Sakıp Sabancı Müzesi’nde MSA’nın yeni restoranında, Akbank Yönetim Kurulu Gelecek program: Ai WeiweiBaşkanı Suzan Sabancı Dinçer ve müze müdürü Dr. Nazan Ölçer ile bir araya geliyoruz.

Konumuz Çinli sanatçı, aktivist Ai Weiwei sergisi.

Ai Weiwei bugünlerde New York’taki açık hava sergisiyle de gündemde.

Hem göçmenlere, hem sürekli izlendiğimize dikkat çekiyor, hem de her anı selfie’leriyle görüntülüyor.

Aktivistliği onun kadar popülerleştiren başka bir sanatçı daha yok günümüzde.

Hatta aynı Venedik Bienali’nde bienalden rol çalan Damien Hirst sergisi gibi Weiwei sergisi de bizim bienalden rol çalacak diye konuşuyoruz aramızda.

Suzan Sabancı Dinçer konuya açıklık getiriyor, “İstanbul Bienali, ana sponsoru olduğumuz Contemporary Istanbul ve Weiwei sergisinin aynı zamana denk getirilmesi çok olumlu. Ülkemizi tanıtmak sadece devletin işi değil. İş dünyası olarak bize de düşüyor bu görev. Bu misyonu en iyi şekilde yerine getirebilmek için çalışıyoruz.”

Serginin ana konusu, savaş karşıtlığı.

Nazan Ölçer’den öğrendiğimize göre, Weiwei bu sergiye özel porselen eserler de yaratmış.

Hatta şimdiye kadar gerçekleşen en büyük Weiwei sergisi bu.

Peki, ama ne zaman?

Venedik Film Festivali’nde prömiyeri gerçekleşecek Weiwei belgeselinden hemen sonra, 12 Eylül’de açılacak.

28 Ocak’a kadar devam edecek.

13 Eylül’de Norman Rosenthal ile Ai Weiwei’in konuşmasını müzede canlı izlemek de mümkün.

Weiwei hakkında bilmeniz gerekenler

Mao döneminde sürgüne gönderilen Çinli bir şairin oğlu olarak doğdu, ülkesine döndükten sonra defalarca cezalandırıldı, hücrelere kapatıldı, vergi cezasına çaptırıldı, pasaportuna el konuldu, yıllarca ailesini göremedi, Twitter’da düşündüklerini yazdı, ülkesinde Twitter tamamen yasaklandı...

Ai Weiwei’in başına gelenlerden sadece birkaçı bu...Gelecek program: Ai Weiwei

2008 Pekin Olimpiyatları için inşa edilen stada danışmanlık yaparken insan hakları ihlallerine yakından şahit olup eleştirmesiyle hayatı değişiyor.

Pasaportuna kavuşmasını, Suriyeli mültecilere dikkat çekmek için Anish Kapoor ile birlikte Londra’da yürüyüşlerini dakikası dakikasına takip ettik.

Ne de olsa, Anish Kapoor ile Cahide’de bir gece geçirmişliğimiz de var!

Ama Anish Kapoor’dan çok dikkatimizi çeken Ai Weiwei’di.

Londra’da Royal Academy of Arts’daki sergisinde sürekli onu izleyen güvenlik kameraları, gaz maskeleri, kenarlarında kelepçelerle Twitter kuşu başrollerdeydi.

Şaşırmış mıydım? Hayır.

Hepsi birbirinden tanıdık gelmişti.

Politik ve insani sanat

Daha sonra Suriyeli mültecilere destek olmak için atölyesini Midilli Adası’na taşıdı, sosyal medyada fotoğraflar paylaşarak bu konuya dikkat çekti.

Hatta gözlerimizin önünden gitmeyen bir kareyi canlandırdı, Bodrum’da cansız bedeni sahile vuran 3 yaşındaki Suriyeli mülteci çocuğu Aylan’ı.

Bu ikonik bir kareydi, çünkü hem politik hem insani hem de Ai Weiwei kadar önemli bir sanatçıya aitti.

Bazen bir çağdaş sanatçının gerçekleri yüzümüze çarpması daha etkili oluyor işte.

Sözen, Saraybosna’da

Melisa Sözen, jüri üyesi olduğu 23. Saraybosna Film Festivali’ne güzelliğiyle damga vurdu. Meksikalı yönetmen Michel Franco başkanlığında beş ülkeden tanınmış film yapımcıları ve dünyaca ünlü aktörlerden oluşan jüride yer alan oyuncu, bir hafta Saraybosna’da kaldı. Sözen, “Böyle anlamlı bir festivalin jürisinde yer almak benim için çok önemli bir deneyimdi. Birbirinden değerli jüri üyelerine ve festivalin organizasyonunda görev alan herkese teşekkür ederim” dedi.

Gelecek program: Ai Weiwei