Bizde torpil olmaz

Bizde torpil olmaz


Arzu Sabancı: Aileden biri olduğunuz için size iş yaratılmaz. Şu anki yerime müracaat ederek girdim


       Arzu Sabancı, Türk ekonomisine yön veren ailelerden Sabancılar’ın gelinlerinden biri. Onu gören, en büyüğü 14 yaşında üç çocuk annesi olduğunu hiç tahmin edemez. Hacı Ömer Sabancı’nın oğlu Ömer’le evlenen Arzu Sabancı, üç yıl öncesine kadar sadece çocuklarıyla ilgileniyordu. Ama onları büyüttükten sonra çalışmaya karar vererek Sabancı Holding’in yeni kurduğu Giysa’nın (Sabancı Giyim Mağazacılığı A.Ş.) Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nü üstlendi.

Arkeoloji mezunu

       37 yaşındaki Arzu Sabancı, Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. Ömer Sabancı ile bir arkadaşının evinde karşılaştıklarını söyleyen Sabancı, evliliklerini şöyle anlattı:
       “Eşimle ilk tanışmamızın sonunda bana ‘görüşmek üzere’ demişti. O an bana çok ukala ve kendini beğenmiş biri gibi geldi. Ama bir ay sonra beni Ankara’dan aradı ve yemeğe çıkma teklifinde bulundu. Benden önce babamı aramış ve izin istemiş. Bu olay babamı çok etkiledi. Sonra uçak korkusuna rağmen her hafta sonu cuma geceleri Ankara’ya gelip pazar günü dönüyordu. Henüz 21 yaşındaydım. Birinci yılın sonunda evlendik ve Adana’ya yerleştik. Bana, Adana’da altı ay kalıp sonra İstanbul’a döneceğimizi söylemişti. Ama tam altı yıl kaldık Adana’da."
       Adana’da Sabancı ailesinin gelini olmanın ayrı bir sorumluluğu olduğunu söyleyen Sabancı sözlerine şöyle devam etti:
       “Nereye gitsem herkesin gözü üzerimdeydi. Gittiğim kuafördeki manikürcü kız bir gün bana bacaklarımda bir sorun olup olmadığını sordu. O güne kadar kuaföre hep pantalonla gittiğim için kendi aralarında bacaklarımda bir sorun olduğuna karar vermişler. Birkaç ay önce kot pantalonla gezen bir kızken birden üzerime bir sorumluluk yüklendi."

İşe zor girdim

       Bugün 14 yaşında Hacı, dokuz yaşında Hakan ve dört yaşında Kerim adlı üç oğlu olan Arzu Sabancı, GİYSA’daki görevine girişte hiçbir torpil yapılmadığını belirterek şunları söyledi:
       “3.5 yıl önce EKSA’ya müracaat ettim. Pazarlama bölümünde boşluk vardı. Geçtiğimiz yıl gazetedeki bir haberden GİYSA’nın kurulacağını öğrenince randevu alıp genel müdürle görüştüm. Eşim, ‘Boş yer varsa olabilir. Ama yoksa sakın ısrar etme’ dedi. Bu Sabancı Anayasası’dır. Asla bu aileden olduğunuz için size iş yaratılamaz. Üniversite mezunu değilseniz hiçbir şirketinde işe alınamazsınız. Sonunda şu an bulunduğum göreve başladım."
       Çocuklara daha fazla zaman ayırmak için 16.00’da yerinden ayrıldığını söyleyen Arzu Sabancı, “Bu yüzden ücretimi part time alıyorum" diye konuştu.
       GİYSA’nın ürünlerini giymeye başladığını söyleyen Arzu Sabancı, “Ben de herkes gibi para vererek satın alıyorum. Personele uygulanan bir indirim oranı var. Ben de bu indirimden yararlanıyorum" dedi.

     Koleksiyon yapıyor
     
 • İpek boyama ve antika kursuna devam etti.
 • Eski Türk ressamların tablolaları, Beykoz camları ile eski Türk kadın ve erkeklerinin kıyafetlerini taşıyan Fransız porseleninden biblo koleksiyonu yapıyor.
 • Kitap okumayı sevi-yor. Reenkarnasyona inanıyor ve bu konuyla ilgili kitaplar okuyor. Seyahate çıkmadan önce birkaç kitap alıp önce bavuluna onları yerleştiriyor.
 • Mutfak alışverişini, tatlı ve pasta yapmayı seviyor.
 • En çok satın aldığı şey, ayakkabı.
 • Bahçeyle uğraşıyor, çiçek yetiştiriyor.
 • Ailece sinemaya gitmeyi seviyor.


 • 19 Ekim 2019 Magazin Bülteni19 Ekim 2019 Magazin Bülteni
  Cadde Yazarları

  İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

  Sıradaki Haber