Akdeniz diyetinde bugünkü mönümüz, karpuz-peynir ağırlıklı. Ancak her gün bu ikiliyi öneren diyetleri uygulamayın, yoksa diğer besin gruplarını eksik tüketirsiniz

Akdeniz diyeti sağlık için önerilen en iyi diyetlerden biri, bu hafta Akdeniz tipi beslenmeyle size kolay zayıflamanızı sağlayacak mönüler vermeye devam ediyoruz. Bugünkü mönü karpuz peynir ağırlıklı. Karpuz, yaz meyveleri içinde su oranı en yüksek olanıdır. Aynı zamanda uygun fiyatlı olması serinletme özelliği, lif içermesi ve tatlı tadı da birçok kişi için ilk akla gelen seçim olmasını sağlar. Ancak her gün sadece karpuz ve peynir öneren diyetleri uygulamayın çünkü diğer besin gruplarını eksik tüketme riskiniz olur. Her gün ihtiyacımız olan beş temel besin grubunu almamız gerekir.

1- Süt veya yoğurt
2- Et-balık-tavuk
3- Ekmek, pilav, makarna tüm tahıllar ve unlu gıdalar
4- Sebze - meyve
5- Yağ ve şeker (sınırlı miktarda)
Her gün bu beş gruptan ihtiyacınız kadar tüketiyor olmanız gerekir.
Ayrıca yeterli tükettiğinizden emin olmak için her gün içtiğiniz suyu ölçün. Bu suyun sıcak veya soğuk olması yağ yakımı için önemli değildir, aralarındaki tek fark mideyi terk etme hızlarıdır.  Soğuk su mideyi 20 dakika sıcak su 80 dakikada terk eder.
Bilmediğiniz ve öğrenmediğiniz hiçbir işte başarılı olamazsınız.  Doğru beslenmeyi öğrenmeye çalışmalı ve küçük hedeflerlee yol almalısınız.

ŞİŞMANLAMAMAK DAHA KOLAY
VÜCUT ağırlığınızı günün aynı saatinde ve hep aynı tartıyla ölçün. Kıyafetlerinizin de aynı olmasına dikkat edin veya çıplak tartılmayı deneyin. Gün içinde farklılıklar olabilir, moralinizi bozmayın. Her gün yerine haftada bir, en fazla iki gün tartılmayı alışkanlık edinin.
ŞİŞMANLAMAMAK, zayıflamaya çalışmaktan daha kolaydır. Bu nedenle; küçük yaştan itibaren enerji dengesine uygun bir beslenme alışkanlığı benimsenmelidir. Bunun için yediklerinizi kaydetmek iyi bir yoldur.
KİLO verme programlarında duraksama dönemi olması çok normaldir ve herkesin başına gelir. Böyle dönemlerde sakın umutsuzluğa kapılmayın. İlk haftalarda hızlı bir su kaybı olabilir sonrasında yağ yakacağınız için yavaş kilo vermek sizi korkutmasın, devam edin.
“DÜŞMANINI kendine yakın tut” atasözünü hatırlayın. Çünkü siz topu ne kadar derin suya ittirirseniz bıraktığınızda o kadar yukarı sıçrar. O yüzden sevdiğiniz besinlerden küçük porsiyonlar da olsa yiyin, kendinizi mahrum etmeyin.

GÜNÜN TARİFİ
Kabak çorbası
Malzemeler: 2 kabak, 2 soğan, 2 domates,1 çorba kaşığı bulgur, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 3-4 diş sarımsak, pul biber, kuru nane, kimyon, az tuz, limon. Tüm malzemeyi minik parçalar halinde doğrayıp az su ile kaynatın taneli kalabilir veya blenderdan geçirebilirsiniz. 2 büyük kase içilebilir.

DİYETİ UYGULARKEN
Gün boyunca 4 - 5 fincan açık ve şekersiz siyah çay, daha fazla miktarda şekersiz bitki çayı ile en fazla 2 fincan kahve içilebilir. 
Su tüketimi kadınlar için günlük en az 8 - 10 bardak, erkekler için ise en az 10-12 bardak olmalıdır. Gerekli durumlarda alkol tüketimi kadın için haftada 2-3 kadeh erkek için 4-5 kadeh ile sınırlandırılmalı ve şarap tercih edilmelidir. 
Salatalara 1 tatlı kaşığı zeytinyağı yeterlidir. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile 5 adet zeytin değişebilir.
Etsiz sebze yemeklerinde 1 kg için 2 çorba kaşığı zeytinyağı kullanılmalıdır, yasak sebze yoktur tüm sebzeler tüketilebilir (patates ekmek yerine geçer sebze olarak düşünülmemelidir).
Gün içinde istenildiği kadar salatalık, domates, marul yenilebilir.

5.gün
SABAH
2 dilim karpuz
1 dilim az yağlı beyaz peynir
1 grissini 

ARA ÖĞÜN
10 fındık + 2 kuru kayısı

ÖĞLE
2 büyük kase KABAK ÇORBASI
1 dilim az yağlı beyaz peynir
çoban salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı)

ARA ÖĞÜN
2 dilim karpuz
1 dilim peynir 
1 grissini

AKŞAM
Izgara balık
Deniz börülcesi
Bol yeşil veya çoban salata

ARA
10 Badem