GÜNCEL

Ben hayatımda bu kadar güzel sempati ve merhamet uyandıran ‘kötü kişi’ görmedim. ‘Uyuyan Güzel’in farklı versiyonu olan ‘Maleficent’tan bahsediyorum. Angelina Jolie, prensesi sonsuza dek uyutacak büyüyü yapan kötü cadı.
Disney’in nesiller büyüten masallarını farklı yorumlarla beyazperdeye taşımak moda oldu. ‘Uyuyan Güzel’i, ‘kötü cadı’ Malefiz’in gözünden izliyoruz bu kez.
Büyüyü yapmış ama niye yapmış?
Kraldan ve ailesinden nefret ediyor ama niye? Keyifli, etkileyici, hatta yer yer benim gibi sulugözlüleri ağlatabilecek bir film... Rahmetli babam hep “Ölen mi kabahatli, öldüren mi?” der, kimsenin durduk yerde kötüleşmeyeceğinden dem vururdu. Film bu anlamda iyilik-kötülük kavramlarını, insanın sahip olma isteğinin ve hırsının ona neler yaptırabileceğini sorgulatıyor.
* Prensesin 16 yaşındaki halini canlandıran Elle Fanning, gördüğüm en güzel gülüşlü kızlardan. Her gülümsemesinde alıp içinize sokmak istiyorsunuz.
* ‘Kral Stefan’ rolündeki Güney Afrikalı Sharlto Copley ise, Hollywood’un ışıltılı isimlerinden biri değil.
Bilim-kurgu filmlerindeki sağlam performanslarıyla bilinen bir isim. Bu film için deneme çekimini Jolie’ye ulaştırmak için çok uğraşması gerekmiş. “Ben maraton koşucusuyum” diyen aktörün önü bundan sonra Hollywood’da açılacak gibi görünüyor; zira bir sonraki filminde yine büyük bir aktörle, Hugh Jackman’la oynayacak.
* Prenses’in küçüklük rollerinden birini Jolie ve Pitt’in 5 yaşındaki kızları Vivienne oynuyor. Çiftin diğer iki çocuğu Maddox ve Pax de küçük rollerde filmde gözüküyorlar. Vivienne’in annesiyle karşılıklı olan sahnesini evde ailece çalışmışlar. Küçük kıza koçluk yapan baba Brad Pitt bayağı zorlanmış.
Çekimde kelebeği takip etmesi gereken Vivienne kikirdeyip durmuş, hiç oralı olmamış. Anne baba, kamera arkasında maskaralıklar yapmak zorunda kalmış.
* Bu arada Jolie’nin arasının limoni olduğu, Oscar ödüllü babası Jon Voight, torunuyla gurur duyduğunu söyledi.
Aktör “1982’de Angelina daha 7.5 yaşındayken biz de baba-kız filmde oynadık. O da Angie’nin ilk filmiydi” dedi.
* Angelina-Brad çifti çocuklarının oyuncu olmasını istemiyor, sadece eğlence olsun diye bu filme izin vermişler.
İlerde kendilerine meslek olarak seçerlerse de, “Oyunculuğu hayatlarının merkezine koymasınlar” diyor Hollywood’un en gözde çifti.

CIMBIZ

HER HALİYLE GÜZEL...

Angelina Jolie, bir aktris olarak sinemaya kattıklarının yanı sıra; hayat hikayesiyle milyonlara ilham perisi olanlardan.
Kendini dönüştürmenin, hayatını 180 derece değiştirerek hem dengeyi hem zirveyi bulabilmenin yaşayan örneği.
Jolie, bu filmde de hem asil, hem ürkütücü, hem kırılgan, hem mağrur kadını öyle başarılı yansıtıyor ki....
Yapımcının dediğine göre; Jolie, güzel olmak istememiş. Hatlarının mümkün olduğunca sertleştirilmesini talep etmiş. Bunun üzerine yanaklarına protezle tuhaf görünüşlü elmacık kemikleri eklenmiş. Burnunun da kavisi doldurularak, yine protezle hafif bir kemer oluşturulmuş. Yani bir insan böyle elmacık kemikleri ve büyütülmüş, kemiklendirilmiş burnuna rağmen bu kadar güzel olabilir mi?
Angelina Jolie, güzelin ötesinde, büyüleyici. Seyirci olarak bundan haz alabildiğimiz için ne şanslıyız.

DİKKAT

“BEN SİZE 10 MİLYON DOLAR VERECEK”

“Ben sizden duymak için bekliyor olacak” yazıyor e-mailin konu bölümünde. İmza Alfred Robert.
Üç gün üst üste atmış. Efendim 6.5 milyon dolarlık fon varmış da, benim iznimle kullanılırmış, falanmış da filanmış.
Google tarafından çevrilmiş, o yüzden Türkçesi de anlaşılır değil.
İngilizce olanları da bir alem. Yok Afrika’da bilmemkim prensin malvarlığına el konulmuş ya da İskoçya’da zengin bir adam ölmüş. Mirasçısı da benmişim! E-mail atarsam 10 milyon Dolar benimmiş.
Daha güzeli... Eli yüzü düzgün bir kız, “Evlenmek ister misin?” diye soruyor!
Şahsıma gelmiyor elbet bunlar. Herhalde milyonlarca kişiye gönderiliyor. Saf birkaç vatandaş bunlara istediği bilgiyi yolluyor ki, bıkmadan usanmadan bu en saçma, en salakça dolandırıcılığa devam edebiliyorlar.
Var mı aranızdan böyle dolandırıcılık kurbanı tanıdığı olan ya da bizzat böyle bir şey başına gelen?