Taksim Meydanı’na rezalet bir süsleme daha

Bir yılbaşı daha geldi ve İstanbul’un, hatta Türkiye’nin en önemli meydanı olarak sayılabilecek Taksim Meydanı yine çirkin bir kılıfa sokuldu.
Halihazırda estetikten epey yoksun olan bu meydan, yılbaşı aydınlatmalarıyla biraz daha fenalaştı.
“AKM yıkılsın mı, yıkılmasın mı?”yı tartıştığımız kadar bu meydanı adam etmenin de yollarını arasak. Ama belediyenin böyle bir vizyonu olduğunu söylemek çok güç. Olsaydı, kırıntılarını görürdük.
Yok, yok... Olacak şey değil.
Niye bu kentin yöneticileri İstanbul’a ayak uyduramıyor?
Taksim Meydanı’na rezalet bir süsleme dahaNew York’un Times Meydanı’nı, Londra’nın Trafalgar Meydan’ını, Moskova’da Kızıl Meydan’ı, Avustralya’nın Sydney Meydanı’nı, Paris’in Eyfel Kulesi çevresini, İtalya’nın adım başı karşınıza çıkan meydanlarını düşünün...
İki kez yeni yıla Londra’daki Trafalgar Meydanı’nda girdim. Ve diyebilirim ki hiçbir şey yapmadan, öyle meydanın bir kenarında saatlerce dikiliverseniz bile içinizi mutluluk kaplıyor. Etraf güzel, aydınlatma güzel, polisi sempatik çünkü...
Bunların yanına bizim Taksim Meydanı’nı koyun...
Cılız ve kıro bir ışık kümesi hakim.
Floresanla aydınlatılan evleri andıran beyaz ışıklar...
O ışıkların bir bölümü ağaçların üzerine rastgele atılmış; yamuk yumuk bir görüntü oluşturuyor.
Dam üstünde saksağan gibi bir uçtan diğer uca gerilmiş ipe tutuşturulmuş kar ve yıldız şekilleri...
Kel alaka top top aydınlatmalarla kardan adam ve yılbaşı ağacı arası tuhaf görüntüler...
Zaman zaman çağdaşlık ve rüküşlük arasında çok ince bir çizgi oluyor. Biz bu çizgiden ileriye geçmeyi bir türlü beceremiyor, rüküşlük içinde hapsoluyor ya da hapsediliyoruz.
Hiç süslemeseler daha iyiydi.
Her akşam geçerken gözlerim tırmalanıyor.Taksim Meydanı’na rezalet bir süsleme dahaFuat’tan iki yeni parça
Türkiye’de rap’in önde gelen isimlerinden Fuat, hasreti bitiriyor. Üç yıldır sadece başkalarının albümlerindeki düetleriyle sesini duyduğumuz Fuat bu arada boş durmuyor, kendi albümü üzerinde çalışıyordu. O vakit geldi, en geç iki ay içinde “Kalbüm” adlı albümünü piyasaya çıkarıyor.
Bu arada albümden bir tat almak için myspace.com/fuatergin adresine girebilir ve buraya hayranlarının ısrarı üzerine koyduğu iki yeni parçayı dinleyebilirsiniz. Bunlar albümün intro’su ve albümle aynı adı taşıyan “Kalbüm” parçası...
“Kalbüm”de Fuat, kişisel ve sosyal sorunlardan bahsediyor. Bir yandan da kendi rap tarzıyla iğnelemekten de çekinmiyor. Peki kimler bu iğnelemeden nasibini alıyor? “Var mısın Yok musun?” yarışmasıyla 50 Cent‘in para kazandırdığı rapçi Ramiz, Recep İvedik, Yasemin Mori vb...
Albümdeki diğer parçalar da sözler açısından “Kalbüm”ü andırıyor.
Albüm çıkana kadar bu iki şarkıyla idare edeceksiniz artık...Tozlu raflardan bugüne:
“Seks seks seks”

Eski 45’liklerin yeniden moda olması, milletin plakçılara akın etmeye başlamasıyla birlikte, tozlu raflarda gizli kalmış bir hazine aydınlığa çıkmadan gün geçmiyor.
Bunların sonuncusu şüphesiz Türk Sanat Müziği’ne “Unuttun Beni Zalim” ve “Talihin Elinde Oyuncak Oldum” gibi eserler armağan etmiş olan Arif Sami Toker imzalı “Seks Seks Seks”.
Doğru mu değil mi bilmiyorum ama söylentilere göre bu şarkı zamanında yasaklanmış ve dinleyiciler bu güzide eserden mahrum kalmışlar.
Sevil Öztatlı‘nın yorumuyla dinlediğimiz “Seks Seks Seks”in sözlerine bir göz atalım...
“Capone kollar açılır / Göğüsler yana saçılır / Herkesin gözü açılır / Adına da derler seks / Seks seks seks / Kağıttan elbise moda / Mini etek giymiş o da / Yaşasın der en son moda / Adına da derler seks / Seks seks seks / Seks bombası olmuş meğer / Herkesin dilinde gezer / Sosyete böyleymiş meğer / Adına da derler seks / Seks seks seks / Kalçaları bomba gibi / Kolları da asma kabak / Gören gözler şaşı olur / Amanın kadına bak / Adına da derler seks / Seks seks seks...” Şarkının devamında çıplaklar kampı olsun, sönen ocaklar olsun, daha mevzu bol.
Gördüğünüz üzere, zamane kofti şarkı sözleri yanında eskilerin derinliği bir başka oluyor.
Siz bakmayın şarkının müstehcen sözlerine, mesaj kaygısı da açık...
Bir klibi hak ederdi, değil mi?
(Dinlemeden geçmeyin: http://etrafta.com/2008 /12/15/seks-seks-seks/)