‘Kürt vatandaşlığına geçsem biter mi?’

1999’da Magazin Gazetecileri Derneği’nin gecesinde ödül alan Ahmet Kaya’yı protesto eden isimler arasında yer alan Serdar Ortaç, üçüncü kez sahnede saldırıya uğradı

‘Kürt vatandaşlığına geçsem biter mi?’

12 Şubat 1999’da Magazin Gazetecileri Derneği’nin gecesinde sahneye çıkarak ödül alan Ahmet Kaya, şarkısına Kürtçe klip hazırlayacağını açıklayınca aralarında Serdar Ortaç’ın da bulunduğu bir grup tarafından protesto edilmişti. Kaya’ya tepkiler artmış, üzerine çatal bıçak fırlatanlar olmuştu. Her fırsatta “Ahmet Kaya’ya çatal attıysam elim kırılsın” diyen Ortaç, önceki gün Manisa’da Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde sahneye çıktıktan sonra üçüncü defa saldırıya uğradı. Seyircilerden birinin Ahmet Kaya posteri açması ortalığın gerilmesine ve arbede yaşanmasına neden oldu. O sırada sahneye atılan bir taş Ortaç’ın dasçılarından birini yaraladı. Ortaç, olay karşısında “İkinci taş gelene kadar şarkı söylemeye devam edeceğim” deyince, sahneye çatal, taş ve pet şişe atılmaya başlandı. Şarkıcı, konseri yarıda bıraktı. Olayla ilgili 11 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Tepkiler oldukça sertti
Ortaç, 1999 yılındaki geceden duyduğu pişmanlığı “Gençtim, cahildim” diyerek açıkladı. Ortaç’a “Sana az bile yapıyorlar. Gençliğinde yaptın bir cahillik, şimdi çekeceksin. Gün olur devran döner, Ahmet Kaya’ya yaptıklarınızın hesabı bu” gibi tepkiler geldi.

Şarkıcı kendisine atılan tüm tweet’lere tek tek cevap verdi.

* Çatal attığımı ispatlayana 100 bin TL ödül vereceğim.
* Dişimi kırmışlardı Kral TV’de, Hacettepe Üniversitesi konserinde taşladılar, Manisa’da dansçımın kafası yarıldı. Kürt vatandaşlığına geçsem biter mi?
* Gülten Kaya affetmiyor beni. Denedim, olmadı, kısmet.
* Her yerde kamera vardı. Emniyet evlerinden alıyormuş milleti. Aman benden bilmesinler. Şikayetçi değilim.
* Üç saldırı da 20 yaralı, konser iptal. İki dişim hâlâ kırık, neden? Rahmetliden özür de diledim. Daha ne yapayım beyler?
* Ben kimseyi hor görmem kardeş. Hele Ahmet Kaya’yı asla, büyüğümdü. O seneler Türkiye başkaydı.
* ‘Oku şu marşı, çabuk’ diye sahneye gelenler hâlâ aklımda. Daha 20 yaşındaydım. Gazel deseler okurdum cahillikten. Kaldı ki ‘10. Yıl Marşı’ marşım.

Kara delik fotoğrafını çeken Türk: Feryal Özel - Röportaj2019 Nisan'da yayınlanan kara delik fotoğrafını çeken ekibin üyesi, NASA'da çalışan Feryal Özel ile röportaj yaptık.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber