“AKM’nin kapandığını duyunca ağlamıştım”

‘İşler Güçler’ dizisinin Zehra’sı Ceren Moray, şan şöhret peşinde koşmadığını söylüyor. Onun asıl derdi, yaşadığı şeylerden haz alabilmek...

“İstanbul aslında güzel değil, şehri sevmekten başka çaremiz yok sadece” diyen Moray’la, dizi sektörünü ve yaşadığı semt Beşiktaş’ı konuştuk


Diziyle ilgili nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Ne üretirseniz üretin, insanların nasıl tepki vereceğini çok da bilemezsiniz. Zaten bunun için de bir iş yapılmaz. Bizim ekip çok cesur. Bütün önyargılara, anlaşılmama riskine rağmen bu işi yapmayı tercih ettiler. Ve ben de onların hep yanlarında, içlerinde oldum. Olumsuz tepkilerin yanı sıra, ki bence bu bir şeyin gerçekten amacına ulaştığını gösterir, çok olumlu tepkiler alıyorum. Beni görür görmez insanların akıllarına yalan söylemeyen, dürüst, edilgen olmayan bir tip gelmesi beni çok sevindiriyor. Ne yapmak istiyorsak insanlar onu gerçekten doğru okuyor. Dizi, seyircinin gündelik dilinden, gündelik hayatından, yaşayışından çıktığı için çok samimi ve gerçek geliyor. Sizin içinizden çıkıyoruz, bizi gösteriyor. Ekipteki herkes öyle insanlar... Kimsenin hedefi çok para kazanıp, çok meşhur olmak değil; sadece hayallerini gerçekleştirmek...

Siz hayallerinizin ne kadarını gerçekleştirebildiniz?
Başarı odaklı bir tip değilim ben. Çok para, şan, şöhret peşinde koşan bir durumum yok. Ben hayatımı hazlar üzerinden yaşamıyorum. Yaşadığım şeylerden haz almaya çalışıyorum. Kendimi dinleyip, algılayıp, gerçekleştirmeye çok yakın olduğum zamanlardan geçiyorum.

Twitter’da kullanıcı adınız ‘kayıtsızhal’ ama içinde bulunduğunuz sektördeki sıkıntılara kayıtsız kalamıyorsunuzdur herhalde.
Elbette... Bizim sektörde arıza bulunmayacak çok az şey var. Dolayısıyla olan biten bir sürü şey canımı sıkıyor. Dizilerin uzun olması en basiti... İnsanlara sürekli ne yapmaları gerektiğini, nasıl ağlamaları gerektiğini, mutsuzluktan çıkarabilecekleri daha derin mutsuzlukları dikte eden bir algı var. Rusya’ya bakıyorsunuz, herkes filozof gibi. Ciddi bir rasyonellik söz konusu. Bizdeyse en ciddi, akla uygun, zekice, mizahta bile ajitatif bir şey peşinde herkes. Ağlayan kadınlar, töre cinayetlerinin hiçbir yere varmayan algısı... İnsanların bundan vazgeçmesi gerekiyor. Sistem kendini yeniden üretmezse, şu an içinde bulunduğumuz kaostan kurtulamayız. Üzerine düşen şeyi yapmıyor kimse. Herkes daha küçük planlar peşinde ve bu da insanı mutsuz hissettiriyor.

“İstanbul’da artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”
İstanbul içinde bulunduğu kaostan kurtulabilecek mi sizce?
Mesela biraz önce Gezi Parkı’nda çekim yaptık ve oranın bir daha eskisi gibi olmayacağından bahsettik. İstanbul’da artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Geçen gün bir arkadaşımla motorla karşıya geçiyorduk, “Baksana ne güzel bir şehirde yaşıyoruz, ne kadar şanslıyız” dedim. Sonra fark ettim ki, bu şehir aslında güzel değil, şehri sevmekten başka çaremiz yok sadece. Yoksa İstanbul’dan çok daha güzel bir sürü şehir sayabiliriz. Ama işte, saplanıp kalmak... Ben de bu şehirde artık öyle yaşıyorum, sevmek zorunda kalmış gibi.

Gündemdeki projeler hakkında ne düşünüyorsunuz?
AKM’de dört yıl çalıştım. Duygusal bağım var orayla. Kapanacağını öğrendiğim gün sabaha kadar hüngür hüngür ağlamıştım. Şehrin dinamiklerine dair her şeyin yok olacağı gibi, elimizdeki her şeyi de yok etmeye çalışıyorlar. Şehir planlaması adı altında olan şeyin aslında tamamen karşısındayım.


İstanbul’da bir şeyleri değiştirme şansınız olsaydı ne yapardınız?
Öncelikle araba satışlarını durdururdum, çünkü ciddi bir trafik sorunu var. Trafik sorunundan şikayet eden herkesin aslında tek başına araba kullandığını görüyorsunuz. İşi çıkmaza sokan bu. Üçüncü köprü yapılacakmış... Dördüncüsü de yapılır, beşincisi de. Gerçekten halledilmesi gereken bir trafik sorunu var. İş başa düşse daha akıllıca şeyler de yapardım.


“İstanbul’dan güzel bir sürü şehir sayabiliriz” dediniz. Gelecekte yaşamayı düşündüğünüz bir yer var mı?
Daha bu şehirle hesaplaşacağım! Elbette korkularım var ama kaçmak çözüm değil. Gelecekte mutlaka yaşamak istediğim yerler arasında Lizbon var.


Lizbon’un çekici gelen yanı ne?
İnsanların yaşayışı... İnanılmaz şeyler üretiyorlar. Bizdeki gibi kendi içine dönüp, kendiyle meşgul olup, toplumdan kopuk yaşamıyorlar. Bizim sektörde, adını vermeyeceğim, uluslararası üne sahip bir oyuncu, geçenlerde konuk olduğu bir programda İstanbul’la ilgili bir Avrupa başkentinde belgesel yaptığını söyledi. “Ee nasıl gidiyor?” gibi bir konuşmanın sonrasında, İstanbul’la ilgili inanılmaz şeyler üreteceğini anlattı. Konu İstanbul’un çarpık kentleşmesine geldiğindeyse, “İstanbul’a 365 günün üç ayında geliyorum. O üç ayda da havaalanına iniyorum, taksiyle sahilden Cihangir’e gidiyorum, sonra tekrar geri dönüyorum” dedi. O kadar izole bir durum var ki... Eminim bahsettiğim oyuncu hayatı boyunca Ümraniye’ye gitmemiştir. Bağcılar’a gitmemiştir. O zaman bu şehre dair bir şey yaptığınız zaman kendi gerçekliğinizle çelişirsiniz. Bence sektör insanlarının Cihangir’de toplanmış hali, işi o noktaya getiriyor. Ün, para insanları toplumdan yabancılaştırdı. Üç kuruş peşinde koşturduğunuz günlerdeki halinizi unutup, o hali yaşayan insana öykünür hale geldiğinizde, bambaşka bir hikaye çıkıyor ortaya. Cihangir’deki hikayede sanıyorum buna benzer bir şey. İnsanlar zaman ve mekan olgusunu gerçekten yaşamadıkları sürece bir gerçeklik bulamazlar hayatlarında.
n Siz nerede oturuyorsunuz?
Ben de bundan altı yıl önce, üç sene Cihangir’de oturdum. Şimdiyse Çırağan’da oturuyorum. Beşiktaş’ı keşfettikten sonra oradan ayrılamaz hale geldim. Mahallede yokuştan aşağı inene kadar 10 kişiye selam veriyorum. Yemek yapıp götürdüğüm komşularım var. Eski İstanbul gibi biraz. Korunaklı bir yer. Hem şehirde hem değil. Çok fazla kedi var ayrıca. Mahallede attığınız her adımda bir mama ya da su kabıyla karşılaşıyorsunuz. İyi insanlar yaşıyor orada...

Cem Yılmaz’dan 'Karakomik Filmler' eleştirilerine yanıtKomedyen Cem Yılmaz, 'Karakomik Filmler' serisinin ilk filmleri '2 Arad' ve 'Kaçamak'ın Eskişehir’deki gösteriminde sevenleriyle bir araya gelirken, sosyal medyadan yapılan eleştirilere yanıt verdi.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber