Dünya çapında bir pazar

Yıllardır efsane gibi dinlediğim bir yerdi, Pasadena’daki Rose Bowl ikinci el pazarı. Günün yarısını orada geçirince efsanenin boşa olmadığını anladım

Denim dünyasından arkadaşlarımın yıllardır anlata anlata bitiremediği bir pazar, Pasadena’da Rose Bowl... Dünyanın en meşhur denim tasarımcıları bu pazara sabahın erken saatlerinde geliyormuş. En eski jean kotları, ceketleri toparlayıp birbirlerinden saklamak için kara kara torbalara atıyorlarmış. Sonra biz de koleksiyonlarda bu eski görünümlü modelleri görüp bayılıyormuşuz diye anlatıp dururlar...
Rose Bowl, bölgenin meşhur stadyumunun da adı. Dağ eteklerinde, yemyeşil bir arazide kurulmuş pazar... Sadece kıyafet de yok, garaj satışı usulü evin eskilerini satan standlar da var, 40’lı yıllardan kalma porselen biblo satan da... Fiyatlar inanılmaz ucuz; antika değeri olan parçalar dışında, 50 doların kulağa hayli pahalı geldiği bir panayır, burası.

Dünya çapında bir pazar

Vintage jean’lerin satıldığı bölümü nihayet bulunca tasarımcıların didişmesini daha iyi anlıyorum. Bunları satanlar da pazarcı değil, işi gücü jean konuşmak, bulmak olan bir tür eksperler... Elimi bir 501’e atıyorum, 1946’dan kalma şahane bir pantolon... Eski jean işçi ceketleri harika, 10 dolara satılıyor. Bir de ordudan kalma ceketler var, belli ki bu kışın militer modası bu modellerden esinlenmiş.
Zaman içinde bit pazarı, vintage denilince burun kıvıran birine dönüştüm. Eklektik diye sunulan tarzların da çoğunun rüküş olduğunu düşünüyorum. Uzun zaman sonra bu anlamda fikrimi değiştiren tek yer, Pasadena’daki Rose Bowl oldu. Yıllardır yapılan bu panayır ikinci el merakının geçici bir moda değil, kendi içinde bir kültür olduğunu insana kısa bir turla dahi düşündürüyor.