iNCiLi KADININ MUTFAĞINDAN YÜKSELEN KOKULAR

Boynundan hiç çıkarmadığı inci kolyesi, enerjisi ve 1.88 boyuna rağmen giydiği topuklu ayakkabılarıyla Amerikalıları, Fransız mutfağıyla tanıştıran Julia Child, bugün 99 yaşında.

Child’i sevenler televizyon programlarından bloglara kadar pek çok mecrada onu anarken, doğum gününü en sevdiği tatlı olan ‘çikolatalı bademli kek’le kutluyor. Onun içindir ki şu an müze olan mutfağından hâlâ güzel kokular yükseliyor!

Kaliforniya’da akademisyen bir çiftin çocuğu olarak doğan Child, uzun boyu sayesinde basketbol oynadı. Tarih eğitimi aldı. İkinci Dünya Savaşı’nda gizli araştırmalar servisinde görev yaptı. O gün kimse bu kadının Amerikan mutfak tarihine damga vuracağını tahmin etmemişti. 1946 yılında evlenerek Paris’e yerleşen genç kadın, Fransa’nın hayatını değiştirebileceğini düşünürken yiyeceği bir yemeğin bir dönüm noktası olacağını hissetmiş miydi dersiniz?
Rouen’de yediği istiridye onun hayatında yepyeni bir kapı açtı. Child, önce Le Cordon Bleu’da aşçılık okulunda eğitim aldı. Ardından Max Bougnard başta olmak üzere pekçok şefle çalıştı.
‘Üç Gurmeler Okulu’yla Amerikalı kadınlara yemek pişirmeyi öğreten Child, 1961 yılında yazdığı ‘Fransız Yemek Pişirme Sanatı’ adlı kitap ve 1963’de sunduğu ‘Fransız Şef’ adlı televizyon programıyla kitelere kendini sevdirdi. Hatta kitap o denli satıldı ki, 1966’da Time Dergi’si onu kapak yaptı. Child, istiridyenin uğuruna inanmış olacak ki, inci kolyesini boynundan asla eksik etmedi.

Bloglara ilham oldu2004’e kadar hem televizyonda programlar yaptı hem de çeşitli gazetelerde köşeler hazırlamayı sürdürdü. Avrupa mutfaklarındaki yemekleri pratik ve uygulanabilir şekilde hazırlıyor olması hayran kitlesini artırdı. Onun ‘engin bir deniz’ olan yemek tarifleri, ‘Julie ve Julia Projesi’nin çıkış noktasını oluşturdu. Yazar olmak isteyen Julia Powell’in, yemek tariflerinden ve pişirme günlüğünden oluşan blogu, lezzet düşkünü blogger’lara ilham oldu. Bugün internette bulunan arama motorlarında günde 1 milyondan fazla pratik yemek tarifi aranıyor.


Meryl Streep’e Altın Küre getirdi
2000’de Fransa’dan Legion d’Honneur nişanı, ABD’den de 2003’te Başkanlık Özgürlük Madalyası’yla ödüllendirilen Child, 2004’te yaşamını yitirdi. Üniversiteye bağışladığı evi ve ABD Ulusal Tarih Müzesi bünyesine katılan mutfağından hâlâ güzel yemek kokuları yükseliyor. 2009’da Child ve Powell’ın hayatı Nora Ephron’ın senaryosunu yazıp yönettiği Julie & Julia adlı filme konu oldu. Meryl Streep, Child’i canlandırdığı rolüyle Altın Küre’yi aldı.

22 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber