'İlişki Durumu: Karmaşık', Meryl Streep, Steve Martin ve Alec Baldwin'li bir romantik komedi

Orta yaş aşk üçgeniFacebook ile hepimizin hayatına bir kavram yerleşti ya hani: ‘It's Complicated’. Nedir? Oradaki profil sayfanda kendinle ilgili bilgileri ele güne ilan ederken bir soru da 'İlişki durumun'. Seçenekler, 'yalnız', 'evli', 'nişanlı', 'ilişki içinde' ve ‘it's Complicated’, yani 'karmaşık'. "Biri var diyemem, yok da diyemem, ne idüğü belirsiz bir durum var", işte öyle...
Herkes o soruya cevap verecek ve dürüst olacak olsa epeyce insanın işaretleyeceği seçenek aslında. Zamane ilişkilerini çünkü nasıl isimlendirsen olmuyor, hangi kaba koysan dolmuyor. 'Karmaşık' işte.
Bu haftanın filmlerinden birinin de adı bu: 'It's Complicated'. 'İlişki Durumu: Karmaşık' diye çevrilmiş Türkçemize. Başrollerde Meryl Streep, Steve Martin ve de Alec Baldwin. Yani bir 'orta yaş' aşk üçgeni söz konusu. Hem de film bu ya, ortak kenar kadın. Yazarı ve yönetmeni Nancy Mayers sağolsun, daha evvel de 'Something's Gotta Give'de Diane Keaton'ı Keanu Reeves ile Jack Nicholson arasında paylaşılamayan kadın yapmıştı. O da olmasa belli bir yaşı geçen kadın oyuncular sadece babaanne rollerine mahkum olacaklar, bence ondan bir tane de Türk sinemasına lazım.
Nitekim Meryl Streep de üç yetişkin çocuk annesi, on yıl önce boşanmış, şık bir pastane sahibi olarak hem eski kocasını (Baldwin) hem de evine tadilata gelen mimarı (Martin) peşinden koşturuyor. Üstelik eski koca çok genç ve güzel bir yeni eşe sahip olduğu halde. Rüya gibi değil mi? Amerikan rüyası!
Zaten film de tam öyle bir atmosferde geçiyor zaten. Sıkıcı derecede neşeli bir hayat. Herkes dert üstü murat üstü, partiler, danslar, yenilsin içilsin, eski kocayla otellerde buluşulsun, yeni sevgili adayıyla gece yarısı çikolatalı kruvasanlar yapılsın, hayat bayram olsun...
'Karmaşık' olan bir şey yok. Kadın kahramanımız 60'ında taliplerden talip beğeniyor, çok net, neresi karmaşık? Bütün ciklet gibi uzamalarına, iç baymalarına rağmen sırf 'gençlik fetişizmine' yüz vermediği için takdir edilesi bir film, 'İlişki Durumu: Karmaşık'. Göz kapağını kaldırtmak için gittiği estetik cerrahtan koşar adım kaçan Jane rolünde Meryl Streep de yaşının çok hoş ve cazibeli bir temsilcisi. Sharon Stone muydu onun için "Yapılmamış yatak gibi görünüyor" diyen, gelsin görsün lütfen.