GÜNÜN MEKANI

İstanbul’un fethinin 559’uncu yıldönümü şerefine Asitane, Osmanlı saray mutfağında yapılan yemekleri sunuyor misafirlerine.

ASİTANE

6 Haziran’a kadar, 15’inci yüzyıl mutfağının özel lezzetlerini tadabilirsiniz.
Fatih Sultan Mehmet Dönemi mönüsü; hums lokmasından karides pilakisine, altın nohutlu pilavdan, levrek büryana kadar unutulmuş tatlardan oluşuyor.

‘Asitane’; Edirnekapı’daki Kariye Müzesi’nin yanında yer alıyor. Osmanlı ziyafetini tatmak isteyen misafirlerine, Kariye Müzesi’nin gölgelediği bahçesi ve 19’uncu yüzyıl geleneksel Osmanlı yapısına sadık kalınarak inşaa edilen binasında hizmet veriyor.

Adres: Kariye Camii Sok. No: 6 Edirnekapı
Tel: 0 212 635 79 97

GÜNÜN KiTABI

KONYA MUTFAĞI
Saime Yardımcı’nın Konya mutfağından yemek tarifleri verdiği kitapta, çorbalardan et yemeklerine, sebze yemeklerinden tatlı ve reçel tariflerine, yöre kültürünün özel lezzetlerini bulabilirsiniz.
Renkli ve zengin fotoğraflarla göze de hitap eden kitapta, yemeklere lezzet katan bakır kapların öneminden de söz ediliyor. Tariflerin yanında, meyve-sebze kurularının ve pestillerin nasıl yapıldıkları ve yemeklerde kullanılan bitkilerin faydaları da anlatılıyor.

İş Bankası Kültür Yayınları, 32 TL.

GÜNÜN SERGiSi

White to Black Masks within Parallel Universes
Kendini büyük tuvaller karşısında daha iyi hissettiğini söyleyen ressam Lara Berki, dördüncü kişisel sergisini, yine büyük tuvaller eşliğinde açıyor. Bugün Nişantaşı Galeri Espas’da görücüye çıkacak eserlerin hepsi, multimedya görüntülerden ve akrilik resimlerden oluşuyor.
16 Haziran’a kadar gezebilirsiniz.

Sivas Katmeri tescillendiSivas yöresine özgü lezzet taşıyan Sivas katmeri, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret alarak tescillendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber