HASTA UTANDIĞI iÇiN TEDAViDEN KAÇIYOR

OKB’li kişiler, hastalıklarından utandığı için tedavide geç kalıyor. Bu durumda en büyük sorumluluk aileye ve çevreye düşüyor. Hastanın tedavi için cesaretlendirilmesi gerekiyor

İÜ. İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Konsültasyon-Liyezon Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, tedavinin başarılı sonuçlar verdiğini belirterek “OKB’de ilaç tedavisi etkinliğini kanıtladı. Ayrıca bilişsel-davranışçı terapiler ve içgörüye yönelimli psikoterapi de tedavide öne çıkıyor” diyor.

OKB nasıl teşhis ediliyor?
Hastaların bir bölümü uzun zaman saçma düşüncelerin ve davranışların bir hastalık olduğunu düşünmüyor. Çoğu hastaysa bu düşüncelerini bir başkasına, yakınlarına, ailesine ya da doktora söylemeye çekiniyor. Aklına gelen düşüncelerden utanıyor ya da kendisine “Deli” deneceğinden korkuyor. Bu yüzden tedaviye geç başlanıyor. Kişi hastalıkla ilgili çeşitli evrelerden geçiyor:
Kavrama ve sezme: Kişi, obsesyon ve kompulsiyonlarının mantıksız, gerçek dışı olduğunu anlıyor. Düşünceleri üzerinde bir miktar hakimiyet kurabildiği anlarda durumunu kavrayabiliyor. Diğer zamanlardaysa korkuları konusunda emin değil veya mantıksız düşüncelerinin tamamıyla mantıklı olduğuna inanıyor. Karşı koyma: OKB’si olanlar kendilerini kompulsif davranışlar göstermekten alıkoymak için saplantılarıyla başa çıkmaya çalışıyor. Çoğu, obsesif-kompulsif semptomlarını işte ve okulda kontrol edebiliyor.
Utanç ve saklama: Çoğu kişi yardım almak yerine durumunu saklamayı tercih ediyor.

Nasıl tedavi ediliyor?
Yapılan bir çok çalışma OKB’de farmakoterapinin (ilaç tedavisi) etkinliğini kanıtladı. Ayrıca bilişsel-davranışçı terapiler ve içgörüye yönelimli psikoterapi tedavide öne çıkıyor.iLAÇ TEDAViSi
İlaçlar, beyindeki serotonin nörotransmiterin faaliyetlerini etkiliyor. OKB semptomlarını, saplantı ve kompulsiyonların sıklığını, şiddetini azaltıyor. İyileşmenin görülmesi için en az üç haftanın geçmesi gerekiyor. Hasta bu ilaçlardan birine olumlu tepki göstermez veya kabul edilemeyen bir yan etki görülürse, doktor başka bir ilaç kullanmaya karar verebiliyor.
Semptomlar görülmediğinde bile ilaç alımını durdurmak, hastalığın nüksetmesine yol açıyor. Çoğu insanın ilaca yaşamları boyunca devam etmeleri gerekiyor, fakat iyileşme görüldüğünde alınan dozaj azaltılabiliyor.TERAPi NASIL UYGULANIYOR?
Hastanın sorunu kavramasını amaçlayan geleneksel psikoterapi, OKB vakalarında etkili olmuyor. Fakat ‘alıştırma-tepki önleme’ adlı spesifik davranış terapisi, birçok hastada etkili. Bu yaklaşımda, hasta korkulan nesne veya fikirle, doğrudan veya hayal ederek karşılaşıyor. Aynı anda, terapist tarafından alınan destekle hasta tekrar eden davranışlarından arınması için cesaretlendiriliyor. Örneğin, kompulsif şekilde ellerini yıkayan bir kişi, kirli olduğuna inandığı bir nesneye dokunması için cesaretlendiriliyor, sonra da bunun sebep olduğu endişe azalana kadar ellerini yıkamaması şart koşuluyor. Tedavi daha sonra, hastanın endişeyi tolere edebilme ve tekrar eden davranışları kontrol edebilme yetisine bağlı olarak ilerliyor. Tedavi ilerledikçe, çoğu hasta saplantılı düşüncelerden dolayı daha az endişe hissediyor ve kompulsif isteklere karşı koyuyor. Yüksek motivasyonlu ve pozitif hastaların davranış terapisinde daha başarılı oldukları gözleniyor.

Norm Ender başlattı, ünlü isimlerden destek yağdı‘Mekanın Sahibi’ şarkısıyla dikkat çeken rapçi Norm Ender, son günlerde artan orman yangınları üzerine bir kampanya başlattı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber