Makyaj yapmayanı işten kovuyorlar, haberiniz olsun

Tarih boyunca kadınlara makyajı yasaklamak için türlü girişimlerde bulunuldu. Bu girişimler sağlık nedenli falan değildi; makyaj ahlaksızlık gibi görülüyordu. 4’üncü yüzyılda yaşamış bir Yunan tarihçisi evlenmeden önce karısının makyaj yaparak gerçek yüzünü gizlediğini ve kendisini kandırdığını yazmıştı.
Bir yüzyıl ilerleyelim, 3’üncü yüzyılda yaşayan teolog İskenderiyeli Clement kadınların kozmetik kullanmasını engelleyecek bir yasa çıkarmayı önermişti. Onun gerekçesi de aynıydı: “Makyaj yoluyla kadınlar erkekleri evlenmek için tuzağa düşürüyor.”
1770 gibi çok da eski olmayan bir tarihte ise İngiliz parlamentosu düğün gününe kadar makyaj yapan bir kadınla kıyılan nikâhın iptal edilebileceğine dair bir yasa çıkarmıştı.
Aradan geçen 239 yılda ne olduysa oldu, durum tersine döndü.
Şimdilerde eminim bir koca çok zorlarsa karısını makyaj yapmamakla, bakımsız dolaşmakla, bu nedenle de kadınlık vazifesini yerine getirmemekle suçlayıp boşanabilir.
Bayram değil, seyran değil, neden bu konuya girdim?
Çünkü...

“Masraflı ve vakit kaybı”
Makyaj yapmayanı işten kovuyorlar, haberiniz olsunGeçtiğimiz hafta, San Diego’lu garson Shenoa Vild makyaj yapmayı reddettiği için Trophy’s adlı restorandaki işinden kovuldu.
Vild beş yıldır burada çalışıyordu, makyajsız. Birkaç ay önce restoran satıldı ve yeni işletmeciler kadın garsonların süslenmesini istedi. Vild makyaj yapmayı reddedince işinden oldu. Oysa eski patronuna göre “birinci sınıf, popüler bir garsondu.” Yeni elemanları da o eğitiyordu.
27 yaşındaki Vild ne bakımsızdı ne de asi. Yeni patronların istediği gibi şık jean ve ütülü beyaz gömlekten oluşan yeni üniformayı çıtını çıkarmadan benimsemişti. Onun derdi makyajlaydı. Makyaja ihtiyacı olmadığını söyleyen Vild “Makyaj yaptığımda hep salak gibi göründüğümü düşünmüşümdür” diyor.
Vild’in makyaja iki itirazı daha var: “Masraflı ve vakit kaybı.”
Daha haklı olamaz herhalde.
Makyaj malzemeleri hiç ucuz değil. İyi bir markadan alacağınız fondöten 75 TL civarındadır. Bunun allığı var, farı var, göz kalemi var, ruju var, rimeli var, allık fırçası var, süngeri var, var da var... Bir de bunlar birkaç ayda tükeniyor biliyorsunuz. Tabii, ucuz markalar var. Ama kim her gün yüzünü güvenemeyeceği ürünlerle kaplamak ister ki? Makyajı şart koşan işveren karşılasın masrafını da...
Ayrıca, makyaj yapmak hakikaten zaman alıyor. Eğer metroda kalem çekme, arabada dikiz aynası karşısında rimel sürme gibi yetenekler geliştirmediyseniz her sabah en az 15 dakika erken kalkacaksınız. Makyajı şart koşan işveren ödesin fazla mesaiyi de...

Erkeklerin dünyası
Bunlar dışında da makyaj yapmamak için nedenler sıralayabiliriz:
-Bir sürü insanın makyaj malzemelerine alerjisi var.
- Bir sürü insan makyaj yapmayı bilmiyor ve bu nedenle iyi göründüklerini düşünüp berbat görünüyorlar. Gözleri akıyor, yüzleri leke leke oluyor, hem kendileri rezil oluyor hem de etraftakilerin göz zevki bozuluyor.
- Birçok makyaj markası ürünlerini hayvanlar üzerinde test ediyor.
Vild işe iade davası açarsa ihtimal o ki kaybedecek. Çünkü önünde aksi yönde bir kararın emsali var. Birkaç yıl önce 9. ABD Gezici Temyiz Mahkemesi, işverenlerin kadın çalışanlarından makyaj yapmasını talep etmesinin ayrımcılık olmadığı kararını vermişti.
Ne diyelim, it’s a man’s world...
Bizimkisi, karar mekanizmalarının erkek veya erkek gibi kadınların olduğu bir dünya. N’apalım, idare edeceğiz artık...