BİR GÜNLÜĞÜNE TURİST

Günübirlik turist olup Kapalıçarşı’yı yeniden keşfetmeye ne dersiniz? Kerteriz noktanız, Nuruosmaniye’deki Design Zone olsun

BİR GÜNLÜĞÜNE TURİST


Günübirlik turist olup Kapalıçarşı’yı yeniden keşfetmeye ne dersiniz? Kerteriz noktanız, Nuruosmaniye’deki Design Zone olsunNuruosmaniye’de bir küçük obje ve ev aksesuarı mağazası. Kapalıçarşı’nın azametli mağazalarının yanında yer alan mekan, oldukça mütevazı boyutlarına rağmen, hem yabancı turistlerce keşfedilmiş hem de Kapalıçarşı geleneğini yurtdışında temsil etmeyi başarmış bir markaya ait: Design Zone. Sahibi Özlem Tuna, seramik eğitiminin ardından bir dönem Londra’da yaşadığını, esas ‘pişmesinin’ ise çağdaş takı tasarımında bir dönem okul işlevi görmüş Urart’ta gerçekleştiğini anlatıyor. Tuna, Urart’la birlikte Kapalıçarşı’nın mücevher ustalarıyla çalışma fırsatını yakalamış, burada bir dükkan açmanın cazibesine o dönemde kapılmış. 2003 yılında da Design Zone’u kurmuş.

Gelenekselle flört eden modern tasarımlar
Tuna, Türk kültürüne ait; laleden çiniye farklı simgeleri-malzemeleri bazen naif diyebileceğim bir çizgide yeniden tanımlayan tasarımlar yapıyor. Kırk yıllık laleyi şöyle bir çiziktirip bakır bardak altlarına, çini desenini bakır ve çelikle birleştirip şamdanlara adapte edebiliyor. Bir seramik kasenin sırrını Türk çinisine özgü çivit mavi ya da kırmızı renkten kaplamayı seviyor.
Nuruosmaniye Tuna’nın bu bölgedeki favori bölgesi olmuş hep. Kendi kanatlarıyla uçmaya karar verdiğinde, eşi dostu “Bu işlerle Nuruosmaniye’de bir ara sokakta değil, Nişantaşı’nda olman gerek” diye çok nasihat etmiş. Tuna kararından hiç pişman değil. Bir kere Çarşılı zanaatkarlarla dirsek temasından çok memnun. Ayrıca Tarihi Yarımada’da çağdaş Türk tasarımları sunan mağazaların fazla olmadığını söylüyor. Sadece bu bölgeyi gezip giden bir turistin, günümüz Türk sanatçılarının ne yaptığından bihaber olacağını savunuyor.

Her birinin atölyesi farklı
Ev aksesuarları arasında özellikle Türk kahvesi için yarattığı özel tepsileri, fincanları ilgi görüyormuş. Bir de sayısız denemenin ardından ‘icat ettiği’ seramik mikro mozaik takıları pek beğeniliyor. “İşin sırrı, her zaman kullandığımız ürünlere farklı bir gözle bakmakta” diyor Tuna... Onun çalışmalarında dikkatimi ilk olarak düşünce sistemi, ikincisi üretim kalitelerinin yüksekliği çekti. Kahve setleri, kaseler, tabaklar, şamdanlar, hamam tasları, takılar... Her birinin atölyesi farklı. Son üretimi ‘Bosphorus’ kahve fincanı İstanbul’un çok ünlü bir otelinde kullanılmaya başlamış. Yine aynı set ve ‘fes’ şekerliği, Katar-Doha’daki W Hotel’de de kullanılıyormuş. www.ozlemtuna.com.

BEST OF KAPALIÇARŞI
İşin erbabını yakalamışım, “Bu civarda favori dükkanların hangileri” diye soruyorum:
- “Şeref Özen’in kurduğu Cocoon... Orta-yakın Doğu’da ve Türkiye’de yaptırdığı keçe ürünlerinin hepsi çok orijinal. Antika kumaş meraklıları için de her zaman enteresan parçaların çıktığı bir dükkan.”
- “Halı, kilim meraklılarına Ethicon veya aynı firmanın diğer markası Dokhu’nun ürünlerini görmelerini tavsiye ederim. Bu topraklara ait motifleri minimalleştiren, modern bir yaklaşımları var.” n “Kapalıçarşı’nın en iyi mola yeri, tabii ki Fes Cafe. Yanındaki Abdulla’da harika ev yapımı havlular, sabunlar, eşaplar sunuluyor.BU ARALAR NE MODA?
FEM GÜÇLÜTÜRK - Halkla İlişkiler Uzmanı

Bebek Kuruçeşme arası volta, Çeşme’de yazlık ev tutmak, Nişantaşı Delicatessen’de içki, Galata’yı ve Tophane’yi geç de olsa keşfetmek, MAC Bebeköy havuz ve The Backyard Cafe’de çimlere yayılmak, vespa almaya niyetlenmek, ayurvedik diyet, makrobiyotik beslenme, personal training, yelken kursuna yazılmak, dijital fotoğrafçılık, whatsapp messenger, ipad...