Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim

17 Eylül 2004 günü Kalamış’tan demir alan Nazenin IV adlı teknesi ile 657 günlük bir dünya seyahatine çıkan Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç’un, yolculuk boyunca tuttuğu notlardan derlediği “Nazenin IV ile Devr-i Alem” adlı kitap, Rahmi Koç Müzesi’nde önceki gün yapılan toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim


Toplam 8 kişiden oluşan bir ekiple yaklaşık iki yılda dünya turunu tamamlayan Rahmi M. Koç, 55 limana uğrayarak 28 bin 276 deniz mili yol kat etti. Toplam 180 ton yakıt, 630 ton su harcanan seya-hat boyunca Rahmi Koç,  yaklaşık 3 bin sayfa not tuttu.  Rahmi M. Koç, izlenimlerini “Nazenin IV ile Devr-i Alem”de bir araya getirdi.

Gelir Koç Müzesi’ne
 Kitabın satışından elde edilecek tüm gelir Rahmi Koç Müzesi’ne bağışlanacak. Tanıtım kokteylinde, “Büyük denizciler Sadun Boro ve Osman Atasoy’un kitaplarını büyük bir dikkatle okudum. Gayet  mütevazı imkânlarla yapılan bu seyahatlerde yazılanlardan büyük ders aldım” diyen Koç “Gerek ilerleyen teknoloji gerekse mali imkânlar bana bu seyahati çok daha rahat şartlar altında yapma imkânı sağladı” şeklinde konuştu.
Rahmi M. Koç, gittikleri yerlerden topladıkları eşyalardan oluşan bir serginin de, deniz tutkunlarının beğenisine sunulduğunu söyledi.
1963 yılında da uçakla dünyayı gezdiğini hatırlatan Rahmi M. Koç, şöyle devam etti: “O zamandan bu yana hem ülkeler,  hem ekonomiler, hem rejimler hem de ben değiştim... Bütün dünyayı gezdikten sonra vardığım kanaat; dünyanın en medeni kıtası Avrupa, en güzel denizleri Akdeniz, Ege ve Marmara, en güzel ülkesi de Türkiye... Bu kanaate gelmek için dünyayı gezmek lazım mıydı, diye sorabilirsiniz. Bence lazımdı... Her şey, hayat değişiyor... Bu  değişimi denizden izlemek, dünyayı denizden gezmek bana çok şey öğretti...”


Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim


Nevbahar - Ali Koç


Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim


Güler Sabancı Alev Komili 

Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim


Fulya - Eşref Cerrahoğlu
Çocukluk hayalimi gerçekleştirdimTekneyle geldiler
Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim

“Nazenin IV  ile Devr-i Alem” kitabının tanıtımına iş ve sanat dünyasının önemli isimleri katıldı. Ümit - Cem Boyner,?Rahmi Koç  Müzesi’ne deniz yoluyla gelmeyi tercih eden isimler arasındaydı.

19 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber