Geri Dön

ERGENLİKTE KİLO ALMAMAK İÇİN 5 ÖNERİ

Zayıf bir vücuda sahip olmak, genç kızların hayali. Ancak ergenlik dönemindeki hormonal değişimler, bu hayalden uzaklaştırıyor.

Uzmanlar, alınacak çeşitli önlemlerle kiloları kolayca vermenin mümkün olduğunu söylüyor.

Ergenlik, büyümenin hızlandığı, biyolojik değişimle cinsel ve yapısal olgunlaşmanın tamamlanıp, çocuğun erişkin görünümüne girdiği dönem. Hem kızlarda hem de erkeklerde ergenlik başlamadan önce genellikle vücut yağ oranında artışa bağlı kilo alma oluyor. Ancak kızlar ergenliğe erkeklerden daha önce girdikleri için erkeklerden daha erken uzuyor ve kilo alıyor. Bu nedenle 12-14 yaş arasında kızlar, erkeklerden daha iri bir gelişim izliyor. Kas kütlelerindeyse yüzde 25 oranında artış görülüyor.


Acıbadem Fulya Hastanesi’nden endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Rüştü Serter, genç kızların ergenlik döneminde kilo alma sebeplerini anlatırken, onlara özel önerilerde bulundu:


1- Sağlıklı beslenin: Bu dönemde özellikle genç kızların sağlıklı beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Protein başta olmak üzere, karbonhidrat ve yağ alımını dengelemelisiniz.


2-Yağdan uzak durun: Hayatın her evresinde olduğu gibi ergenlikte de kalorisi fazla yağlı yiyeceklerden ve atıştırmalardan kaçının. Öğün atlamadan, meyve ve sebze bakımından zengin beslenin. Genç kızlık döneminde yağlı ve kalorili sağlıksız yiyecekleri kesmeniz bile otomatik olarak kilo vermenizi sağlıyor.

3-Sporu hayatınıza katın: Spor ve egzersizle gıdalarla aldığınız enerji fazlasını yakmanız gerekiyor. Ayrıca bu sayede vücut gelişiminin önemli bir parçası olan kas yapılanmanızı da sağlarsınız.

4-Şok diyetlerden kaçının: Bu dönemde boydaki artışla kilo alımı aşırıya kaçmadan dengelenebiliyor. Kilo almanızı önlenmek amacıyla diyette aşırı kalori kısıtlanması yapısal gelişmenizi olumsuz etkileyebileceğinden dikkatli olmanız gerekiyor. Eğer kalori kısıtlanacaksa büyümenin etkilenmeyeceği içerik ve kalori düzeyinin bir uzman tarafından ayarlanması önemli.

5-Kötü alışkanlıklardan uzak durun: Alkol ve sigara gibi maddelerden uzak durmalı ve sağlıklı yaşam tarzını kalıcı olarak benimsemelisiniz. Bu tür maddeler sağlıklı bireyler olmanızı engelleyerek zaman içerisinde kilo almanıza neden olabiliyor.

BUNLARA DİKKAT
Yükselen hormon seviyesi: Ergenlik döneminde kızlarda östrojen hormonu seviyesi yükseliyor. Bu da kadınsal vücut hatlarının şekillenmesini sağlarken, yağ depolanması sonucu kilo almaya neden oluyor.

Artan iştah: Değişen hormon dengelerinin etkisi ve artan iştahın da katkısıyla aşırı kilo almaya bir eğilim ortaya çıkıyor.

Duygusal dalgalanmalar: Duygusal dalgalanmalar, aşırı yeme isteğine sebep olabiliyor.

Erken ergenlik: Kızlarda salgılanan kadınlık hormonu östrojen, kemiklerdeki büyüme plaklarını kapatıyor. Ergenlik dönemi boy uzamasının durmasıyla sonlanıyor. Erken ergenlikteyse genetik olarak boy uzama şansı olsa bile kemikteki büyüme plaklarının kapanması boy uzamasını sonlandırıyor. Boyu beklenenden kısa kalan genç kızların kilo fazlalığıyla karşılaşma eğilimi de doğal olarak daha fazla oluyor. Çalışmalar, erken ergenliğe giren kızların erişkinlik döneminde daha kısa ve kilolu olduklarını ortaya koyuyor.

Fiziksel aktivite eksikliği: Ülkemizde genç kızlar arasında spor yapma oranının düşük olması bilinen bir gerçek. Ağır ders çalışma düzeninin yanında gençlere spor ve aktivite için yeterli boş zamanın kalmaması özellikle bu dönemde hızlı bir şekilde kilo alımına neden oluyor.

Bakan Albayrak: Türk varlıklarına güvenenler ciddi anlamda kazandıHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Davos Zirvesi'nin ikinci gününde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, "Türk varlıklarına güvenenlerin ciddi anlamda kazandığı bir süreç. 2020 yılı daha sakin geçen bir yıl olacak; küresel büyüme tahminleri üzerinde beklentilerin daha olumlu olduğu bir yıl. Bu olumlu bir gelişme. Tabi ki küresel istikrardan yana olduk" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber