Açık hava sinema keyfini yaşatmaya devam eden Swissôtel The Bosphorus, Le Cordon Bleu İstanbul ile, ‘Gastro Sinema’ konseptiyle misafirlerine lezzetli bir deneyim yaşattı.

Kurulduğu 1895 yılından bu yana, lezzet tutkunlarına mutfağın sırlarını öğreten Fransa’nın dünyaca ünlü Le Gordon Bleu (Mavi Kurdele) okulu, Özyeğin Üniversitesi’yle iş birliği çerçevesinde özel bir geceye imza attı. Kurum, Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğretim üyeleri, öğrenciler, gurmeler ve cemiyet hayatından tanıdık simaların katıldığı ‘Açık Havada Gastro Sinema’ etkinliği düzenledi. Konuklar bir yandan ‘The Hundred Foot Journey’ (Aşk Tarifi) filmini açık havada izleme keyfini yaşarken, diğer yandan da ünlü aşçıların hazırladığı lezzetleri tadımladı.

Swissôtel The Bosphorus-Sultan Park’taki organizasyonda, otelin başaşçısı Ali Ronay, okulun eğitmenleri Erich Ruppen, Alican Saygı ve Marc Pauquet, özel olarak dört farklı tadımlık hazırladı. Geceye; Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin ile eşi Ayşen Özyeğin, Ayşegül-Tayfun Uzunova, Elif-Okan Tapan, Hindistan Başkonsolos Temsilcisi Purnojyoti, Serap Tibuk ve Burcu Esmersoy katıldı.AÇIK HAVADA LEZZET ŞÖLENİAÇIK HAVADA LEZZET ŞÖLENİAÇIK HAVADA LEZZET ŞÖLENİ