Komşu Eurovision için parayı buldu

Krizdeki Yunanistan bu yılki Eurovision için sponsor desteğini sağladı. Ancak karar bugün verilecek. Yarışmada Türkiye’nin yanısıra Polonya, Portekiz, Bosna Hersek, Slovakya da yok

Komşu Eurovision için parayı buldu

Atina’dan gelen haberlere göre Yunan Devlet Televizyonu (ERT) yetkilileri son günlerde aradıkları, yarışmaya katılım için gerekli 350-400 bin euro’yu buldu. Yunanistan’ın Eurovision’a katılım bütçesini bir sponsor üstlenecek, iflasla boğuşan devletin bütçesinden herhangi bir harcama yapılmayacak. 400 bin euro’nun 120 bini Eurovision’a katılım kayıt parası olarak açıklandı.
Geri kalanı da seçilecek şarkının ön elemesi, video klip ve Yunan heyetinin İsveç’e seyahat masraflarını içeriyor. Para darlığı nedeniyle özel promosyon turu yapılmayacak. Geçen ay ilk açıklamalarda Yunanistan’ın parasızlık nedeniyle yarışmaya katılmamayı düşündüğü belirtilmişti. Yunanistan’ın kaderi bugün verilecek son kararla belli olacak.

Türkiye’den sürpriz
Yunan medyası gelişmeleri “Eurovision Yunanistan’sız olmaz, galiba katılıyoruz” şeklinde başlıklarla duyurdu. Gazeteler, son dakikaya kadar 400 bin euronun aranmasının sürdürüldüğünü belirtti. Medyadaki yorumlarda “Devletin verecek parası yok ancak, devlet televizyonu futbol maçları için para veriyor, bir topa vurmak, müzikten daha mı önemli?” şeklinde ifadeler dikkati çekiyor.
Aynı yorumlarda Türkiye’nin katılmama kararı “komşudan süpriz” olarak tanımlandı. Yunanistan, “my number one” adlı şarkı ile 1’inci olduğu zaman 900 bin euro harcadı.

‘Avrasyavizyon düzenleyelim!’

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Eurovision şarkı yarışması yerine, “Türk Avrasyavizyon” adında, Türk dünyasının tamamını içine alan bir yarışma yapılması önerisi getirdi. Yeniçeri, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, böyle bir yarışmaya İngilizce sözlü şarkılarla katılmaktansa hiç katılmamanın daha iyi olduğunu söyledi. AA

Günay: Abartmayın
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Eurovizyon Yarışması’nı çok fazla abartmamak gerekiyor. Eurovizyon’a katılamamak demek Türkiye’nin sanat dünyasından çekilmesi anlamına gelmez” dedi. n AA

Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber