iKiNCi BAHAR iÇiN 10 ADRES

“Gün olur, alır başımı giderim /denizden yeni çıkmış ağların kokusunda /şu ada senin, bu ada benim / yelkovan kuşlarının peşi sıra...” Orhan Veli gibi büyük kenti geride bırakıp gitmeyi düşleyenler için Türkiye’de seçenek bol

DİLARA KOÇAK (Uzman diyetisyen)
‘Sağlıklı bir emeklilik için OKSiJENİ BOL DATÇA’

Benim sağlıklı bir emeklilik için tercihim Bozburun ve Datça. Çünkü bu bölgelerde oksijen miktarının çok yüksek.

DATÇA
Oksijenin en bol olduğu, rutubetinse hiç olmadığı bölgelerden biri. Datça bundan 10-15 yıl öncesinde, Reşadiye yarımadasının ta ucunda, daracık ve keskin virajlarla ulaşılabilen içine kapanık bir beldeydi. Şimdilerde Marmaris’i Datça’ya bağlayan yol onarıldı, genişledi, ulaşım daha kolay hale geldi. Datça, turistler kadar, büyük şehirden kaçmak isteyen yerli yabancı emekliler için de giderek cazip bir coğrafya oldu. Datça’da yaşamak, Türkiye’deki genel ekonomik trende bağlı olarak her geçen gün pahalılaşsa da pek çok yöreye kıyasla hâlâ çok makul maddi sınırlar içinde sürdürülebilir durumda. Küçük bir kasabanın yaşam koşullarıyla uyuşmasını bilen bir kişi, tek başına ve kira da verdiğini kabul edersek, bin liraya hayatını idame ettirebilir. Bu miktarın üstüne ekleyeceği her 100 lira, yaşamını daha rahat kılacaktır.
100 metrekare iki oda bir salon 500 TL’ye kiralanabilir.


BOZBURUN
Küçük bir balıkçı kasabası gibi görünse de benzerlerine oranla çok canlıdır. En büyük ekonomik kaynağı gulet imalatı ve balıkçılık. Balık çeşitleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca Muğla yöresinde arkeolojik dokusu korunabilmiş ender yerleşim yerlerinden biridir. Tarih boyunca birçok medeniyetin merkezi olmuştur, bilinen 10 tarihi kent vardır.
Bozburun, Dalaman Havaalanı’ndan 150 kilometre uzaklıkta. Dalaman’dan Marmaris Otogarı’na geldikten sonra Bozburun’a gün içinde haftanın yedi günü minibüs seferleri vardır. Yaklaşık bir saatlik yolculuktan sonra Bozburun’a varırsınız.

MEHMET YAŞİN (Gazeteci, ‘Lezzet Durakları’ programının yapımcısı ve sunucusu)

ULAŞIMI KOLAY, HASTANEYE YAKIN, KİRALAR UCUZ OLMALI
Yerleşilecek yerlerin öncelikle sağlık merkezlerine yakın olması gerekiyor. Bunun yanında hem kendisinin hem yakınlarının rahat gidip gelebileceği, yani havaalanına yakın olması gerekli. Ayrıca çarşı pazarı ucuz, iklimi müsait, kirası makul ve hayatın yavaş olduğu bir yer seçilmeli. Benim tercihlerim Ayvalık, Foça (Yeni Foça), Dalyan, Dalaman, Köyceğiz. Ben bizzat buraları denedim de. Pazarını, kirasını. İstanbul’da harcanacak paranın üçte biriyle orada yaşayabilirsiniz.

KÖYCEĞİZ
Dalaman havaalanına 32 km uzaklıkta. Karayoluyla Muğla - Fethiye karayolu izlenerek ulaşılır. Köyceğiz Gölü kıyısına kurulu kent merkezi, diğer tatil merkezlerinden farklı bir görüntüdedir. Yaz-kış dengeli bir nüfus yoğunluğu vardır. Sakin bir yaşam arayanlara her mevsim önerilebilecek bir yerdir.
Şehir merkezi bir meydana açılan temiz ve düzenli sokaklardan oluşur. Akşam kıyıdaki ve meydana açılan sokaklardaki lokantalar, barlar canlanır. Esnaf lokantaları ve meyhaneleri, salaş görüntüsüne rağmen iyi mezeler, her türlü et, balık ve tavuk türleri sunar. Fiyatlar diğer tatil yörelerine göre her zaman hesaplıdır. 400 TL’den başlayan kiralarla ev bulma imkanı var.


DALAMAN
Muğla ilinin bir ilçesidir. Dalaman Uluslararası Havaalanı bu ilçe sınırları içindedir. Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye ilçelerinin arasında yer alır. Doğu, kuzey ve batı kesimleri dağlık, güneyi ovalıktır. Dalaman Ovası, Türkiye’nin ve dünyanın en verimli ovalarındandır. Tipik Akdeniz iklimi hakimdir. Çevresi ve koyları (özellikle mavi yolculuğun vazgeçilmez durakları Bedri Rahmi Koyu, Tersane Adası, Akvaryum, Domuz Adası gibi) görülmeye değerdir. Yılın 11 ayı açık havada yaşayabilirsiniz. Henüz turizm kenti olmadığından Dalaman’da emlak fiyatları diğer sahil kasabalarına göre daha ucuzdur. Yatırım yapmak amacıyla satın alınacak 400 metrekare, iki kat imarlı bir arsanın fiyatı 40 ile 50 bin Türk lirası civarında. Tabii bu fiyatlar çok kısa bir zaman içinde Dalman’a yapılan yatırımları da göz önünde bulundurursak katlanacaktır. Ev kiraları 350 TL’den başlıyor.

DALYAN
Sessiz sakin bir yer arayanlar için ideal bir seçenek olan Dalyan’da 500 TL’den başlayan fiyatlarla kiralık ev bulmak mümkün. İklim yumuşak olduğu için kışın bile ancak akşam 18.00’den sonra soba yakılıyor. Öyle olunca kışlık giyim ve yakacak masraflarından kurtulmuş olursunuz. Havaalanına, Fethiye’ye, Marmaris’e yakın. Çiftçilik yapma imkanı var. Pazarda her şeyin fiyatı ucuz olmasa da köylünün kendi yetiştirdiği otlar, sebze meyveler mevsimine göre yüzde 50 daha ucuz.


YENİ FOÇA
İzmir’e bağlı, kuzeybatısında küçük bir sahil kasabası olan Yeni Foça, günümüzde şirin bir tatil beldesi özelliğini kazandı. İzmir’e 65 km uzakta, upuzun sahil şeridi, bir - iki katlı binalarıyla sevimli bir kasaba. Satılık ev fiyatları 65 bin TL’den başlıyor.

ESER ALPTEKİN (Doktor)
YOLU ASFALT OLMAYAN BİR YERE YERLEŞİN
İnsanlar genelde tatil kasabalarına yerleşiyor. Çünkü insan tatilde gittiği yerde farklı bir bakış açısı, farklı bir ruh halinde oluyor. O tatil psikolojisiyle de oraya yerleştiğinde hayat hep öyle geçecek sanıyor. Elbette hayatın daha ucuz, iklimin daha yumuşak olması da bir etken. Bence emekliler asfalt olmayan bir yere yerleşmeliler. Rahmetli Turgut Özal Marmaris yakınındaki Karacasöğüt’e asfalt yaptırmamış mesela. Kalabalıklaşmasın, bozulmasın diye. Eskiden tercihim Marmaris’ti ama artık çok kalabalıklaştı, o yüzden Bodrum diyorum. Ama orada da daha esintili olan Hebil Koyu.

BODRUM HEBİL KOYU
Hebil koyu Bodrum’da Göltürkbükü - Gündoğan arasında kalan bir koydur. Burası civardaki en zengin bitki örtüsüne sahiptir. Nedeni de yerleşim ve mimarinin tek ağaç kesilmeden gerçekleştirilmiş olmasıdır. Yalnız emlak fiyatları oldukça yüksek. İklim olarak Bodrum’un diğer bölgelerine göre daha serindir. Yazın en sıcak günlerinde bile insanı bunaltmayan bir esintisi var.


HASAN İNSEL (Doktor)
KARADENİZ TARAFLARINA İLGİ ARTIYOR

Aklıma ilk gelen Ayvalık, Fethiye civarı, bir de yeni yeni Karadeniz tarafları. Özellikle İstanbul’a da yakın olması nedeniyle Şile’de inanılmaz bir hareket var. Elbette ilk sebep, iklimin daha yumuşak, hayatın daha ucuz olması.

AYVALIK
İstanbul’dan 520 kilometre, İzmir’den 156 kilometre uzak. Balıkesir’in bir ilçesidir. Ege’nin Akdeniz sahil şeridinin başladığı yerde kurulu. Akdeniz iklimi hüküm sürüyor. Ekonomisi zeytin ve turizme dayalı. Ayvalık mutfağının temelini zeytinyağı ve ot mezeleri oluşturur, Girit ve Midilli mutfağının etkisi çok fazladır. Dolayısıyla sağlıklı beslenme imkanı çok fazla. Parke taşlı sokakları ve eski Rum evleriyle başka bir zamana ait gibi bir kasabadır. Ev kiraları 350 TL’den başlıyor.

FETHİYE
Dalaman havalimanı Fethiye şehir merkezine 30 dakika, Antalya havalimanına ise iki buçuk saat mesafede. Akdeniz iklimi hakim. Turizmin yanında seracılık, meyvecilik ve zeytincilik önemli bir geçim kaynağı. Köylerde 250, merkezde 500 TL’ye kiralık ev var.

ŞİLE
İstanbul’un bir ilçesi. Aynı anda hem İstanbul’da hem de bir kıyı kasabasında yaşama imkanı verir. Cuma günleri açılan Şile pazarında uygun fiyatlarla taze sebze ve meyve bulabilirsiniz.
İki oda, bir salon evler 400 TL’den başlayan fiyatlarla kiralanabiliyor.

18 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber