50 milyon lira insanı ne hale getirir?

12 haftadır 6 bilenin çıkmadığı ve büyük ikramiyenin 50 milyon lirayı aşmasının beklendiği Süper Loto milyonların hayalini süslerken psikolglar bu kadar çok para kazanacak şanslının derdine düştü...

Klinik Psikolog Yalçın Kireççi, şans oyunlarında büyük ikramiyenin isabet ettiği kişinin sosyal ve ruhsal düzeni değiştirdiğini bildirdi.

Kireççi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 haftadır 6 bilenin çıkmadığı ve büyük ikramiyenin 50 milyon lirayı aşmasının beklendiği Süper Loto’ya, yaşadığı ekonomik krizden çıkış yolu olarak gören insanların büyük
rağbet gösterdiğini belirtti.

Geçen hafta 34 milyon TL’yi bulan Süper Loto çekilişine yoğun talep olduğunu anımsatan Kireççi, "İkramiye büyüdükçe insanların talebi de daha fazlalaşıyor. Ekonomik krizden çıkış yolu arayanlar, şans oyunlarını kurtuluş yolu olarak görüyorlar" dedi.

Kireççi, şans oyunlarında büyük ikramiyenin isabet ettiği kişinin sosyal ve ruhsal düzeninin değiştiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Örnek olarak 50 milyon TL’nin bir kişiye isabet ettiğini düşünürsek, bu kişinin sosyal ve ruhsal düzeninin değişmesi kaçınılmaz bir gerçek. Bunun dışında bu rakam yaşam ilkeleri, ahlak değerleri oturmamış bir insanı bozar. Bu kişi her türlü çılgınlığı yapabilir. Parayı sorumsuzca harcayabilir. Her şeyi alt üst olabilir. Ama değerlerine sahip kişiyi etkilemez."

Hayatta kişiliğini, bulmuş insanlar için paranın bir araç olduğuna dikkati çeken Kireççi, "Bu kişiler, kendilerine en büyük ikramiye çıksa bile parayı kendisi ve çevresi için insanlık namına kullanır" dedi.

Kireççi, parayı amaç olarak gören insanların ise her türlü hırs ve fantezilerini gerçekleştirerek, tüm hayatlarını değiştirebileceklerini söyledi.

12 haftadır 6 bilenin çıkmadığı süper lotoda bu hafta büyük ikramiyenin 50 milyon TL’yi aşması bekleniyor. Bayiler önünde uzun kuyrukların oluştuğu süper lotodaki büyük ikramiye için uzmanlar uyardı. Prof. Dr. Arif Verimli, ikramiyeyi kazanan kişinin büyük bir şok yaşacağını belirterek, “Bu kişi kesinlikle 2 aya kadar karar vermesinö dedi.

“BÜYÜK İKRAMİYEYİ ALAN BÜYÜK ŞOK YAŞAYACAK

Süper Loto rekora koşuyor, bu haftaki ikramiyenin 50 milyon TL’yi aşması bekleniyor. Umutlarını süper lotoya bağlayanlar bayiler önünde uzun kuyruklar oluştururken; uzmanlar ise bir anda 50 milyon TL’nin sahibi olmanın akıl sağlığı için tehlikeli olabileceğini belirtiyorlar. Yeditepe Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Verimli, ikramiyenin ister bir kişiye isterse birkaç kişiye çıktığında dahi, parayı alan kişi için büyük bir rakam olacağını söyleyerek, “Eğer bu paranın çıktığı kişi hayatını dar ve sıkıntılı bir gelirle geçiriyor ise, onun için çok büyük bir şok olacak. Büyük bir şok ile karşı karşıya kalacakö dedi. Prof. Dr. Verimli, bu nedenle ikramiyeyi kazanan kişinin ilk günlerde kesinlikle karar vermemesi gerektiğine işaret ederek, “İlk 40 ile iki ay, yani ilk 40 ile 60 gün arasında karar vermemeli. Ancak bu süreden sonra sağlıklı karar verebilir. Yeni şartlara, yeni yaşam tarzına uyum göstermesi lazımö dedi.

50 MİLYON LİRAYA NELER ALINABİLİR

26 milyonda bir kazanma şansının olduğu süper lotodaki büyük ikramiye olan 50 milyon TL’ye kazanıldığı zaman neler alınabilir?
-9 adet değeri 2 milyon 600 bin Euro’yu bulan Bugatti Veyron marka otomobil.
-25 adet fiyatı 875 bin Euro olan Bentley Brooklands marka otomobil.
-42 adet Lamborghini Murcielago.
-151 adet boyu 10-15 metre arasında değişen lüks yelkenli tekne.
-100 adet İstanbul’da fiyatı 500 bin TL’yi bulan lüks daire.
-10 adet Boğaz manzaralı yalı dairesi.
-151 adet boyu 10-15 metre arasında değişen lüks yelkenli tekne.
-2 tane orta sınıf iş jeti.
-150 adet tek motorlu pervaneli uçak.
-10 adet çift motorlu helikopter.
-1 kilogramlık 941 adet külçe altını.
Ya da bunların hiçbiri alınmayıp bu para bankaya yatırıldığı takdirde günlük 15 bin TL kazanılabilir. 50 milyon TL’nin 31 günlük mevduatta ise 433 bin 150 lira getirisi var.

17 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber