Kilo verdiren her diyet başarılı değil

Uzman diyetisyen Dilara Koçak, “Diyet deyince herkes sonuca yani kilo vermeye odaklanıyor ama işin psikolojik yanı da var. Kişinin kilo verme amacını bulduğumda motivasyonu da bulmuş oluyorum” dedi

Kilo verdiren her diyet başarılı değil

Geçen hafta ‘Afiyetle Diyet Tarifleri’ kitabının tanıtımını yapan CADDE yazarı Dilara Koçak; yeni tariflerini ve diyete bakış açısını anlattı, ‘mucize’ yöntemlere karşı uyarıda bulundu.

‘Afiyetle Diyet Tarifleri’nin daha önceki üç kitabınızdan farkı ne?

2009’da çıkan kitabım, diyetin motivasyon temelini ve psikolojisini anlatıyordu; küçük bir tarifler bölümü vardı. Zaman içinde ürettiğim ve evde denediğim tariflerle bir arşiv oluştu. İçinde sadece tarifler yok; motivasyon hikayeleri ve örnek menüler de var.

Neden ‘afiyetle’ diyet?

Sağlık, bedenen ve ruhen iyilik hali. ‘Afiyet’ sözcüğü de Arapça’dan geliyor, sağlık - esenlik anlamında. Şef Murat Bozok’un sunumuyla kitap tanıtımı öncesi ilk kez tadım gecesi yaptık.

Kitabınızdaki isimler motivasyon kaynaklarını yazdı. Sizinki nedir?

Ben mesleğime aşığım. Her gün yeni bir şey öğreniyorum, yeni bir insan tanıyorum. Dünya mutfaklarını takip ediyorum. Kendinizi iyi beslemezseniz, başkalarını besleyemezsiniz. ‘Besleme’ sadece yemek değil, işin psikolojisini çok iyi bilmek lazım. İşimizin yüzde 40’ı teknik bilgi, yüzde 60’ı da motivasyon.

İnternette ‘moda’ diyetlere rastlıyoruz. Okuyuculara nasıl bir uyarı yapmak istersiniz?

‘En iyi diyet hangisidir?’ diye araştırmalar yapılıyor ve cevap şu: ‘Sürdürülebilir diyet’. Size en uygun diyet, sürdürülebilir olan. Her ilacı içmemek gibi, her diyet listesini de uygulamamak gerek. Ama maalesef herkes sonuca odaklanıyor. Diyet kilo verdirdiyse ‘başarılıdır’ anlamına gelmez. Kilonuzu azaltabilir ama yanında sağlığınızı da götürebilir.

Danışanlarınızın çoğu aktif ve sosyal. Peki oturarak çalışanlar?

Alara, üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenciydi ve haftada üç gün egzersize gitme özverisinde bulundu. Egzersiz esnasında salınan endorfin hormonu serotoninin yani mutluluk hormonunun öncü maddesi ve ruhsal sağlığımıza da iyi geliyor. Ama kişi tüm gün oturarak çalışıyorsa kalori ayarlamasını ona göre yapıyoruz.

“Bazı danışanlarımın ilk diyetisyeni olmayabilirim, amacım son diyetisyenleri olmak” demişsiniz...

“Ayşe’ye, Fatma’ya, Ali’ye gittim olmadı. Bir de size geleyim dedim” diyorlar. Ben de, “Değişmesi gereken diyetisyen değil, düşünce biçimi” diyorum.

Neden başarısız olduğunu ve kilo verme amaçlarını bulduğumda motivasyonu da bulmuş oluyorum.

Danışanlarınızdan en fazla kaç kilo veren oldu?

Bu kişiden kişiye değişir ama rakam olarak söyleyecek olursak; 78 kilo. 40’lı yaşlardaki erkek hastam bir yılda 138 kilodan 60’a düştü.

‘İnsanları uyarmak, sosyal sorumluluk’
2 - 3 kitap okuyup birkaç seminerle “Uzman oldum” diyenlere giderken alınacak sorumluluk kişiye düşüyor. Biz de psikoloji okuyoruz ama ben psikolog olduğumu iddia etmiyorum. 1 - 2 yılda ortaya çıkan insanlar hakkında “Hiçbir fikrim yok” demek istiyorum çünkü kafamı bununla yormak bile gereksiz. Bir yandan da sosyal sorumluluk çünkü kilo vermek sihirli bir şeymiş gibi insanlar doğru yerde olduklarını zannediyor. Yanlış diyetlerle giden sağlık, metabolizma ve psikoloji geri gelmiyor.
‘Gerçek diyetisyeniz’
Hacettepe’de seminer verdiğimde beni dinleyen öğrenciler, şu an 10 yıllık diyetisyen. Ben onların ‘abla’larıyım ve bunu duymak çok hoş. “Sizi örnek aldık” ve “İdolümüzsünüz” gibi cümleler, kitapları hakkında “Ne olur fikrini söyle” demeleri ve bu ‘abla’lık çok iyi hissettiriyor. Hangi meslektaşımın ihtiyacı varsa, kapım ve telefonlarım açık... Diyetisyenler olarak bir denizdeyiz, gemiler yükseliyor ama bizim denizi yükseltmemiz lazım. Bunun için de el ele olmalıyız. Bir sloganımız var:
“Diyeti diyetisyen yazar.” İsmimizin önüne de ‘gerçek diyetisyen’ diye ekliyoruz.

İtfaiyeden tilki kurtarma operasyonuİzmir’in Tire İlçesinde 30 Metrelik boş kuyuya düşen tilki 3 gün kaldığı kuyuda vatandaşların ihbarı ile İtfaiye tarafından kurtarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber