Berrin Yoleri, Banu Çarmıklı ve Ayda Elgiz Güreli ile buluşuyoruz Cihangir’de. Bu üç ismi bir araya getiren vakıf çalışmaları ve çağdaş sanat. Berrin Yoleri heyecanla anlatıyor, Koruncuk Vakfı ve Kiehl’s’ın birlikte başladığı ‘Çocuklara İyi Gelecek’ projesini. Michelle Obama’nın bir sokak sanatçısıyla duvarları boyadığı bir fotoğrafı gösteriyor önce, “Bu fotoğraftan ilham aldım” diyor.
Ardından da ekliyor, “Çocuklarla ilgili olumsuz haberlerin yaşandığı bugünlerde artık çocuklara iyi gelecek güzel şeylerden bahsetmek ve toplumda bu konuda farkındalık yaratmak istedik. Aynı zamanda inşaatı devam eden Urla Koruncuk Çocuk Köyü’ne kaynak sağlayacak güzel bir projeye değerli isimlerin anlamlı desteğiyle imza atıyoruz.”
2 Haziran’da Elgiz Sanat Müzesi’nde
Bunun için ünlü isimler çocuklara iyi bir gelecek için önem taşıyan sevgi, barış, çevre, sanat, sağlık, adalet, aile, oyun, yaratıcılık, doğa, özgürlük, iletişim, spor, hayvan sevgisi gibi konuları seçiyor, graffitileriyle tanınan Leo Lunatic de bu temaların duvarlara resmini yapacak.
Önce Elgiz Sanat Müzesi’nin duvarlarında yer alacak bu resimler, sergi 2 Haziran’da açılacak. Daha sonra da belediyelerle birlikte çalışarak İstanbul’un birçok semtinde duvarları çocuklar için boyamayı hayal ediyorlar. Başka şehirlere de projeyi götürmek istiyorlar.
Amaç, Koruncuk Köyü’ne katkıda bulunurken çocuklara sanatı sevdirmek.
Ozan Güven’in AKM dileği
Peki ama projeye kimler katılacak?
Halit Ergenç, Ozan Güven, Mehmet Günsür, Melisa Sözen, Serkan Altunorak, Mehmet Okur, Murat Özyeğin, Aliye Simavi, Merve Gürsel, Banu Çarmıklı, Tansa Mermerci Ekşioğlu, Pırıl Güleşçi Arıkonmaz, Emek Saran, Jülide Ateş, Yankı Yazgan gibi 20’yi aşkın isim ile başlıyorlar. Listeyi genişletmek için de çalışıyorlar. Zeynel Abidin Ağgül de katılan ünlüleri fotoğraflayarak projeye destek veriyor.
Berrin Yoleri’nin Koruncuk Vakfı adına çocuk ve çevre kavramından yola çıkarak anlattığı ağacı ve Kiehl’s’ın çocuk ve aile kavramından yola çıktığı kırlangıcı Leo Lunatic şimdiden çizmiş bile. Sırada diğer isimlerin temaları var.
Aralarında en çok hoşuma gidenlerden biri Ozan Güven’in çocuk ve sanat için seçtiği “Çocuklarla dolu, rengârenk bir AKM” dileği. Çocukların Atatürk Kültür Merkezi kadar önemli bir kültürel simgeden bırakın faydalanmayı, haberdar bile olmadığı bir dönemde olduğumuza dikkat çektiği için.
JR’ın başına gelen gelmesin!
Sokak sanatıyla sınavımızda geçen yıl dünya çapındaki sanatçı JR, İstanbul’a geldiğinde sınıfta kaldık. Biletle gezilen Banksy sergisinden daha değerliydi JR’ın sokaklara yaptığı orijinal eserleri.
Hem şehri güzelleştirdi hem de şehrin tanıtımına katkıda bulundu derken acı gerçekle karşılaşmamız sadece birkaç gün sürdü. Balat’ta bir eseri vandalizm kurbanı oldu, kaç saatlik çalışmanın üstüne gelişigüzel kırmızı boya atıldı, başka bir eseri ise tamamen parçalandı.
Kimin ya da kimlerin yaptığı belli olmadı. Dünyanın hiçbir yerinde, tanınmış sokak sanatçılarının eserlerinin başına böyle şeyler gelmiyor tabii. Herkes emeğe saygılı davranıyor, güzellikleri koruyor. Oysa biz dünyanın sayılı tarihi miraslarının duvarlarına isimlerini kalplerle kazıyan bir toplumuz.
Daha 2-3 gün önce yapılmış esere müdahaleye gelene kadar, neler var daha iyi korunması gereken...
Umuyorum, Çocuklara İyi Gelecek projesi bize de daha iyi gelir ve JR’ın eserlerinde olduğundan daha iyi sahip çıkabiliriz.