‘Konser için bir piyano yeter’

Klasik müziğin en önemli piyanistlerinden Havasi, “Macar köklerimden gurur duyuyorum. Kültürümüzden parçaları da müziğimle birleştirmeye çalışıyorum” dedi.

‘Konser için bir piyano yeter’

Dünyanın en önemli besteci ve piyanistlerinden Havasi, Pure Piano turnesi kapsamında, İstanbul’a gelecek. Sanatçı, 75’inci yılını kutlayan Yapı Kredi ana sponsorluğunda, Piu Entertainment ve Atlantis Yapım’ın organizasyonuyla, 19 Mayıs’ta Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde olacak. Klasik geleneğin derinliğini ve disiplinini dünya müziğinin büyüleyici çeşitliliğiyle harmanlayan Havasi, merak edilenleri CADDE’ye anlattı.

Özel bir müzik türünü icra ediyorsunuz. Klasik, pop, rock ya da folklor değil. Müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?
Ben müziğime ‘modern klasik’ diyorum ve hiçbir kategoriye sığmadığını da kabul ediyorum. Anlaşılması için de genelde YouTube’dan farklı parçaları dinleyip, stilim hakkında bir fikir sahibi olmanızı öneriyorum.

Müzik kökeniniz nereye dayanıyor? Tipik Macar müziği mi?
Kökenim geleneksel klasik müzik. Budapeşte’deki Liszt Ferenc Müzik Akademisi’nden mezun olmadan önce mükemmel bestecilerle çalıştım. Ama kendi müziğim, tüm dünyadan her çeşit enstrümanlar, hatta rock davulların güçlü sound’larından da etkilendi. Macar köklerimden gurur duyuyorum. Kültürümüzden parçaları da müziğimle birleştirmeye çalışıyorum.

Piyanonun sizin için anlamı nedir?
Günümüzde birçok insan bunun demode bir parça olduğunu düşünür. Bana göreyse, hâlâ dünya müziğiyle inanılmaz derecede ilişkili. Çoğunluk, piyanoyu yumuşak, melodik ve romantik sound’la ilişkilendirir ama daha fazlası olabilir. Benim için piyano, bir konser için yeterli tek enstrüman.

Boş zamanlarınızda neler yaparsınız?
Kendimi fiziksel olarak sağlıklı ve fit tutmaya çalışırım. Müzik eşliğinde sabah koşusunu severim. Dövüş sanatlarından zevk alırım ama bu saatten sonra parmaklarımı sakatlama riskini göze alamam. Ailemle tatile çıkarım, özellikle bu bana çok ilham verir.

Bir müzisyen olarak şimdiye dek aldığınız en ilginç yorum neydi?
ABD’li bir gazeteci ‘klasik piyanistler arasındaki rock yıldızı’ olduğumu yazmıştı. Başta söylediğim gibi, müziğimi kategorize etmek kolay değil. Bu yorumdan çok etkilenmiştim.

Gelecek planlarınız nelerdir?
İşime devam etmeyi planlıyorum. Amacım, piyanoyu yeniden eğlencenin merkezi haline getirmek.
Umarım, bu sadece bir başlangıçtır ve önümüzdeki yıllar boyunca her yerden insana çalma şansı bulurum.

Pure Piano şovu nasıl olacak?
Ben, piyanom ve bana yakın seyircilerin bulunduğu konserleri seviyorum. Daha samimi geliyor. Hayat hikayelerimi ve ilham kaynaklarımı paylaşma şansı buluyorum. Dinleyiciyle direkt iletişim kurmamı sağlıyor.

Bir yıldan fazla sürenden sonra Türkiye’desiniz. Ne hissediyorsunuz?
İstanbul’da verdiğim son konserimden gayet zevk aldım. Solo piyano performansı için döndüğümden dolayı heyecanlıyım. Türkler konu müzik olduğunda çok hassas ve tutkulu. Bu kez de yine fantastik zaman geçireceğimizden hiç şüphem yok.

Sizi bir kez daha İstanbul’da ağırlamaktan heyecan duyuyoruz. Bir mesajınız var mı?
Sevenlerimle İstanbul’da yeniden bir araya geleceğim için sabırsızlanıyorum. Bence bu, klasik piyanonun kendisine uygun olmadığını düşünenler için büyük bir fırsat. Tek bir piyanonun duygu patlaması yaşatacak muhteşem bir akşam yaratmaya yeteceğini kanıtlamak istiyorum.

Hayvanlar "buzlu menüler"le serinliyorHava sıcaklıklarının yaz aylarında zaman zaman yüksek seyrettiği İzmir'deki Doğal Yaşam Parkı'nda farklı türdeki hayvanlar, kendilerine özel olarak hazırlanan "yaz menüsü" ile serinliyor.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber