Müzisyen İsmail Hakkı Özkan hayatını kaybetti

Türk Musikisi Nazariyatı ve Usulleri hakkında bugüne kadar yazılmış en kapsamlı bilgilere dayanan eseri ve yetiştirdiği öğrencileriyle tanınan müzisyen Özkan, 69 yaşında hayatını kaybetti.

Özkan’ın cenazesi, bugün ikindi vakti Göztepe Tütüncü Mehmet Efendi Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Ihlamur Kuyu Mezarlığı’nda defnedilecek.

-İSMAİL HAKKI ÖZKAN-

15 Nisan 1941’de İstanbul’da doğan Özkan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nü dönemin çeşitli olumsuz şartlarının etkisiyle son sınıfta bıraktı. Neyzen Gavsi Baykara’dan ney, kudüm, usul, makam, nazariyat, prozodi, edebiyat ve müzik kompozisyonu konularında dersler alan Özkan, Türk müziği konusunda edindiği derin bilgi ve tecrübelerini, "Türk Musikisi Nazariyatı ve Usulleri-Kudüm Velveleleri" isimli kitapta topladı.

Bir çok konuda otodidakt olarak kendini yetiştiren İsmail Hakkı Özkan, Osmanlı Türkçesi okuyup yazmayı ve hamparsum notasını, ideal kaligrafileri ile kendi kendine öğrendi. Aruz veznine olan ciddi hakimiyetiyle, mesnevi, kaside, fahriyye, medhiyye, mersiye, murabba, şarkı, kitabe, hiciv gibi Divan Edebiyatı’nın hemen her formunda çok sayıda şiir yazdı.

1971 yılında Gönül Birant ile evlenen ve Ece Melike isimli bir kızı olan Özkan’ın, otuz beş tanesi saz eseri olmak üzere, beste, ağır semai, yürük semai, şarkı, türkü, ilahi ve köçekçe formlarında yüz seksen yedi bestesi bulunuyor.

20 Temmuz 2019 Magazin Bülteni20 Temmuz 2019 Magazin Bülteni
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber