OSCAR İÇİN SON HAFTAAslında rutinimde şu ana kadar, bu sene ki adaylarla ilgili üç tane yazı yazmış olurdum... Nedense bu yıl pek havaya giremedim. Hatta bu sene Akademi’nin bile havaya girebildiğine emin değilim. Baksanıza, 30 yıl sonra ilk defa tören sunucusuz gerçekleşecek. Bildiğiniz gibi sunucu, organizasyonun en önemli, en heyecan verici ve belirleyici unsuru... Bu yıl Kevin Hart sunacaktı ancak homofobik tweet’leri sebebiyle tepki alınca, ayrıldı. Sonunda, törenin sunucusuz gerçekleşeceği açıklandı. Dedikodulara göre, geceyi renklendirmek için nisan ayında yeni filmi vizyona girecek ‘Avangers’ ekibi, sahne alacakmış. Elbette yine ‘En İyi Şarkı’ adayları da performanslarıyla ses getirecek şovlar hazırlamışlardır. Muhakkak, yine ilgi çekici bir tören hazırlanıyordur ama sanki eski heyecanlı bekleyiş, yerini rutin bir algıya bıraktı... Oscar’ın mı artık tadı kaçmaya başladı, benimle ilgili bir bıkkınlık mı, bilmiyorum ama her sene olduğu gibi yine mottomu tekrar ediyorum; Oscar’a inanma, Oscar’sız kalma...
OSCAR İÇİN SON HAFTASon 5-6 senedir köşemde paylaştığım Oscar tahminlerime bakınca, pek de mütevazı olmak zorunda hissetmiyorum kendimi... Açıkçası, bu konuda iddialı olduğumu bile söyleyebilirim. Eğer siz de Akademi Ödülleri’ni bir eğlenceye dönüştürmek isterseniz, önünüzde bir haftanız var. Bu süreçte bol bol adaylığı bulunan filmleri izleyebilir, önümüzdeki pazar yani 24 Şubat günü dağıtılacak, 91. Akademi Ödülleri için tahmin listenizi oluşturabilirsiniz. Bakalım kim daha çok doğru tutturacak?

Birkaç ipucu...
Son yıllarda sosyal medyada epey ‘Oscarcılık’ oynar olduk. Tıpkı çocukluğumuzun Eurovision’u gibi, bunu aile içi eğlenceye dönüştürenler zaten izlenecek yolu biliyorlar. Yeni başlayanlar ve aramıza katılmak isteyenler için ben önce birkaç ipucu paylaşayım...
- Yapmanız gereken önce ‘En İyi Film’ adaylarının tamamını izlemek. Bu şart! Zaten, oyuncular dahil, adaylıkların çoğu bu filmlerde bulunuyor, sekiz film aday. Elbette çoğu şu an sinema gösteriminde değil. ‘Roma’yı Netflix’ten izlemelisiniz çünkü zaten yapımcısı o. ‘Bir Yıldız Doğuyor’, Apple TV’de kiralanmaya başladı. ‘The Wife’ bir dijital platformda bulunuyor. Elbette tüm bu filmler için anahtar yine internet dünyası.
- Bir hafta kala tüm kategori adaylarını yetiştirmeye imkan yok. ‘En İyi Film’ adaylarından sonra, kadın ve erkek oyuncuların adaylığı olan projeleri izleyin. ‘En İyi Film’, kadın ve erkek oyuncular, senaryo, yönetmen ve yabancı dilde en iyi film ödülleri, tahmini en heyecanlı olanları... Önceliğinizi bu kategorilere verin.
OSCAR İÇİN SON HAFTA- Filmleri ve değerlendirirken, kendi beğeninizi değil, Akademi üyelerinin, yani bir anlamda jürinin eğilimlerini göze alın. Kendi birincinizi bir kenara not edin ama ödülü kime verirler diye düşünürken, anın ruhunu, siyasi eğilimleri, gündemi yani kısaca özellikle Amerika için öne çıkarılmak istenen toplumsal modayı göz önüne alın. Unutmayın, Oscar ‘en iyi’ olana değil, iyiler içinde, gündemde öne çıkarılmak istenen unsurlara sahip olan filmlere verilir.
- Oyuncular için de tahmin yaparken benzer kriterler mevcut, kaç kere aday olmuş, en son ne zaman Oscar almış, çok genç ise gişede ticari olarak umut vadediliyor mu? Güney göçmeni, AfroAmerikan rengi, dini, politik duruşu ve canlandırdığı rolün ya da oyuncunun cinsel yönelimi gibi birçok unsur, kazananı belirleyecektir. Oscar günün sonunda sanatsal değil, politik ve ticari bir etkinliktir. Tahminleri yaparken bunu hiç unutmamak gerekir.

OSCAR İÇİN SON HAFTAAvans niyetine...
Hadi konuyu geç bir tarihte açmış olduğum için avans niyetine küçük bir de kopya size... Elbetteki ideali, en azından ‘En İyi Film’ adayı sekiz filmi de izlemek. Ama vaktiniz yoksa diye, bu sene ödüle en yakın adaylara sahip, rekabeti en güçlü birkaç film size... Elbette Akademi üyeleri sürprizler yapıp, hepimizi ters köşeye yatırırsa, o başka... En azından öncelikli olarak şu filmleri izleyerek, tahmin oyununa hızlı bir giriş yapabilirsiniz. ‘Roma’, ‘Bohemian Rhapsody’ ve ‘Green Book’... Kadın oyuncuların rekabetiyle ilgili tahminde bulunmak için ‘The Wife’ ve ‘The Favorite’ öncelikli izlenmeli.