Multivitamİnler: Karıştır, sağlıklı kal

Sağlıklı yaşamın destekçisi vitaminlerin çoğu, tek başına kullanıldığında işe yaramıyor. Ya birlikte ya da minerallerle kullanılması gerekiyor. Sorunu multivitaminler çözüyor. Peki, multivitaminler ne işe yarıyor? Ne zaman kullanmanız gerekiyor? Uzmanlar yanıtladı

Multivitamİnler: Karıştır, sağlıklı kal

Multivitaminler neden gerekli? 

“Ben düzenli besleniyorum” diyor olabilirsiniz. Ama unutmayın, düzenli beslenmek sağlıklı kalmaya yetmiyor. Yetiştirme koşulları, kullanılan gübreler nedeniyle çoğu sebze ve meyvede yeterince vitamin ve mineral bulunmuyor. Pişirme ve dondurma teknikleri de vitaminlerin kaybolmasına neden oluyor. Rafine besinler ve şekerli gıdalar, vücudun vitamin ihtiyacını artırıyor. Ayrıca stres, besinlerden alınan vitaminlerin çok hızlı tüketilmesine neden oluyor. Bu nedenle uzmanlar, sağlık problemi olmayanların da  vitamin ve mineral desteği almasını tavsiye ediyor. 

Multivitamin almanın saati var mı?
Vitamin ve mineralleri sabah saatlerinde alın. Yağda çözünen vitaminlerin etkili olması için yemeklerden sonra, suda çözünen vitaminlerin etkili olması içinse bolca suyla içmek gerekiyor. 

Spor yaparken ne kullanılmalı? 
Vücut, spor yaparken vitamin ve mineralleri hızla tüketiyor. Bu nedenle yüksek potansiyelli bir multivitamin kullanmanız gerekiyor. B kompleks açısından zengin multivitaminlerin yanı sıra koenzim Q-10 ve L-karnitin kullanabilirsiniz. Kaslardaki sertleşmeyi önlemek için de magnezyum takviyeleri tavsiye ediliyor.

Multivitaminlere ihtiyacınız var mı? 
Organik gıda almıyor musunuz?
Çok fazla rafine gıda tüketiyor musunuz?
Sigara ya da alkol kullanıyor musunuz?
İşiniz stresli ve yüksek tempolu mu?
Spor yapmıyor musunuz?
Ailenizde ya da sizde kalp ve şeker hastalığı var mı?
Çok sık hastalanır mısınız?
Düzenli kolesterol ya da doğum kontrol hapı kullanıyor musunuz?
Yaşınız 50’yi geçti mi?
Yakın zamanda çocuk doğurmayı düşünüyor musunuz?
Hamile misiniz ya da çocuk emziriyor musunuz?
Vejetaryen misiniz?
Rejim yapıyor musunuz?
Hazımsızlık problemi yaşıyor musunuz?
Sorulardan birine ‘Evet’ yanıtı veriyorsanız, doktorunuza danışarak size uygun multivitamini kullanın.

Doktora danışmadan almayın!
Pek çok hastalığı önleyen, sağlıklı yaşamın destekçisi vitaminleri nasıl kullanacağız? Dr. Muzaffer Kuşhan, “Vitamin gereksinimi mutlak şekilde doktor tarafından düzenlenmeli. Bir kişinin vitamine ihtiyacı olup olmadığı tahlil neticesinde ortaya çıkar. Ölçümde vücudumuzdaki vitaminlerin miktarları anlaşılır. Bunun sonucunda eksiklik varsa, dışarıdan takviye yapılabilir” diyor. “Kimin vitamin desteğine ihtiyacı vardır?” sorusunu ise Kuşhan şöyle yanıtlıyor: “Yeterli beslenmeyenlere, büyüme çağındaki çocuklara, hamilelikte, menopoz dönemlerinde ve yaşlılarda vitamin takviyesi yapılabilir.”
Diyetisyen Dilara Koçak’ın ‘sağlıklı beslenme’ reçetesine göre her gün en az beş porsiyon sebze ve meyve tüketmemiz, haftada iki-üç gün balık, iki gün kırmızı et, iki-üç gün de tavuk ya da hindi yememiz gerekiyor.  Koçak, “Stres altında yoğun çalışan, çok sık seyahat eden ve tüm besin gruplarını dengeli tüketmeyen bireyler, vitamin ve mineral destekleri alabilir. Ama bunlar kesinlikle doktor ve beslenme uzmanı tavsiyesine göre kullanılmalı” diyor. 

Düzenli kullanım önemli mi?
Vitaminleri düzenli kullandığınızda sonuç veriyor ve pozitif etkilerini üç veya dört haftada gösteriyor. Doktorunuzun tavsiye ettiği dozlarda bir ile iki aylık bir süreç sonunda yine istediğiniz etkiyi göremiyorsanız, bu durumda kullandığınız vitamini bırakmak ya da değiştirmek daha doğru olur.

22 Eylül 2019 Magazin Bülteni22 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber