Kentleri birbirinden ayıran ve güzellik katan unsurların başında butik kafeler geliyor. Peki ya İstanbul’un en iyi kafeleri nerede?

Monocle dergisinin her sene düzenlediği ‘en yaşanabilir şehirler’ listesinin birçok değişik kriteri var. Cinayet oranından ulaşımdaki rahatlığa, duşlardan akan suyun şiddetine kadar birçok faktör, o şehrin yaşanabilirlik endeksini değiştiriyor. Aradıkları diğer bir özellikse, şehrin yeme-içme alanındaki zenginliği... Bu zenginliği yaratanlar butik işletmeler... Uluslararası ve yerel zincirleri her yerde görmek mümkün. Bazen bir caddede birden fazla karşımıza çıkabiliyorlar.
Şehrin ve insanların keyif aldığı yerler bu kafeler. Ev yapımı kahvaltı etmek, kalabalıklardan bunalıp sadece bir kahve içmek veya ofis dışında toplantı yapmak için birebir. İstanbul’da hem şef olup hem de restoran sahibi olanların sayısı oldukça az. Kafelerde de durum çok farklı değil. Gitmekten keyif aldığım ve her gittiğimde şef önlüğüyle sahibini mutfakta gördüğüm birkaç yerden bahsetmek istiyorum bugün. Hemen hemen herkesin, günün birinde küçük bir kafe açma hayali taşıdığını biliyorum.
Aşağıda değindiklerim gerçekten fark yaratığına inandığım ve nacizane beğendiğim, zaman ve el verdikçe uğradığım yerler. Hataları, eksikleri var mı? Kimin yok ki? Ama hepsinin kendine has tarzı, sunduğu değişik bir keyif ve konfor var.

Quattro Kafe, Etiler
Nispetiye Caddesi’nin hemen arkasında, güzel ve zarif dekorasyonu ve hoş bahçesiyle bir gizli cennet. Kahvaltısı muhteşem. Ev yapımı reçeller, özenle seçilmiş malzemeler ve özellikle de sahanda sucuğu tavsiye ederim. Mutfakta Figen Erduran Hanımefendi var. Yayıncı, pasta ustası, işletmeci ve uluslararası lojistikçi dört eski arkadaşın bir araya gelerek deneyim ve gözlemlerini harmanladıkları sıcacık bir ortam oluşturmuşlar. Kendinizi özel ve iyi hissettiğiniz bir mekan yaratmışlar. Çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın, her kaçışınızda kendinizi iyi hissettiğiniz evi gibi. Tatlıları da oldukça iddialı. www.quattrokafe.com

Delicatessen, Nişantaşı
Delicatessen için “İstanbul’un en şık, en seksi kafesi” dersem sanırım abartmış olmam. Her gittiğinizde huyunuzu-suyunuzu bilen servis elemanları, Sevgili Elif Yalın’in elinden çıkan yemeklerle sizi mutlu etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Kahvaltısı oldukça iyi. Benim favori yemeklerim ‘manda mozarellalı domates salatası’ ve ‘domates soslu spagetti’.
www.delicatessenistanbul.com

Bread&Butter, Nişantaşı
Mim Kemal Öke Caddesi’ndeki diğer lezzet durağı Bread&Butter. El yapımı kurabiyeleri, harika sandviçleriyle küçük ama şirin bir mekan. Paris’teki küçük pastaneleri andırıyor. Arka planda görünen açık mutfakta çalışan mutlu aşçıları ve güleryüzlü personelinden etkileneceksiniz. Günün kurabiyesinden mutlaka yemenizi tavsiye ederim. www.breadandbutter.com.tr

Molka Kafe, Yeniköy
Yeniköy’ün ihtiyacı olan ve buraya yakışan bir mekan Molka. Şans eseri, 3-4 ay önce keşfettim. Öncelikle kullandıkları malzemeler beni çekti. Bir kafenin en önemli silahı, kahve ve çay. Ronnefeldt çayları ve harika kahveleri İstanbul’un en iyilerinden. Yaz aylarında öğlen sundukları zeytinyağlıları özellikle tavsiye ederim. www.molkacafe.com