Ayın en heyecanlı iki etkinliğiyle başlıyoruz. Filmekimi ve Kevin Spacey’li ‘Richard III’. Buyrunuz, Filmekimi’nden seçmece bir liste ve Kevin Spacey’li özel davetin detayları...


Bu yıl Filmekimi’nin 10. yılı. 10. yıl şerefine daha da zengin bir program var. 8-15 Ekim tarihlerinde tam 39 film gösterilecek. Atlas ve Beyoğlu sinemalarının yanısıra Nişantaşı City’s Cinelife ve Maçka Gmall Cinebonus sinemalarında da. Biletler 1 Ekim’de satışa çıktı. Erken davranan kazanıyor.

Bu yılki sevindirici gelişmelerden biri, Vodafone’un katkılarıyla reklamların kısalması ve filmlerin zamanında başlaması olacak. Ayrıca 10. yıl şerefine Filmekimi ilk kez İstanbul sınırlarının dışına çıkıyor, tam 5 şehirde daha olacak. Hangi şehirler mi? İzmir, Bursa, Konya, Trabzon, Diyarbakır. Benim görmek istediğim filmler aşağıda. Ufak bir hatırlatma yapayım, biletler hafta içi 11.00, 13.30 ve 16.00 seanslarında 5 TL. Hafta sonu ve hafta içi 19.00 ve 21.30 seanslarında ise 14 TL, öğrenci ve 65 yaş üstüne indirimli biletler ise 8 TL. En çok merak ettiklerim n ‘Salgın’: Usta yönetmen Steven Soderbergh’in son filmi. Matt Damon, Jude Law, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, Marion Cotillard gibi bol yıldızlı bir oyuncu kadrosu var. Bu kadar yıldız bir araya geldiğinde genelde filmler çok da iyi olmaz ama Soderbergh’den beklentim yüksek. İlk kez Venedik Film Festivali’nde gösterilen film bir salgına çözüm arayan doktorları anlatıyor. Aksiyon-gerilim olduğunu söylemeden geçmeyelim. İlk göste- rimi 10 Ekim 21.30’da Atlas’ta.

* ‘Melankolia’: Lars von Trier’in filmi. ‘Dünyanın sonu hakkında güzel bir film’ diyor yönetmen. Bu film Cannes Film Festivali’nde Kirsten Dunst’a ‘en iyi kadın oyuncu’ ödülünü kazandırdı. Charlotte Gainsbourg ve Kiefer Sutherland gibi isimler de oynuyor. İlk gösterimi 8 Ekim 21.30’da Atlas’ta.

* ‘Oyunun sonu’: Yönetmen J.C. Chandor’un ilk filmi. Bağımsız bir yapım olmasına rağmen dev bir oyuncu kadrosu var. Kevin Spacey’den Demi Moore’a, Jeremy Irons’dan Penn Badgley’ye birçok tanıdık isim var kadroda. 2008 krizinden bir yatırım bankasının nasıl etkilendiğini 24 saatlik bir zaman diliminde anlatıyor. İlk gösterimi 8 Ekim saat 11.00’de Nişantaşı City’s Cinelife’ta.

* ‘Kevin hakkında konuşmalıyız’: Lynne Ramsey’in filmi. Başrolde Tilda Swinton var. Oğlu kabul edilemez bir şey yapınca annenin hissettikleri üzerine kurulu bir psikolojik gerilim. Filmin müziklerini Radiohead’den Johnny Greenwood bestelemiş. İlk gösterimi 11 Ekim 21.30’da Maçka Gmall Cinebonus’ta.

* ‘Olmak istediğim yer’: Paolo Sorrentino’nun filmi. Sean Penn başrolde, sırf onun için bile izlenir. Sean Penn, 50’li yaşlarında bezgin bir rock yıldızı Cheyenne’i canlandırıyor. Babasının ölümünden sonra İkinci Dünya Savaşı’nda babasına toplama kampında işkence eden Nazi subayını aramaya başlamasının hikayesi. İlk gösterimi 14 Ekim 13.30’da Atlas’ta.


Yoksa siz hâlâ bilet almadınız mı

Kevin Spacey’nin daveti

Günlerdir bu konuyu konuşuyoruz. Kevin Spacey, Richard III oyunu için bu hafta İstanbul’da. 5-9 Ekim’de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde. Vodafone sponsorluğunda oyun sayısı ve öğrencilere ayrılan kontenjan da arttırıldı. Normal şartlarda Richard III’ü asla izlemeyecekler bile Kevin Spacey uğruna biletleri çoktan kapıştı. Bu arada oyunun yönetmeni de filmlerinden tanıdığımız Sam Mendes. Sam Mendes hem oyunu sahnelemek hem de yeni filmi için mekan bakmak için İstanbul’a geldi.
Oyunun dışında da heyecanla beklenen bir Kevin Spacey etkinliği var. Kevin Spacey’nin kendi adını taşıyan, film ve tiyatro yapmak isteyen gençleri destekleyen bir vakfı var. Bu vakıf yararına yarın akşam The House Cafe Ortaköy’de önce bir kokteyl ve küçük bir açık artırma düzenleniyor. Gecenin devamında Kevin Spacey’nin kalacağı The House Hotel Bosphorus’ta 50 kişilik özel bir akşam yemeği var. Şimdi herkes bu yemeğe katılabilmek için uğraşıyor.