MEZUNiYET HEDiYESi!

Gençlerin estetik merakı gitgide artıyor. Kimi biriktirdiği cep harçlığıyla estetik yaptırmaya geliyor, kimi mezuniyet hediyesi olarak estetik operasyon istiyor

Plastik cerrahların yolunu tutanlar arasında yaşları 13-14 arasında olan gençler de var. Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri Medikal Direktörü Dr. Servet Terziler, gençlerin televizyon dizilerinden fazlasıyla etkilendiğini belirtiyor. TV dizilerinde gördükleri yıldızlara benzemek için plastik cerrahlara gelen gençlerin sayısının azımsanmayacak kadar çok olduğunu vurgulayan Terziler’e göre, ergenlik çağına giren gençler, içinde bulundukları dönemin etkisiyle kimlik bunalımı yaşarken, çareyi estetik operasyonlarda arıyor.

En çok burun estetiği isteniyor
Genç kızlar, özellikle burun estetiği yaptırmak istiyor. Hokka gibi burun ve iri gözler, gençler arasında çok beğeniliyor. Terziler, özellikle 13-14 yaşlarında kız çocuklarının cep harçlıklarını biriktirerek anne babalarından habersiz estetik cerrahlara koştuğunu anlatıyor. Genç kızların sıklıkla talep ettiği estetik uygulamalar arasında botox da var. Kaş kaldırma ve dudak dolgunlaştırma için botox yaptırmak isteyen kızlar, lazer epilasyon ve kalıcı makyaj uygulamalarına da sıklıkla başvuruyor.

Tercihler değişti
Mezuniyet hediyesi olarak dizüstü bilgisayar, cep telefonu ya da tatil gibi istekler artık çok geride kaldı. Son yıllarda gençler, anne babalarından mezuniyet hediyesi olarak burun estetiği istiyor. Özellikle liseden mezun olan gençler, üniversiteye başlamadan burun estetiği yaptırabilmek için ailelerine yalvarıyor. Bazen anne-babalar çocuklarını kollarından tutup bize getiriyor, bazen de gençler kendi arkadaş grupları arasında para toplayarak birbirlerine doğum günü hediyesi olarak burun estetiği, botox gibi operasyonlar hediye ediyor.
Ancak Terziler, kaza, yanık ya da doğuştan gelen ve gençlerin psikolojik gelişimlerini olumsuz etkileyen bazı durumlarda yaş sınırı gözetmeden estetik operasyon yaptıklarını ancak genel olarak 18 yaşın altındaki gençlere keyfe keder estetik operasyon yapılmaması gerektiğini savunuyor. Türkiye’de hukuki olarak 18 yaş altındaki gençlere estetik ameliyat yapılmamasına dair bir engel yok. Ancak Terziler, etik kurallar gereğince estetik operasyonların 18 yaşından önce yapılmaması gerektiğini hatırlatıyor. Zira gelişimi tamamlanmış bireylerde estetik operasyon yapmak, riskli. Risk sadece yapılacak işlemin yüz ya da vücut geliştiğinde küçük ve orantısız kalmasıyla sınırlı değil. Terziler, 13-14 yaşında birine burun estetiği yapıldığında çocuğun yüz gelişimiyle birlikte yapılan burnun küçük kalabileceği, dahası, nefes alma sorunyarı yaşayabileceği konusunda uyarıyor.
Dr. Servet Terziler, ısrar eden gençlere, bu riskleri en ince ayrıntısına kadar anlatıp, gençleri ikna etmenin önemine dikkat çekiyor. Gencin ikna edilemediği durumlarda Terziler, askı yöntemleri ya da botox gibi geçici çözümler önerdiklerini söylüyor. Örneğin botox’la burun ucu kaldırılabiliyor. Son yıllarda uygulanmaya başlanan bu yöntemde, burun köküne botox enjeksiyonu yapılıyor. Bloke edilen kaslar, burun ucunun yukarı kalkmasını sağlıyor. Bazı durumlarda botox dolgu enjeksiyonuyla kullanılarak sonuçların daha etkili olması da sağlanıyor.

Başka uygulamalar da var
Ayrıca, burun kanatları geniş kişilere, burun altı deliklerindeki kaslara botox enjeksiyonu yapılıyor. Terziler, hafif kemerli burunlara, iki kaş arasındaki bölgeye dolgu maddesi yerleştirilerek burun ucuna botoks uygulandığını ve bu sayede ameliyatsız düzgün bir görüntü elde edilebildiğini söylüyor.
Ameliyatsız burun estetiğinde kalıcılık bu işlemlerle birlikte 4 aydan 2 yıla kadar uzayabiliyor. Böylelikle gelişme çağındaki gençlerin gelişimleri olumsuz etkilenmiyor.

Liposuction da yaygın

Hatalı beslenme alışkanlıkları ve spor yapma alışkanlığının olmaması gençler arasında kilo sorununun giderek yaygınlaşmasına sebep oluyor. Kilo sorunu olan gençler, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek yerine çok daha kolay bir yöntem gibi gördükleri yağ aldırma operasyonlarını tercih ediyor. Oysa uzmanlar liposuction’ın hiçbir zaman bir zayıflama aracı olarak görülmemesi gerektiğini vurguluyor.

YARIN: LAZER TEDAViSi

6 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber