Fransız Alpleri’nde ‘Jet-Set’ açılış

Kış turizmcileri için bir gelenektir Fransız Alpler’inde sezonu yeni bir tesis prömiyeriyle açmak. Dünya jet-setinin kış turizmi için gözdesi olan bu bölgenin en yenisi Paradiski’deki Club Med Les Arcs Panaroma, dünyaca ünlü turizm oyuncuları, Çin ve Fransa devlet erkanı, olimpiyat şampiyonu kayakçılar, Fransız sanatçılar… Les Arcs’daki bu görkemli açılışta Türk medyasından sadece Milliyet vardı.

Fransız Alpleri’nde ‘Jet-Set’ açılış

Kış turizminin evrimi
Sosyal medyanın gücünü her alanda hissettiğimiz gibi turizm trendlerini de değiştirdiği, büyük kuruluşların, geleneksel turizm ülkelerinin de buna nasıl uyum sağladığını görmek mümkün. Artık nerede neyle karşılaşacağının bilindiği; eskisi gibi Eyfel’i anlatan Paris, saat kulesiyle simgelenen Londra, Courchavel’in gölgesinde bir Alp betimlemesi pek ilgi çekmiyor. Yeni tip gezginler, daha rafine ve maceraperest. O yüzden her açılan pist, her yeni mottodaki tesis hemen merak ediliyor. Alpler’in en yenisi Club Med Les Arcs Panaroma’da da bu yenilikleri gözlemleyip, çözümlemek mümkün.

Çinliler’in büyük hissesini satın aldığı fakat yönetimi hala Fransızlar’da, olması markanın gelişimini kendi kodlarından uzaklaşmadan yapmasını sağlıyor. CEO Henri Giscard, D’estaing çekirdek ekibindeki bu kurguya çok güveniyor. Fransa eski Cumhurbaşkanı Valery Giscard D’estaing’in oğlu Henri’nin çekirdek ekibindeki en önemli parçalardan birinin bir Türk, Özlem Tosun olması da ayrıca bizim için gurur verici. Dünyanın en büyük zincirlerinden biri olan bu kurgu, eski eğlenceli havasını kaybetmeden ‘her şey dahil’ sistemini dağlarda rafineleştiriyor. Bunu da en başta gastronomi alanında yapıyor. Doldurabileceğiniz karışık tabaklar yerine, her yemeği hazırlayan, size özel sunum bir servis yapan şefler mutfak istasyonlarının başında duruyor.

Şampiyonlarla kayak
Fransızlar’ın o geleneksel açılışlarında, bu kez konuk sanatçı Vianney’di. Başta ‘Je m’en vais’ olmak üzere son dönem ezberlenen şarkılarını elinde gitarla söylerken, tüm salon ona eşlik ediyordu. Ama açılışın yıldızları, 2002 Kış Olimpiyatları Şampiyonu Daniela Ceccarelli ve Kanada’nın yetiştirdiği en önemli Alp disiplini kayakçılardan Erik Guay’di. Sempatik ikili, kendileriyle kaymak isteyenlere uzun süre eşlik etti. Kendileriyle çok kısa olsa da bunu deneyimlemek harikaydı. Şampiyonalarla uzun kayan ekip arasındaysa Pınar Altuğ-Yağmur Atacan çifti vardı.

Alpler’deki bu açılışta dikkatimi çeken bir diğer detaysa Uzak Doğulular’ın ve Brezilyalılar’ın kayağı keşfetmeleriydi. Özellikle Brezilyalılar her yıl üçe katlanacak seviyede artış göstererek, Fransız Alpleri’ne geliyorlar. Gelen kitle de ülkenin en zengin, tatil harcamasında büyük bütçeler ayıran cinsten. Türk Hava Yolları uçuşlarının direkt hatları olduğunu düşünürsek, uzun dönemde Alpler’e alternatif olabiliriz. Kış turizminde pek bir geleneğe sahip olmasak da Uludağ, Palandöken ve Erciyes gibi dağların ulaşım kolaylığı büyük fırsat. Ayrıca ‘her şey dahil’ sistemin kış turizminde de yükselmesi bu konuda uzmanlığımızı gözetirsek bize büyük fırsatlar çıkaracaktır.

Hemingway adı yetiyor
Les Arcs’a gelmişken 3 bin 200 metredeki Glacier de L’aiguille’e çıkıp Avrupa’nın en yüksek tepesi Mont Blanc’ı arkanıza alıp poz vermek çok moda. Tabii buradan kayakla inmek büyük cesaret istiyor! 2 bin metre eteklerinde 1950 yılında kurulan Arcs Village gerçekten sempatik bir Alp kasabası. İçerisinde hediyelik eşya satan dükkanlar, sosyalleşilecek güzel kafeler ve tabii ki Avrupa’nın her yerinde olduğu gibi Hemingsway restoranı var. Pek sanmıyorum Ernst Hemingway’in buradan geçtiğini ama popüler kültür ismini getirmeye yetiyor!

16 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber