HOLLANDALI GAZETECiNiN GÖZÜNDEN iSTANBUL

Geert Mark, 20. yüzyılın son günlerini Avrupa'yı dolaşarak geçirdi. 1999’da çıktığı seyahatleri bir kitapta toplayan Hollandalı yazarın duraklarından biri de İstanbul

HOLLANDALI GAZETECiNiN GÖZÜNDEN iSTANBUL

Hollanda gazetesi NRC Handesblad yöneticilerinin aklına 1998 yazında çarpıcı bir fikir geliyor. Hollanda'nın gözde yazarlarından Geert Mak'tan 1999 yazı boyunca Dunkirk'ten Vichy'ye Amsterdam'dan Auschwitz'e, Guernica'dan İstanbul'a kıtayı boydan boya dolaşıp tüm Avrupa'nın tarihini yazmasını istiyorlar.
Mak, karavanına atlayıp başlıyor kent kent tüm Avrupa'yı dolaşmaya. Gittiği her şehirden gazetesine yazılar geçiyor. O şehrin geçmişini, gününü, orada neler yaşadığını, o kültüre dair neler düşündüğünü anlatıyor yazar. Ve her yazısı da gazetenin birinci sayfasından sunuluyor okura.
Sonrasında ise Mark, bu haberlere ayrıntılar ekleyerek, dedektiflik öyküsü gibi sürükleyici bir kitap haline getiriyor. Avrupa'yı 12 bölümde anlatan kitap ‘Yirminci Yüzyıl Boyunca Seyahatler’ adıyla Literatür Yayıncılık tarafından yayımlandı. Kitapta ilk gelişinde 15 gün kaldığı İstanbul ile ilgili ilginç ayrıntılara, yazarın görüşlerine de rastlıyoruz.

“BURADA GRETA GARBO’YLA AYNI KLOZETE OTURABİLİRSİNİZ”
“Pera Palas’ta kalıyorum. Burası Balkanlar’dan geçen yorucu bir tren yolculuğundan sonra serin bir mola merkezi olarak tasarlanıp, 1892’de Şark Ekspresi güzergahına kurulan eski bir otel. Bu bina, tam ortasındaki merdivenlerin yanında gün boyu cızırdayarak gidip gelen yaşlı mı yaşlı asansörü, pırıl pırıl parlayan mermer ve altın yaldızlı büyük salonlarıyla nostaljik bir şıklık yansıtıyor. Otelin duvar boyaları kavlamış büyükçe banyolarında, Greta Garbo’yla aynı klozete oturabilir, Avusturya İmparatoriçesi Sissi’nin baktığı pencerelerden dışarıyı seyredebilir veya Arnavutluk Kralı Zog’un yatağında uyuyabilirsiniz. Troçki’nin kaldığı 204 numaralı odada açık televizyonun sesi ta koridora taşıyor.”

“EN GÜZEL DAİRE MUSTAFA KEMAL PAŞA'YA AYRILMIŞ”
“En güzel daire ebedi olarak, 1935’ten itibaren Atatürk adını alan ve ‘Türklerin atası' sayılan Mustafa Kemal Paşa’ya ayrılmış. Bu küçük ve kutsal mekanda yatak, banyo, iki koltuk, üzerinde birkaç fotoğraf ve el yazısı not bulunan bir çalışma masası görülüyor. Yani Birinci Dünya Savaşı’nın bu kahramanı, Osmanlı İmparatorluğu çökerken ortaya çıkan kaosu kontrol altına alan, yabancı işgalcileri kovalayan ve yeni vatanını güçlü ve kararlı adımlarla modern zamanlara kavuşturan bu askeri şef, İstanbul’a geldiğinde bu dairede kalıyormuş.”

HOLLANDALI GAZETECiNiN GÖZÜNDEN iSTANBUL
“AYASOFYA EN ŞIMARIK TURİSTİN BİLE AĞZINI AÇIK BIRAKIYOR!”
“Zamanın birinde Hıristiyan aleminin en büyük kilisesi olan bu yapı karşısında en şımarık turistin bile ağzı açık kalıyor. Ayasofya fethedilmiş bir kilise. Duvarlarındaki devasa Arapça levhalara rağmen, hiçbir zaman gerçek bir camiye dönüşmemiş. Bu yapı Roma İmparatorluğu'nun sahip olduğu güç ve mimarlık dehasının son bir patlamaya ulaşabildiği zirvedir ve öyle de kalacaktır.”

“BOĞAZ KÖPRÜSÜ İNCECİK BİR İPİ ANDIRIYOR”
“İstanbul Boğazı'ndan geçiyoruz. Sağımız ve solumuzdan geriye doğru kayıp giden birbirinden şatafatlı yalılar, işlemeli ahşap balkonlar, boğaz manzaralı avlu ve teraslar, rengarenk bahçeler, ağaçlar, bir köy meydanı, bir minare, küçük bir tersane... Uzaktan görünen ve Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan büyük köprü, üstünden yüzlerce böceğin durmadan gidip geldiği incecik bir ipi andırıyor.”

“BİZ BÖYLE KURABİYE YAPARIZ İŞTE, YABANCI. BİR TADINA BAK!”
“Bir pazar günü eski Rum mahallesi Fener'in yokuş sokaklarında amaçsızca dolaşıyorum. Evlerden bazıları hala ahşap. Rehberim buradaki sokak isimlerinin müthiş şiirsel olduğunu söylüyor. Antika bir fırından dışarıya dünyanın en güzel kokuları yayılıyor. Kapıda biraz duraklayınca, fırıncı dışarı çıkıp elime bir kurabiye tutuşturuyor. Para istemiyor: ‘Biz böyle kurabiye yaparız işte, yabancı. Bir tadına bak!’”

Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber