Sekiz yıl önce Ufuk Güldemir’in sırf av hobisi nedeniyle kurduğu Yaban TV, zaman içerisinde sadece sahip değil, hitap ettiği evreni de değiştirdi. Yaban TV’nin yayıncılıkla yetinmeyip kurduğu Yaban Store ve Yaban Akademi, yeni medya düzeninin somut örneği...
Birkaç yıl öncesine kadar yaban hayvanı peşinde ya da bellerine kadar suya girdikleri sazlıkta balık avlayanların muhabbetlerini ekrana getiren Yaban TV’nin evreninde bugün outdoor’a dair her şey var.
Yaban’ın Yönetim Kurulu Başkanı Melih Meriç’e tematik bir kanalın evrenini niye bu denli genişlettiklerini sordum. Meriç’in anlattıkları ilginçti:
“Av ve balıkçılık kanalı olarak yayın hayatına başlayan Yaban TV’nin yelpazesine yelkeni ilave ettim.
Çünkü benim de hobim yelkencilikti. Derken offroad tutkunları geldi,
‘Bizi de alın kapsama alanınıza’
diye... Onları mağaracılar, dalgıçlar,
bisikletçiler ve doğa fotoğrafçıları izledi.
Seyircilerimizden gelen talep doğrultusunda şehrin dışında yapılan
her şey ilgi alanımıza girdi.”

Outdoor’a dair her şey
Bugün Türkiye’nin birçok şehrinde 70 binin üzerinde otomobilde insanların para verip aldıkları Yaban TV logosunun olduğunu vurgulayan Meriç, bunun beraberinde getirdiği çeşitliliği ise şöyle anlattı:
“Yayın çeşitliliğinin ardından Yaban TV imzalı av malzemeleri üretmeye başladıktan sonra gördük ki insanlar outdoor için gerekli her şeyi istemeye başladı. Bunun üzerine Yaban Store’u kurduk. 200’ü kendi markamız olmak üzere bugün Yaban Store’larda 10 binden fazla ürünü bulundurmaya ve satmaya başladık. Yaban Store, bugün sadece Türkiye’de yok. Azerbaycan’da, Bulgaristan’da ve Kıbrıs’ta da Yaban Store açtık.
Yaban, sadece televizyon yayını yapan ve outdoor malzemeleri satan bir grup değil. Okçuluk, amatör balıkçılık, offroad, köpekleri anlama, doğa fotoğrafçılığı, olimpik atıcılık, dalış, mağaracılık, mantar ve yabani bitki toplama, kuş gözlemciliği, yelken, doğada hayatta kalma - survivor ve oryantiring (yön bulma) gibi 13 farklı dalda kurs - eğitim veren Yaban Akademi’yi de bünyesinde bulunduran outdoor grubu... Şimdiye kadar bu kurslarımızı alan insan sayısı 15 bini geçti. Turkcell Platinum’la yaptığımız anlaşma uyarınca binlerce insan,
hiçbir ücret ödemeden geliyor
Yaban Akademi’ye.”

İzleyiciyle aidiyet bağı
İşin merkezinde doğada yapılabilecek her türlü hobiyi ekrana getiren bir kanal, yanında o işi yapmak için gerekli tüm malzemenin satıldığı mağazalar... Üstüne izleyiciyle oluşan aidiyet bağını daha da güçlendirme ve dileyeni ilgilendiği alanın profesyoneli yapmak için verilen akademik eğitimler...
Onlarca televizyonun zarar ettiği, reklam pastasının bir ikisinin dışında bütün kanalları patron desteğine muhtaç ettiği bir ülkede, kendi yağıyla kavrulmak bir yana, sürekli büyüyen ve zarar etmeyen bir kanal olmak, alkışlanacak bir medya başarısıdır. O yüzden kutluyorum Melih Meriç’i, ortağı Zafer Türkoğlu’nu ve Yaban ekibini.

YABAN TV VE YENİ MEDYA

GÜNÜN SÖZÜ

Çocuklar ırk ve din bilmez, insan ayrımı yapmaz, ölçütleri sevgidir. Nefreti büyüklerinden öğrenirler. (Martin Luther King)