ÇOCUKLAR iÇiN ‘TOP SiZDE’

Türk futbolunun efsanevi kalecisi Rüştü Reçber’in önayak olduğu ‘Bir Dilek Tut Derneği Top Sizde’ projesi için Dünya 3’üncüsü Milli Takım oyuncuları, 2014 Dünya Kupası’nda kullanılacak topları imzaladı.

Reçber, topların açık artırmayla satılacağı projeden umutlu; “Çünkü listemiz çok uzun ve listemizde öncelikli olan çocuklarımız var” diyor

Bir Dilek Tut Derneği’nin Türkiye’deki yüzü ve iyi niyet elçisi Rüştü Reçber öncülüğünde, 2002 Dünya Kupası Üçüncüsü Milli Takım oyuncuları bir araya geldi. Futbolcular, dernek yararına satışa sunulacak 50 adet 2014 Dünya Kupası topu Adidas Brazuca’yı imzaladı.
Aktif spor kariyerini 2012 yılında noktaladıktan sonra çok daha anlamlı bir göreve soyunduğunu belirten Reçber, “Artık Bir Dilek Tut Derneği ve hasta çocukların isteklerine yoğunlaşmış durumdayım. Onların hayata daha çok tutunmasını sağlamak adına görev yapıyorum” diyor.

Bir Dilek Tut Derneği’nden ve dernekteki görevinizden biraz bahseder misiniz?
Bir Dilek Tut Derneği, 2000 yılından bu yana hasta çocuklarla ailelerinin umut ve dayanma gücünü artırmak için çalışıyor. 2009 yılından beri, dünya çapında aynı amaçla hizmet eden Make-A-Wish Uluslararası Vakfı’nın da Türkiye üyesi. Make-A-Wish Uluslararası Vakfı, kuruluşundan bu yana tüm dünyada yaklaşık 250 bin çocuğun dileklerini gerçekleştirdi.
Bu dernekte eşimle, iyilik elçisi ve sözcüsü olarak maddi ve manevi tüm desteğimizi vermeye çalıştığımız bir görevdeyiz. 3-18 yaş arasında, hayati tehlike taşıyan hastalıkları olan çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirip, ailelerine destek olmaya çalışıyoruz.


‘Top Sizde’ projesi nasıl ortaya çıktı peki?
Bir yılı aşkın süredir bu derneğin uluslararası elçisiyim. Diğer dernek üyeleriyle bir araya geldiğimiz zaman “Biraz da futbolla ilgili bir oluşum gerçekleştirelim” dedik ve böylece futbol adına yapılabilecek en güzel şeyi hayata geçirmiş olduk.
Biliyorsunuz 2014, Dünya Kupası’nın Brezilya’da oynanacağı yıl. Biz de buradan yola çıkarak 2002 yılında Dünya Kupası’nda üçüncü olan takımdaki arkadaşlarımızı, hocamız Şenol Güneş ve Federasyon Başkanımız Haluk Ulusoy’u bir araya getirip onlara 50 top imzalattık. İmzalı topları 13 Mayıs’ta Maslak Sheraton Hotel’de satışa sunacağız. Elde edilecek gelirle her bir çocuğumuzun bir dileğini yerine getireceğiz.

Bu projeden beklentiniz nedir?
Daha fazla hasta çocuğun dileğini gerçekleştirerek onlara hastalıklarını yenebilmeleri için moral desteği vermeyi hedefliyoruz. Hem kurumsal, hem bireysel gelir kaynaklarımızı çoğaltmak ve sürekliliğini sağlamak da çalışmalarımızın hedeflerinden biri. Açıkçası ‘Top Sizde’ projesinden maddi bir beklenti içindeyiz. Çünkü listemiz çok uzun ve listemizde öncelikli olan çocuklarımız var.

BU BİR SOSYAL GÖREV
Son yıllarda sosyal sorumluluk projeleri arttı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Bunun olması gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. İş yoğunluğundan çoğu kişinin dernek işlerine vaktini ayırma fırsatı olmayabilir. Belki derneklerin ya da projelerin amaçlarını net bir biçimde bilmiyor da olabilirler. Bu anlamda belki kamuoyuna tam bir bilgilendirme yapamayabiliyoruz. Ben ‘Bir Dilek Tut Derneği’nin bir elçisi olsam da, eşimle birlikte diğer derneklerin organizasyonlarında da yer almaya çalışıyorum.


Organizasyonlarda ünlülerin yer almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Böyle bir dernekte bulunduğunuz zaman diğer kişilere örnek oluyorsunuz. Bilinen, tanınan birinin yardım organizasyonlarında olması sosyal bir görev diye düşünüyorum.

Futbolu neden bıraktınız?
Toplamda 25, profesyonel olarak 22 yıl futbol oynadım. Bu işi devam ettirme arzunuz ne kadar çok olsa da, fiziksel olarak zorlanmaya başlıyorsunuz. Ben fiziksel olarak bunu kaldırabilecek seviyedeydim ama zihinsel olarak çok yorulmuştum.


Türkiye’de futbolculuk mu yöneticilik mi zor?
Türkiye’nin şartlarında futbolcu olmak çok zor. Yönetici olmak işin en basit tarafı. Futbol, maddi olarak çok kazançlı gibi gözükse de çok yıpratan bir iş. Avrupa’yla kıyasladığımızda spor kültürünün yok denecek kadar az olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Buradaysa bir futbolcu, futbolu kafasında üçüncü dördüncü sırada düşünmeye başlıyor. Bizim ülkemizde bir futbolcunun ilk sırasında taraftar, medya, yönetici ve mahalle baskısı var. Bu yüzden futbolcular bütün bunları aştıktan sonra futbol düşünmeye başlıyor. Dolayısıyla futbolculuk daha zor.

Futbolcuların magazin gündeminde ve gecelerde ön plana çıkmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Spor dünyasında ön planda olduğunuzda ister istemez magazinde de dikkat çekiyorsunuz. Ancak futbolcuların sahadaki performanslarından çok, özel hayatlarıyla gündeme gelmelerini isteyenlerden değilim. İşler iyi giderken taraftar, tribünler ve camia size hep saygıyla yaklaşır ama işler yolunda gitmediğinde maalesef magazinde çıkan haberlerin de etkisiyle tepki alabilirsiniz.

VOLKAN’IN YERİ AYRI
“F.Bahçe’de 13 yılın 7 yılını Volkan’la (Demirel) geçirdik. Her zaman farklıdır ve gönlümde bir numaradır. Cenk Gönen, Tolga Zengin, Onur Kıvrak ve Mert Günok gelecek vaat eden başlıca isimler.”

ŞANSLIYIM HAYALLERiMi GERÇEKLEŞTiRDiM
Sizin çocukluk hayaliniz neydi?
Her çocuğun hayali vardır.
Çocukken hangi meslek olduğu önemli olmadan iyi bir yerde olmak istersiniz. Ben bu ivmeyi futbolla kazandım ve futbolcu olarak bu noktaya geldim. Yaş ilerledikçe hayaller şekil
değiştirir. Ama ben şu ana kadar kafamda kurduğum, düşündüğüm ve arzuladığım hemen hemen birçok şeyi gerçekleştirmiş durumdayım. Bu yönden şanslıyım.

12 Kasım 2019 Magazin Bülteni12 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber