DANİMARKADA BOŞANMAK İSTEYENLERE ONLİNE KURSDanimarka, 1 Nisan’da yeni bir yasa çıkarmış... 18 yaşından küçük, çocuklu ebeveynler boşanmaya kalkarsa, zorunlu kursa tabii tutulacakmış. Amaç, çocukları olası olumsuzluklara karşı hazırlamak. Online kurs, 30 dakika alınıyor ve periyodun tamamlanması üç ayı buluyormuş. Bu sayede, belki çiftler de boşanmaktan vazgeçer diye de düşünülmüş. Kursun temelinde, insanların evliyken göz ardı ettiği temel sorunlarla yüzleşmesi konu ediliyor. İşin ilginç yanı, bu kursu tamamlamayan çiftler boşanamıyor.
Danimarka’da geçtiğimiz yıl 15 bin boşanma davası açılmış. 5 milyon nüfusu olan küçük bir ülke için hiç de azımsanmayacak bir rakam... Bakalım, kursun boşanmak üzere olan aileler üzerinde nasıl bir etkisi olacak?

Üstün becerili köpek
Çin’de klonlanan ilk polis köpeği göreve başladı. Polis teşkilatının yedi tane cinayetin çözülmesinde önemli payı olan, çok başarılı köpeği Huahuangma’nın derisinden klonlanan genç memur köpek Kunxun, insanlara çok kolay uyum sağlamış. Köpek şimdiden olağanüstü becerilere sahipmiş ve kendi yaş ve cinsindekilerden çok daha hızlı öğreniyormuş. Kısaca, çok yetenekli bir köpekten klonlanan Kumxun, üstün becerilere sahip olarak dünyaya gelmiş. Klonlama projesini yürüten biyoteknik şirketi, istendiğinde ‘üstün köpek’ seri üretimine başlayabileceklerini açıklamış. Bu klonlama meselesi gittikçe acayip bir noktaya gidiyor ve açıkçası beni epey ürkütüyor...
DANİMARKADA BOŞANMAK İSTEYENLERE ONLİNE KURSYakında insanlar üzerinde üretime geçilirse, önce çok zeki, yetenekli ve bedensel olarak da güçlü insanlar etrafı öyle bir sarar ki, artık bizim gibi normal doğmuş olanların rekabet şansı hiç kalmaz. O da yetmez, bir adım sonra hayvanlarla filan genetik birleşmeye gidilirse, şu ‘X-Men’ filmlerindeki karakterler gibi, üstün özellikli varlıklar türeyebilir. Bir yandan da robotik parçalarla değiştirilerek güçlendirilen insan bedeni ve yapay zekayla imal edilen robotlar derken, insan kendi eliyle kendi türünü yok edebilir ve şu filmlerle çocuklarımıza gece gündüz normalleştirilerek sunulan yeni ‘melez’ türler, dünyayı ele geçirebilir... Kim bilir belki de kutsal kitaplarda bahsedilen ya da sıkça kehanet edilen ‘insanlığın sonu’, yine insan eliyledir. Vallahi iyi mi kötü mü olur, emin değilim!
Şu anki haliyle, ‘insan’ da öyle vahşi, zararlı ve tüketici bir tür haline geldi ki, belki modifiye edilmiş versiyonu hem gezegen hem de tüm canlılar için daha hayırlı olur. Ama yine de kabul edelim ki, klonlama konusundaki gidişat epey korkutucu.

10 günlük tatil korkuttu
Bu habere, güleyim mi ağlayayım mı bilemedim. Şimdi efendim olay şöyle cereyan etmiş, İmparator Skihito tahttan çekilmiş ve 1 Mayıs’ta tahta geçecek oğluyla başlanacak yeni dönemi kutlamak için de 10 günlük tatil ilan etmiş. Gelin görün ki uzun çalışma saatlerine alışan Japonlar, bu tatilde ne yapacaklarını bilemediklerinden şoke olmuşlar. Tatile gitmek isteyenler kalabalık endişesinden, saat karşılığı ücret alanlar gelir kaybından, evde kalmak isteyenler çocuklarını nasıl oyalayacaklarını bilemediklerinden, kimi de ‘boş zaman’ kavramına alışık olmadığında ne yapacağını bilemeyip, topluca strese girmişler...
Bu arada adamlarda para da bol ama gelin görün ki çalışmaktan gözlerini alamadıklarından belli ki yaşamayı unutmuşlar. Ve tüm başarı ve mutluluğu da gelir yüksekliğine endekslemişler. Vah ki ne vah! Tamam gelir düzeyi yüksek toplum hepimizin hayali ama keyif yapmayı bilmedikten sonra para olmuş ne fayda! Hani keşke bize verseler o 10 gün tatili de arkadaşlara nasıl ‘yatılır’ bir göstersek! Neyse, Allah başka dert vermesin derdim ama bence 10 gün tatil yapmayı becerememek büyük lanet! Geçmiş olsun Japonya!

DANİMARKADA BOŞANMAK İSTEYENLERE ONLİNE KURSParkı söken muhtar
Bence yine de açık ara son günlerin en acayip haberi! Son belediye seçimlerinden sonra, yurdumun bir köşesindeki muhtarlardan biri, seçilemeyince, yaptırdığı çocuk parkını alıp gitmiş! Vallaha bu klonlama yapan Çinli’den de, tatil yapmayı geçemeyen Japon’dan da daha acayip bir davranış biçimi... Eh be bey abimiz, her şeyden önce hadi seni seçmeyenlere kızdın, çocuklardan niye intikam alıyorsun? Hepsini geçtim, parkı alıp da evde ne yapmayı planlıyorsun?