Ailelerin gidebileceği bir Nevizade!

Neden Nevizade’den bir batakhaneymiş de ıslah edilmesi gerekiyormuş gibi bahsediliyor?

Ailelerin gidebileceği bir Nevizade

Hayata gözünü Beyoğlu’nda açmış biriyim ben. Galatasaray Lisesi’nde okudum, 12 yaşından itibaren İstiklal Caddesi’ni arşınlayarak okula gidip geldim, ilk sinemama Emek’te gidip ilk biramı da Nevizade’de içtim. Sokak serserisi değildik, öğrenciydik ve rahatlıkla okuldan çıkıp Nevizade’ye gidebiliyorduk. Hâlâ da kadınlı erkekli ya da sadece kadınlı gruplar halinde yapabiliyoruz bunu.
Ama Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın Milliyet’ten Burcu Karakaş’a verdiği röportajdan da anladığımız kadarıyla, Asmalımescit’ten sonra Nevizade’nin de sonu geldi. ‘Restorasyon projesi’nin ana meselesi “Ailelerin de gidebileceği bir Nevizade oluşturma ihtiyacı ve iradesi” zira, Demircan’ın ifadesine göre.
Hayır ne kastediliyor, ben mi anlamıyorum? Bugün Nevizade’ye gittiğinizde masalarda gördüklerimiz kimler? Muhtelif yaş ve iş gruplarından kadınlar-erkekler, aralarında karı koca olanlar var, onlar aile sayılmıyor mu? İki ya da daha çok kadın yanlarında erkek olmadan da gidip oturabilir Nevizade’de, başlarına bir şey gelmez... Neden orası bir batakhaneymiş de ıslah edilmesi gerekiyormuş gibi bahsediliyor ki?
Ha, illa çoluk çocuk gidilecek bir yerden söz ediyorsa Sayın Başkan, bunun için sayısız seçenek var. Kebapçılar, muhtelif lokantalar, efendim pizzacılar, hamburgerciler... Burası da daha çok yetişkinlerin yiyip içtiği, iki keyiflenip efkâr dağıttığı bir sokak, böyle kalsın, ne sakıncası var? Şart mı her yerin aile çay bahçesine dönüştürülmesi?

50’sine merdiven dayamış!!!

Yaş almanın bazı insanların başına gelen bir felaket, ‘yaşlı’ sözcüğünün hakaret kabul edildiği çeşitli örnekler gördüm. Ama yaş faşizminin böylesini sahiden daha önce görmemiştim. Rasim Ozan Kütahyalı, Pazar Sabah’a verdiği röportajda olayı zirveye taşımış. Üstelik komik olmayı göze alarak. Ertuğrul Özkök’le Ahmet Hakan’ı kastederek diyor ki, “Ben 30 yaşımdayım. Birisi babam, öbürü amcam yaşında iki insanı kıskanmak eşyanın tabiatına aykırı.” Eşyanın tabiatıyla ilgili öğrenmesi gereken çok şey var tabii de, devamı hakikaten şaka gibi: “Biri 70’ine, öbürü 50’sine merdiven dayamış iki tip.” Düşünün, 50’sine (rakamla 50) merdiven dayamış, şok şok şok, bir ayağı çukurda yani! Devam ediyoruz: “İkisinin de saçında, sakalında siyah kalmamış. İkisi de ilaçlarla zor ayakta kalıyor. Nasıl kıskanırım bunları?” Ahmet Hakan ve Ertuğrul Özkök mü? İlaçlarla zor ayakta kalmak mı? Ne bu, şaka mı?