Mozaik Yolu’nda Sevan Bıçakçı etkisiTürkiye’den çıkıp uluslararası marka olmuş az sayıda kişiden biri: Sevan Bıçakçı.

Sadece bir mücevher ustası değil, günümüzün değerli sanatçılarından.

Assouline yayınevi kitabını bile yazdı. Üstelik dünya çapında marka olduğunu iddia eden birçok ismin aksine son derece tevazu sahibi, sessiz ve sakin ilerlemeyi tercih ediyor.

Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Derneği, İsviçre’nin kayak merkezi Gstaad’da önceki gece Türkiye’nin mozaiklerini tanıttı, Sevan Bıçakçı Mozaik Yolu koleksiyonuyla.

Daha doğru bir seçim olamazdı. Biliyorsunuz, ONE Derneği, İlber Ortaylı’nın fikriyle yola çıkıp Antep’ten Maraş’a, Urfa’dan Antakya’ya uzanan Mozaik Yolu projesini dünyaya tanıtmaya çalışıyor.

Gstaad Palace Hotel’de düzenlenen gecenin çok ilgi görmesinin önemli bir nedeni de Sevan Bıçakçı’nın mikro mozaik ayrıntılı yüzüklerinin de birer sanat eseri olması.

Mozaik Yolu’nda Sevan Bıçakçı etkisiMehmet Günsür ile İtalyan Vogue’da

İtalyan Vogue L’uomo dergisinde bu ay yayımlanan Mehmet Günsür’ün fotoğraflarında Türk markaları olan Les Benjamin ve Ümit Benan’ın yanı sıra asıl dikkat çeken de Sevan Bıçakçı yüzükler ve hançer kolye oluyor.

Miami’de butik açıyor

Tam da bunun üstüne Miami Design District’te bir başımı kaldırıyorum, karşımda dev bir Sevan Bıçakçı yazısı.

Bu, sadece algıda seçicilik olamaz.

Miami’yi sanat ve tasarımla kalkındırmaya çalışıyorlar.

Şimdi sokak sanatçılarıyla Wynwood ve tasarım butikleriyle Design District şehrin en popüler yerleri.

İşte Design District’te çok yakında Sevan Bıçakçı’nın butiği açılıyor, henüz hazırlık aşamasında.

Rastlamışken inşaatı geziyorum.

Birbirinden lüks komşuları heyecanlı, “Müthiş bir sanatçı, ABD’deki ilk butiği burada olacak” diye anlatıyorlar ilgilendiğimi görünce.

Bir kez daha görüyorum, Mozaik Yolu’nu Sevan Bıçakçı ile anlatmak çok yerinde bir seçim.

28 Mayıs’ta Venedik Mimarlık Bienali sırasında Guggenheim Müzesi’nde, 2017’de ise Londra’da Victoria & Albert Müzesi’nde ve ABD’de Smithsonian Institute’ta yapılacak davetlerle tanıtım çalışmaları devam edecek.