Haluk Bilginer'e şok cevap!

Türkiye’nin yazıp, yönettiği komedi film ve dizileriyle tanıdığı senarist ve yönetmen Selçuk Aydemir, Evrak Kürek: Sektörden Arkadaşlara Giriş 101 adlı yeni bir kitap yazdı.

Haluk Bilginer'e şok cevap!

Milliyet Gazetesi'nden Ali Eyüboğlu'nun, "Selçuk Aydemir'in Komik Film Anıları" başlıklı yazısı şöyle:
"Çalgı Çengi, Düğün Dernek, Ailecek Şaşkınız filmleri, İşler Güçler ile Kardeş Payı dizilerinin senaristi ve yönetmeni Selçuk Aydemir, Evrak Kürek: Sektörden Arkadaşlara Giriş 101 adlı yeni bir kitap yazdı.
Aydemir’in Mahalleden Arkadaşlar ve Liseden Arkadaşlar gibi bu kitabı da eğlenceli.
Türkiye’nin, yazıp, yönettiği komedi film ve dizileriyle tanıdığı Aydemir’in aldığı eğitimle, yaptığı iş arasındaki fark mesela... İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği mezunu olan senarist ve yönetmen, sinemayı seçmesinin sebebini kitabında şöyle anlattı:
Babamın gözünde mesleğim belliydi madem, o zaman hobi olarak sinema yapabilirdim. Babamın hayali gerçekleşmiş oldu, sırada benimki vardı. Elde var, almam gereken bir diploma ve öğrenmem gereken koca bir sinema. Kısa film yılları, senaryo ve kurgu kuramlarını öğrenme yılları...

Bilginer’e teklif
Kuzeni Burak Aksak’la yaptıkları ilk kısa film Hayal Hırsızları ile festivallerde hayal kırıklığı yaşayan Aydemir, “Ünlü oyuncunun olmadığı filmlere festivallerden ödül yok” diyerek, hedef büyütünce bakın ne oldu?
“O sıralarda şizofren filmleri peynir-ekmek gibi gidiyordu, haliyle rüzgar bizi oraya itti. Teknik ekipmanı yeniledik, sıra geldi ünlü oyuncuya... Ne kadar ayarsız insanlar olduğumuzu anlayacağınız kısım burası. Madem olay ünlü oynatmak, 'boğulacaksak okyanusta boğulalım' dedik. Haluk Bilginer’i oynatmaya karar verdik. Yıl 2004... Haluk Bilginer, Türkiye’nin en ünlü oyuncusu... Şu an Kıvanç, Kenan bile o kadar ünlü değil ve biz Haluk Bilginer’i kısa filmimizde oynatacağız.”
O yıllarda akrabalarından başka kimsenin tanımadığı Aydemir ve Aksak, Bilginer’in tiyatrosuna meramlarını anlatan bir mail atar. Menajer, Bilginer’in senaryoyu ve Komiser rolünü sevdiğini, çekim takvimi ve iş planı için toplantı istediğini bildirince Aydemir, bu kez şöyle bir mail yazar: Öncelikle filmimize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. Ancak filmin diğer yönetmeni Burak Aksak Bey ile yaptığımız son toplantıda, senaryoyu revize edip, komiser rolünü genç ve yakışıklı birinin (Sadi Celil Cengiz) oynamasına uygun gördük.
Film işinden zarar eden Aydemir, borçları ödemek için uçak mühendisi olarak THY’de işe başlar. Bu yüzden Aksak’ın TRT’ye verdiği ‘Leyla ile Mecnun’la ilgilenmeyen Aydemir, borçlarını bitirip, biraz da para biriktirince yine döner sinemaya.
Aydemir’in kitabında Çalgı Çengi’nin yapımcılığını üstlenen Cem Yılmaz’la tanışma macerası, eğlenceli anı ve gençler için sinema ve televizyon dünyasına giriş dersleri de var."

Genç kız halk otobüsünde ölüme böyle gittiKocaeli’nin Gebze ilçesine hareket halinde olan otobüsten inmeye çalışan genç kızın feci şekilde can verdiği o anlar kameraya yansıdı. Kocaeli’nin Gebze ilçesinde meydana gelen olayda 18 yaşındaki Gönül Açar, Dilovası ilçesinden Gebze’ye gitmek için Y.K. idaresindeki 41 J 4171 plakalı özel halk otobüsüne bindi. Gebze ilçesinde bulunan bir alışveriş merkezinin önünde inmek isteyen genç kız, otobüsün kapısına doğru yaklaştı. Acar, hareket halindeyken kapısı açılan otobüsten bir anda inmeye çalıştı. Yere düşen genç kız ağır yaralandı. Özel bir hastaneye kaldırılan genç kız yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayla ilgili inceleme başlatan polis ekipleri sürücü Y.K.'yı gözaltına aldı. Emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen Y.K. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber