2012’nin film şeridi

Dünyanın en etkileyici fotoğraf kareleri, ‘World Press Photo 2012’ sergisiyle Forum İstanbul’da... Bu yılki ‘Dünyada Yılın Basın Fotoğrafı’ ödülünün sahibi, uluslararası fotoğrafçı Samuel Aranda da serginin özel konuğu olacak

Bu yıl 55’incisi düzenlenen ‘World Press Photo’ yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan eserler Türkiye’ye geldi. Dünya foto muhabirliğinin bir yıllık güncesi olma niteliğini taşıyan sergi, her sene belli başlı metropolleri gezerek milyonlarla buluşuyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından foto muhabirleri, ajans, gazete ve dergiler tarafından yarışmaya gönderilen fotoğraflar, uluslararası bağımsız bir jüri tarafından farklı kategorilerde değerlendiriliyor. Bu yılki yarışmaya 124 ülkeden 5 bin 247 fotoğrafçı, 101 bin 254 fotoğrafla katıldı ve 19 jüri üyesi, dokuz farklı kategoride değerlendirme yaptı. Yarışmanın en büyük ödülü ‘Dünyada Yılın Basın Fotoğrafı’nın sahibiyse, İspanyol Samuel Aranda oldu. Aranda, Forum İstanbul’daki sergiye de katılacak.
World Press Photo Vakfı tarafından düzenlenen sergi, Forum İstanbul ve Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin 400’üncü yılı kutlamaları kapsamında, Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu katkılarıyla İstanbul’a getirildi.

Laerke Posselt

Danimarka, ‘Politiken’ için çekildi
Portreler Tek Fotoğraflar Birincilik Ödülü kazandı

İran’da doğan ama Danimarka’da büyüyen aktris Mellica Mehraban, casus filmi ‘Fox Hunting’te başrol oynadı. Bu rol onu bazı konularda kendisini sınamaya zorladı; örneğin söz konusu bir sevgiliyle konuşmadan ya da ona dokunmadan aşkı göstermeyi öğrenmesi ve Batı karşıtı olarak görülebilecek bir filmde kötü karakteri oynamakla kendini bağdaştırması gibi...


Samuel Aranda

İspanya, ‘The New York Times’ için çekildi
2012 Yılı Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü kazandı

Fatima al-Qaws, 15 Ekim günü Yemen, Sana’da bir sokak gösterisine katıldıktan sonra gözyaşartıcı gazın etkisinde kalan oğlu Zayed’i (18) kucaklıyor. 33 yıllık Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih rejimine karşı süren protestoların boyutları o gün daha da büyümüştü. Tanıkların anlattığına göre, binlerce kişi şehirde yürüyüş yaparken, Dışişleri Bakanlığı yakınlarındaki bir hükümet kontrol noktasına vardıklarında üzerlerine ateş açılmıştı. En az 12 kişi öldürülmüş ve 30 kadar kişi de yaralanmıştı. Kendisi de rejime karşı direnişin içinde yer alan Fatima al-Qaws, oğlunu geçici süreliğine seyyar hastane olarak kullanılan bir camideki yaralılar arasında bulabilmiş. Zayed, olaydan sonra iki gün komada kalmış. Gösteriler devam ettiğinden, sonraki günlerde iki kez daha yaralanmış. 23 Kasım’da Devlet Başkanı Salih, Suudi Arabistan’a kaçtı ve iktidarını vekili Abd Rabbuh Mansur al-Hadi’ye devreden bir anlaşmaya imza attı. Salih’in iktidarı, düzenlenen seçimler sonrası, 25 Şubat 2012 tarihinde al-Hadi’nin başkanlık yeminini etmesiyle de resmen son bulmuş oldu.


Vincent Boisot

Fransa, ‘Le Figaro’ dergisi için çekildi
Sanat ve Eğlence Tek Fotoğraflar İkincilik Ödülü kazandı

9’uncu Dakar Moda Haftası sırasında, Dakar’ın merkezindeki bir terzi tezgâhının önünde poz veren manken, Amerika’da yaşayan Senegal asıllı tasarımcı Yolande Ngom Mancini’nin bir kıyafetini giyiyor. Moda haftası, daha sonradan tasarımcı olan eski manken Adama Paris’in öncülüğünde, herhangi bir devlet desteği almadan özel teşebbüs olarak 2003’te başladı ve kıta çapında moda tasarımı için vitrin haline geldi.


Alex Majoli

İtalya, ‘Newsweek’ için çekildi
Genel Haberler Tek Fotoğraflar Birincilik Ödülü kazandı

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in beklenenin aksine iktidardan çekilmeyeceğini açıkladığı 10 Şubat’taki televizyon konuşmasına tepki gösteren Kahire Tahrir Meydanı’ndaki göstericiler... Ocak ayının sonundan itibaren Mübarek’in 30 yıllık iktidarına yönelik tepki gösterileri tüm ülkeye yayılırken, Tahrir Meydanı giderek geçici bir odak noktası haline geldi. Meydanda toplanan kalabalık, bunun bir görevden çekilme konuşması olacağını düşündüğünden çoktan kutlamalara başlamıştı. Mübarek’in çekilmeyeceğini açıklamasından sonraysa ülke genelindeki gösterilerin sayısı ve yoğunluğu arttı. Nihayetinde, 11 Şubat günü saat 18.00’de, Devlet Başkanı Yardımcısı Süleyman, Mübarek’in görevinden çekildiğini ve yönetimi Yüksek Askeri Şura’ya devrettiğini ilan etti. Göstericilerin taleplerine karşılık Yüksek Askeri Şura, altı ay boyunca ya da seçimler yapılana dek iktidarda kalacağını ilan ederek parlamentoyu feshetti ve anayasayı askıya aldı.


Brent Stirton

Güney Afrika, ‘Kyiv Post/The Sunday Times Magazine’ için çekildi
Güncel Meseleler Tek Fotoğraflar Birincilik Ödülü kazandı

Madde bağımlısı seks işçisi Maria, Ukrayna Kryvyi Rih’te kiraladığı odada, iki müşteri arasında dinlenirken... Ukrayna, Avrupa’da HIV/AIDS oranının en yüksek olduğu ülke ve UNICEF raporuna göre, seks işçilerinin beşte biri HIV’le yaşıyor. Maria, HIV negatif olduğunu söylüyor.

17 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber