KOZYATAĞI’NDA DA ENTERESAN YERLER VAR!

İstanbul’un çalışan nüfusun ağırlıkta olduğu semtlerinde, ardı ardına havalı yeme-içme mekanları açılıyor. Aynı yerlerde öğle yemeği yemekten sıkılanlar için taze bir öneri ‘Ve Restaurant’
Gazeteler, dergiler mütemadiyen Nişantaşı -Taksim bombardımanı yapıyor olabilir. Ancak bu şehir artık üç ana arter çevresinde var olmak için fazla büyük! Mesela Kozyatağı’nı ele alın. Bir sürü uluslararası endüstri şirketlerinin, bankaların merkezi bu bölgede. O yüzden civarındaki alışveriş merkezleri de gittikçe şıklaşıyor, daha farklı seçenekler sunuyor. Artık bu civarda yemek deyince çok ünlü kebapçılar ve lezzetli esnaf lokantaları haricinde de seçenekler var.
Özgün iç mekan ve mobilya tasarımlarıyla tanınan Sema Topaloğlu’nun tasarımını gerçekleştirdiği ‘Ve... Restaurant’, Kozyatağı Palladium Alışveriş Merkezi’nin en üst katında açıldı. Dekorasyonda kullanılan yumurta formları ve lambalar burada sürreel bir ortam yaratmış. El şeklindeki bar da bu iddialı yaklaşımı destekliyor. Kısaca civarda çalışan, her gün aynı yerlerde öğle yemeği yemekten sıkılanlar için taze bir öneri ‘Ve... Restaurant’.

Harika bir kitapçı
‘Coffee table book’ yani içeriği kadar tasarımının şıklığıyla göz alan ve süs niyetine sehpaları da süsleyen kitaplara meraklı olanların kaçırmaması gereken bir yer olmuş, Assouline Bebek. Assouline dünya çapında bir yayınevi ve İstanbul’dakiyle birlikte dünyada beş mağazası var.
Bebek Assouline’in dekorasyonu müthiş! Ayrı bir kütüphane odası olan zengin evlerini andırıyor. İnsanın kitaplara bakarken bir kadeh de konyak içesi geliyor. Bir de nefis bir koku hakim. Assouline marka mumların kokusuymuş. Ben antika aksesuarlara da bayıldım. Özellikle de miğfer formlu büyüteçe. Uzun geçmişi olan çanta markaları arasında çok beğenilen Fransız Goyard’nın bir mini-kütüphane bavulu ve nefis hediyelik seçenekleri de dikkat çekici. Bu son saydıklarımın lüks ve pahalı ürünler olduğunu belirtmem lazım.
Assouline Bebek’in kitap seçenekleri sanat, hobi, moda, gastronomi gibi farklı temalarda. Hediyeliklerin aksine makul fiyatlı kitap seçenekleri çok, o yüzden buranın hediye almak için iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Pazar günleri de açık olması avantaj.

Kiva’yı bilmeyen kalmasın!
Galata’da meydanda nefis Anadolu mutfağını her gün farklı seçeneklerle sunan bir yer var; Kiva.
Kiva yeni sezonda, kaybolmuş ve kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel mutfakların bilinirliğini artırmak için bir işbirliğine gitmiş.
Vinkara Şarapları ile Anadolu Mutfakları Derneği Başkanı, araştırmacı yazar Adnan Şahin liderliğinde, Galata’daki Kiva’nın ikinci katında her salı saat 19.30-22.00 arası ‘Şefin Masası’ etkinliğini gerçekleştiriyorlar. Kiva’nın lezzetlerinin tadına bakmış biri olarak yolunuzu Galata’dan yana düşürmenizi hararetle öneriyorum.
Rezervasyon için: 0 212 292 00 37