır bir yük. Beni bu göreve layık gören öğretmenime çok teşekkür ederim." dedi.

Kaan Şener de, "İtalyan büyükelçisi rolünü oynadığım filmden önce yaklaşık 10 gün boyunca öğretmenlerimiz bana bir İtalya'nın nasıl Türkçe konuşacağını aksanıyla bana çalıştırdı. Bu filmde oynamak hem benim için büyük gurur vericiydi." diye konuştu.

DenizliYerel Seçim Sonuçları

Denizli Hava Durumu

24°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.