Festivale ‘Emek’ protestolu açılış

32. İstanbul Film Festivali’nin açılış töreni Lütfi Kırdar’da yapıldı. Emek Sineması’na ilk kazmanın vurulduğu haberi açılış gecesinin protestolarla gerçekleşmesine neden oldu

Festivale ‘Emek’ protestolu açılış

Dün Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan törenle başlayan, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 32. İstanbul Film Festivali’nin açılış töreninin sunuculuğunu Memet Ali Alabora üstlendi. Açılışa dün aynı zamanda yıkımının başlandığı öğrenilen tarihi Emek Sineması damgasını vurdu. Emek Sineması’nı yıkmayıp yerinde korumak isteyen on binlerce kişi Emek Sineması’nı yıkacak projeyi 3 yıldır protesto ediyordu. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait binayı yıkıp bir alışveriş merkezi yapacak projede Emek Sineması’na ilk kazmanın vurulduğu; sinemanın içine kurulan iskelelerle sökülmeye ve yıkılmaya başlandığı dün paylaşılan bir video ile ortaya çıktı.

Memet Ali Alabora’dan davet
Alabora’nın Emek Sineması’yla ilgili sözleri üzerine salonda 3 yıldır süren Emek mücadelesinin sembol sloganlarından “Emek Bizim İstanbul Bizim” pankartı açıldı. Salonu dolduran konukların alkışlarıyla desteklediği protestonun ardından Alabora, sanatseverlerin Emek Sineması’nın olduğu yerde bir kültür merkezi olarak kalmasının arzusunu paylaştığını yeniledi. Alabora, törenin sonunda ise yarın 17.00’de Emek Sineması’nın önünde yapılacak bir protestonun duyurusunu yaptı.

İlk ödül Lale Belkıs’a
“Lizbon’a Gece Treni”nin yönetmeni Bille August ve ünlü oyuncu Patricia Arquette’in de aralarında olduğu isimlerin sunduğu bölümlerin ardından gecenin ilk Onur Ödülü Lale Belkıs’a verildi. Belkıs ödülünü pek çok filmde birlikte rol aldığı Ediz Hun’dan aldıktan sonra konuşmasında “Bana kötü kadın dediler, ben kötü kadın mıyım? Dirençli, kimseye ödün vermeyen bir kadını oynadım” dedi.
Görüntü yönetmeni Aytekin Çakmaklı’ya Onur Ödülü’nün sunulmasının ardından senarist Ayşe Şasa’nın Onur Ödülü’nü ise onun yerine Semih Kaplanoğlu aldı.

Festivale ‘Emek’ protestolu açılış

‘Çok güzel bakıyorsunuz’

Ödül töreni sırasında Türkan Şoray, “Çok güzel bakıyorsunuz. Hep hayranlık duyduğum Ahmet Mekin, ödülü fazlasıyla hak ettiniz” diyerek sözlerini tamamladı (aşağıda). Gecede bir diğer ödül de Ediz Hun tarafından Lale?Belkıs’a verildi (yukarda).

Festivale ‘Emek’ protestolu açılış

Gecenin son Onur Ödülü ise Ahmet Mekin’e takdim edildi. Unutulmaz filmlerinden “Selvi Boylum Al Yazmalım”da başrolü paylaştığı Türkan Şoray, Mekin’e ödülünü, “Yaşattığı sağlam karakterlerle adını altın harflerle yazdırdı” diye takdim etmeye başladı. Şoray konuşmasını “Çok güzel bakıyorsunuz” diyerek böldükten sonra, “Türk sinemasına emek vermiş dev aktör, hep hayranlık duyduğum Ahmet Mekin, ödülü fazlasıyla hak ettiniz” dedi. Mekin, ödülünü “57 yıldır sinema yapıyorum hiç kopmadım, başka hiçbir iş yapmadım” diyerek aldı.

6 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber