Konser düzenlemek RTÜK’ün işi mi?

Pazartesi günü Petek Dinçöz’ün menajeri Evren Ersoy’dan gelen e-postada aynen şunlar yazılıydı: “Petek Dinçöz ve Kutsi, RTÜK’ün düzenlediği konserde sahne alıyor!..

Konser düzenlemek RTÜK’ün işi mi?

Konser düzenlemek RTÜK’ün işi mi

Pazartesi günü Petek Dinçöz’ün menajeri Evren Ersoy’dan gelen   e-postada aynen şunlar yazılıydı:
“Petek Dinçöz ve Kutsi, RTÜK’ün düzenlediği konserde sahne alıyor!..
RTÜK ve Ankara Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ’19 Mayıs Gençlik Şöleni’nde genç assolist Petek Dinçöz ve romantik şarkıların prensi Kutsi sahne alacak!...
Ankara Anatolia Gösteri Merkezi’nde saat 14.00’da Kutsi’yle başlayacak ve 15.30’da Petek Dinçöz’ün sahne alacağı ’19 Mayıs Gençlik Şöleni’ TRT 2 ve TRT Int’ten de naklen yayınlanacak.”
Adım gibi biliyorum, bu konuyu ele aldım diye yine RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın tansiyonu fırlayacak...
Akman telefona sarılıp, “19 Mayıs nedeniyle Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’nün gençlik şölenine katkı sağlayıp, Ankaralılar’a bir güzellik yapalım dedik, yine eleştiri konusu olduk” diye sitem edecek, ama ne yapayım?
Konser düzenlemek ya da düzenlenen bir konsere şarkıcı temin etmek RTÜK’ün asli ya da tali görevlerinden biri olsa bir şey deme şansım olmaz.
Ama adı üstünde RTÜK yani Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun görevi radyo ve televizyonların yayınlarını düzenlemek ve denetlemek.
Bu tür etkinlikler ise başka makamların işi.
Şimdi RTÜK Başkanı haftanın beş günü canlı yayın yapan Petek Dinçöz’e, “19 Mayıs’ta Ankara’da bir gençlik şöleni yapacağız. Senin de sahneye çıkmanı istiyoruz” dediğinde onun “Hayır” deme şansı var mı?
Yok. Petek Dinçöz gibi TV’den ciddi para kazanan birinin, RTÜK’ten gelen teklife “Hayır” demesi mümkün mü?
Böyle bir isteğe “Hayır” demenin hiç de kendi hayrına bir iş olmayacağını kestirememesi için aklını peynir ekmekle yemiş veya delirmiş olması lazım.
O halde nasıl bir seçenek kaldı geriye?
El mahkum, ayak gardiyan...
Derim ki, insanlar ellerine geçirdikleri güçleri “orantısız” değil, daha dengeli kullanmalı...
Yanlış anlamalara neden olacak ataklar yapmamalı...Konser düzenlemek RTÜK’ün işi mi

Onun işi konuk jürilik!
TRT 1’de ekrana gelen “Altın Adımlar” yarışmasında geride bıraktığımız hafta jüride Yavuz Bingöl’ün yerine “konuk jüri üyesi” olarak Burhan Öçal vardı.
Yavuz Bingöl, Film Festivali nedeniyle Cannes’a gittiği için “Altın Adımlar”da onun yerine jüride görev yapan Burhan Öçal, “Teke zortlaması”nın tekelerin sekmesine uygun olarak bestelenen müzik vuruşları olduğuna dair bilgilerini programı izleyenlerle paylaştı.
Programdan sonra bir gece istirahat eden Burhan Öçal, ertesi gün yine “Konuk Jüri” olarak görev başındaydı.
Bu kez kanal da, konu da farklıydı ama olsun, MFÖ boşuna söylememişti “Sen neymişsin be abi” diye...
Öçal, pazar akşamı Kanal 1’de başlayan “İŞ’te Star”ın canlı yayınında “konuk jüri üyesi” olarak ekrandaydı.
Teknisyen, şoför, sekreter gibi çeşitli meslek gruplarının boy gösterdiği şarkı yarışmasında sunucu Ebru Akel, damardan bir arabesk söyleyen Adanalı bir teknisyen hakkında yorum yapmasını isteyince Öçal ne cevap verse beğenirsiniz?
“Bu, benim ilgi alanıma giren bir tarz değil.”
Programın yapımcısı Abdullah Oğuz “kankan” diye yazdığı her nöbete gitmek zorunda mısın? Madem yüzme bilmiyorsun, ne işin var ağaçta?


Eurovision’da bu yıl iki sınav birden vereceğiz
Konser düzenlemek RTÜK’ün işi mi
Bu satırların yazıldığı saatlerde bu yıl Sırbistan’ın başkentinde gerçekleşecek Eurovision Şarkı Yarışması’nın yarı final elemelerinin ilki daha yapılmamıştı.
“Bu yıl Türkiye’nin Eurovision’daki temsilcisi “Mor ve Ötesi” yarın akşamki yarı finalde yarışacak, o nedenle ilk elemelerden bize ne?” diyebilirsiniz.
19 ülkenin yarıştığı ilk elemelerde Türkiye yoktu ama “Kardeş ülke Azerbaycan” vardı.
Azeriler, bilboardları boş yere mi donatıp, şunları yazdı:
“Eurovision’da yeni heyecan Azerbaycan. Kardeş ülke Azerbaycan ilk kez Eurovision’a katılıyor, Türkiye’den destek bekliyor.” Azerbaycan’ın ilk kez katıldığı bir yarışmada Türkiye, “tam puan” sayılan 12 puanı Samir & Elnur ikilisine vermez ise sen bak işe...
Bir taraftan “İki devlet bir millet” diye slogan atacak, “Azeriler bizim kardeşimiz” diyeceksin, iş oy ya da SMS atmaya geldi mi, esirgeyeceksin!
Olacak şey mi? Türkiye bu yıl Eurovision’da iki sınav verecek. Birinci sınavı ulus olarak hepimiz vereceğiz.
Vereceğimiz puanlarla Azerileri gerçekten “kardeş” olarak görüp görmediğimizi ispat edeceğiz.
İkinci sınavı ise bizim adımıza “Mor ve Ötesi” verecek.
İnşallah iki sınavı da kazasız belasız atlatırız.

20 Eylül 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber