Balık etli kadına destek

Dr. Mehmet Öz’ün “Kadın sıfır beden değil etli butlu olmalı” sözlerine diyetisyenlerden destek geldi. Genel olarak vücuda göre 4 - 5 kilo fazlanın sağlıklı olduğu ifade edildi

ABD’de yaşayan Dr. Mehmet Öz’ün “Kadın sıfır beden değil etli butlu olmalı” sözlerine diyetisyenlerden destek geldi. Türkiye’deki ünlü diyetisyenlerin ortak görüşü kiloların yağ oranına göre ayarlanması gerektiği görüşünde birleşti. Ender Saraç ve Murat Topaloğlu da Öz’ün ABD’de yaşadığı için sürekli obez insan gördüğünden böyle bir açıklama yaptığını savundu.

Dilara Koçak:
Herkes ince ve zayıf olmak zorunda değil. Çok zayıf olan kadınlara göre, hafif kilolu olanlar (obez değil) daha uzun yaşıyor daha az hasta oluyor ve daha mutlu. Çok zayıf olmak sağlık göstergesi değil. Çok düşük yağ oranına sahip kadınlarda üreme problemleri görülebiliyor. Sağlık durumunuz iyi ve aktif bir egzersiz içindeyseniz 4 - 5 kilo fazlanız olması sorun olmaz.
Taylan Kümeli:
Bir kadının sıfır beden olmasından daha çok, sağlıklı ve iyi hissetmesi önemli... Kadının vücudundan yağ oranı olmalı. Bir kadının zayıf olmasından daha çok kendi vücudunun yapısında olması gerekir. Her kadın sıfır beden ve ince olamaz. Vücut yağı doğru olması gerekiyor. Bu konuda ben de Mehmet Öz’e katılıyorum.
Aydın Tunçkale:
Özellikle son yıllarda genç kadınlarımız sıfır beden olma hevesi içindedirler. Bu durum tıbbi açıdan uygun görülen bir davranış değildir. Kadınlarımızın bu sevdadan vazgeçmeleri gerekmektedir.
Murat Topaloğlu:
Sıfır beden bir kadını sağlıklı bulmuyorum. Herkesin kendine yakışan bir kilosu vardır. Mehmet Öz ABD’de yaşadığı için ve her gün obez insanları gördüğünden kilolu kişiler kendisine normal geliyor olabilir. Ama bir kadın evlenmeden 38 beden, evlendikten ve çocuk sahibi olduktan sonra ancak 40 beden olmalı, 42 veya 46 beden değil. Doğumdan sonra, yaşında getirdiği durumlarla kişinin yıllar içinde aldığı beş kilo normaldir. Mehmet Öz’ün kastettiği şey 42 beden üstü kişileri kapsıyor. Bu yüzden kendisine katılmıyorum. Etli butlu denen durum, dört, beş kilodan fazla olunca biraz balina etli oluyor. 31 yıllık tıp meslek hayatımda bizzat 50 binin üzerinde obezite hastasını tedavi etmiş bir hekim olarak bu görüşü paylaşıyorum.
‘Sıfır beden çabası saç dökebilir’
Nil Şahin Gürhan:
Herkesin bir anatomik yapısı var. Kalıpları farklı. Dolayısıyla burada sıfır beden olmalı ikileminden ziyade herkes vücut yapısına özel olmalı. Minyon tipli bir insan sıfır beden olabilir. Çünkü yağ oranı düşüktür. Kemikli biri ise sıfır beden olamaz. Sıfır beden olacağım telaşıyla yetersiz besleniyoruz. Bununda birlikte saç dökülmesine de neden oluyor. Herkes kendi yapısında olmalı. İnsanların anatomik yapısı değişiktir. Yani insanların kalıpla değil vücudunun yağ oranına göre kiloları belirlenmeli. Aç kalarak belirli bir kalıp yerine doğru beslenmeyle yaşayabiliriz.
‘Sıskalık da aynı derecede tehlikeli’
Haluk Saçaklı:
Şişmanlık kadar, sıskalık da o derece tehlikelidir. Önemli olan sağlıklı kilo değerleri arasında kalabilmektir. Etli, butlu olacağım derken, kötü beslenerek, hareketsiz bir yaşantıyla, sağlık açısından birçok riski de karşımıza almış oluruz. Olması gerekenden yüzde 20 kilo artışı, ölüm oranını yüzde 30 - 40 artırır. Kısaca sağlıklı ve kaliteli yaşam için, doğru ve bilinçli egzersiz yapıp, yeterli ve dengeli beslenip, kaliteli uyuyarak sağlıklı yaşamayı ve mutlu olmayı öğrenmeliyiz.
‘Açıklamalar ters teper’
Ender Saraç: Mehmet Öz ABD’de yaşadığı için kliniğine şişman ve obezler gidiyor. Balık etli olanlarda, kendileri ince kabul ediliyor. Amerika’da kiloya bağlı olarak yüksek tansiyon, şeker, kalp hastalıkları ve kanser gibi hastalıklarda ciddi artış var. Son birkaç yıldır gelişmiş ülkelerdeki ortalama yaşam süresinin kısaldığı tek ülke ABD. Türk toplumu da sağlık açısından ABD gibi, gittikçe şişmanlıyoruz. Bu nedenle toplumda görüşü etkileyen kişilerin sürekli, ‘Et ve pastırma yiyin’ açıklamaları Türk insanına zarar verebiliyor. Genelde şişmanlar kendilerini balık etli görürler. Ülke olarak şişmanlamaya başladığımız için bu açıklamalar ters teperek, şişmanlığının önünü daha da açabilir. Kesinlikle formu korumak taraftarıyım. Aşırı zayıflığa ve sıfır bedene ben de karşıyım. Fazla yağ hastalığa davet çıkartıyor. Kas ve kemikten alınan kilolar tamam ama göbek ve bel civarında bir kilo fazla yağa kesinlikle hayır.

16 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber