Kim Kardashian-Kanye West’ten Monica Bellucci’ye, Diane Von Furstenberg’den Jackie Klasikleri popüler hale getirmenin kısa yoluKennedy’nin kız kardeşi Lee Radziwill’e, Elizabeth Hurley’den Marie Chantal’a, Valentino’dan Carla Fendi’ye, Suzy Menkes’den Sofia Coppola’ya uzanan bir kalabalık...

Bir film festivali ya da moda haftası değil bu sefer onları bir araya getiren.

Roma’da bir operanın prömiyeri.

La Traviata’yı Sofia Coppola yönetiyor, kostümler Valentino, set tasarımı ise Batman filmleriyle tanınan Nathan Crowley imzalı.

Amaç, operayı popüler hale getirmek ve zor durumda olan opera salonunu yaşatmak.

Daha biletler satışa çıkar çıkmaz tükenmiş ve perde açılmadan sadece 15 gece için 1.2 milyon euroluk bilet satışı yapılmış.

Bu rakam, Milano’daki La Scala’nın gölgesinde kalan Roma Operası için bir rekor.Klasikleri popüler hale getirmenin kısa yolu

Devlet Opera ve Balesi’nin ve şehrin simgelerinden AKM’nin akibetinin belli olmadığı, artık kültür-sanatı bile AVM’lerden takip ettiğimiz bir dönemde daha da anlamlı geliyor böyle işbirlikleri...

Bizden ne kadar uzak ama ne kadar basit aslında.

Klasikleri yeniden popüler hale getirmenin kısa yolu.

Çağlayan - Hadid daha önce yaptı

Daha önce Hüseyin Çağlayan da Los Angeles’ta benzer bir projede yer aldı.

Frank Gehry imzalı Walt Disney Concert Hall’da sahnelenen Mozart operalarında mimar ve moda tasarımcıları bir araya geldi.

2012’de Frank Gehry, moda markası Rodarte ile ‘Don Giovanni’ operasını, 2013’te Fransız mimar Jean Nouvel, moda tasarımcısı Azzedine Alaia ile ‘Figaro’nun Düğünü’nü sahneledi.

Hüseyin Çağlayan, Mayıs 2014’te prömiyeri yapılan ‘Cosi Fan Tutte’ operası için yakın zamanda aramızdan ayrılan ve hala “Mimarlık ofisi Alexander McQueen’in modaevi gibi ölümünden sonra da devam edecek mi?” tartışmaları yapılan Zaha Hadid ile işbirliği yaptı.

Wall Street Journal’dan Vogue’a dünyanın önemli birçok yayınında Hüseyin Çağlayan ve Zaha Hadid projesinin haberleri çıktı.Klasikleri popüler hale getirmenin kısa yolu

Bizde ise hak ettiği kadar ses getirmedi bu işbirliği.

Hüseyin Çağlayan’ın geçen yıl Saddler’s Wells’de sahneye koyduğu, sadece kostüm tasarımını değil kreatif direktörlüğünü de üstlendiği dans performansı ‘Gravity Fatigue’i de hâlâ İstanbul’da izleyip izleyemeceğimiz belli değil.

Sponsor arayışı hâlâ devam ediyor.

‘Baba ve Piç’ beklenen oyun olabilir mi?

Gelelim yerli örneklere, şimdi tiyatroyu popüler hale getirebilecek bir örnek var önümüzde, Elif Şafak’ın romanından uyarlanan ‘Baba ve Piç’.

Prömiyeri dün İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Zorlu PSM’de gerçekleşti, bu akşam da var.

Oyuncu kadrosunda Hande Atazi’den Serra Yılmaz’a tanıdık isimler dikkat çekiyor.

Yönetmen Mehmet Ergen, kostümler ise ‘Mad Max: Fury Road’ ile bu yıl En İyi Kostüm Tasarımı Oscar’ını kazanan İngiliz Jenny Beavan imzalı.

Perşembe kaldığımız yerden, ‘Baba ve Piç’ ile devam edeceğiz.